Nejnovější zprávy: Linka Mošnov-Varšava: od jara pětkrát, od září desetkrát týdně! Tip na výlet: ​advent v zadumaném kraji slezského moře

Sport

Narážečka: Zaujal Barošův krásný šmudla, odevzdaná Kravina i kopec Smoly

Narážečka je fotbalová klasika a taky nová rubrika Magazínu PATRIOT, ve které budeme narážet na okamžiky a události zpestřující zápasy našich regionálních týmů v první a druhé lize.

Milan Baroš se raduje z gólu proti Liberci, Baník vyhrál 2:1 (Foto: Lukáš Ston)

Začneme tím, že Milan Baroš o víkendu zahájil již 21. ročník střelecké kampaně, jejímž terčem jsou brankáři a obrany nejrůznějších ligových týmů.

Opozice vůči ostravskému kapitánovi puká vzteky, Chachaři jásají a novináři dumají, zda lze ještě přijít s novým pohledem na hru fotbalového mohykána.

Naštěstí lze, protože útočník, který pravidelně střídá statusy prokletého básníka a národního umělce, převede pokaždé něco jiného. V sobotu proti Liberci (2:1) dal 139. ligový gól kariéry jemnou lýtkovou tečí, čímž zase o něco rozšířil repertoár svých dovedností.

„Krásně ušmudlaný gól dal ráz druhému poločasu,“ komentoval důležitý moment kouč „profesor“ Bohumil Páník.

Sám Baroš téma rozvinul obšírněji. „Trénujeme to vždycky, když jsou odražené balóny a vrací se zpátky před bránu. My útočníci se tlačíme tak, abychom je mohli tečovat. Neříkám, že to je úplně chtěné, byl jsem zády k bráně, ale záměr tečovat balón tam je,“ hlásil spokojený kapitán.

S nadhledem si poradil nejen u mikrofonů, ale předtím na hřišti i v další gólové situaci, kterou rozehrál chytrým zaseknutím míče a křížným pasem do vápna, kde akci dohráli Robert Hrubý a skórující Dame Diop.

„Deset roků zpátky bych nebrzdil, ale valil až do brány. Teď jsem viděl, že se ke mně stahuje stoper a že bych kolem něho asi neprofrčel. Tak jsem to sekl,“ řekl Baroš, který opět potvrdil, že ve fotbale nerozhodují naběhané kilometry, ale spíše schopnost být ve správný čas na správném místě.

Osobnost, která dozrála k takovému životnímu postoji, by jistě rádi viděli i v předposlední Karviné, která prohrála na Slovácku se štěstím pouze 0:2.

Fotbal v jejím podání by mohl být docela dobrý produkt, ale občas se s ním divně zachází. Ryze Městský fotbalový klub, který místo kluků z vlastní líhně sází na cizineckou legii, je raritou. Snad fanoušky uklidní argument, že divočejší přestupová politika je daní za nutnou přestavbu kádru.

Na výsledky je třeba počkat. Zatím to bohužel nevypadá jako MFK Karviná, ale Kravina. „Nehráli jsme nic. Bylo to odevzdané. Jestli takhle budeme hrát, půjdeme dolů. Bylo to šílený,“ kritizoval gólman Martin Berkovec, který na Slovácku jako jediný z týmu podal obstojný výkon.

To Opava, která se drží na 10. místě, měla hráčů připravených bojovat o poznání více, a hlavně proto v Jablonci získala cennou remízu (2:2).

Hlavním pachatelem nečekané bodové loupeže byl Tomáš Smola. Na první gól Opavanů přihrál, druhý v závěru sám vstřelil a pak se běžel klouzat po zadku dolů z kopce sněhu, který se nahromadil u rohového praporku.

„Věděl jsem, že to bude tvrdé, spíš jsem se bál, abych se nepropadl. Užil jsem si to. Závěr zápasu byl super. Škoda, že jsme tam nedotlačili ještě jeden gól,“ glosoval nejlepší střelec Opavy, jehož oslavě chyběly snad jen sáňky. Inu, když má fotbalista výsledky, může si dovolit i něco navíc.

A protože jaro bývá v první lize „těžké“, přejme si, ať o brankách, bodech a prémiích rozhodují hlavně narážečky, kličky a pěkné akce, a ne sázkařské mafie a zákulisní dohody strýčků, kteří fotbal dělají sami pro sebe.

Už nikdy Pelta a fotbalu zdar!