Společnost
28/12/2017 ČTK

Nebezpečné Vánoce. Záchranáři v kraji ošetřili tisíc lidí!

Moravskoslezští záchranáři o vánočních svátcích ošetřili přibližně tisíc lidí.

Bylo to o něco méně než ve všední dny. Nejčastěji vyjížděli v úterý. Ošetřili 341 pacientů, často s nevolností, zvracením a kolikovými bolestmi břicha.

Šest lidí ošetřili, když se nadýchali kouře při požáru vánočního stromku v Opavě. V Ostravě ošetřili sedm lidí, kteří se otrávili jídlem, řekl mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

„Přestože se sváteční dny obešly bez vyloženě mimořádných událostí, naši operátoři přijímali obvyklé množství tísňových hovorů a posádky musely během tří uplynulých dní vyjíždět téměř 1100krát,“ řekl.

Výjezdů bylo více než ošetřených pacientů, protože k některým případům vyjelo více sanitek.

Ve Štědrý den, který byl ze všech tří svátečních dnů nejklidnější, záchranáři ošetřili 300 pacientů, o den později jich bylo 315 a na druhý svátek vánoční 341. „Ve srovnání s průměrným počtem řešených událostí jsme během Vánoc zaznamenali méně zásahů,“ řekl.

Z velké části převažovali zásahy u starších pacientů s interními onemocněními. „Důvodem je fakt, že i vážněji nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Jejich zdravotní stav se v době pobytu doma nezřídka opět zhorší a pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu,“ uvedl Humpl.

Oproti jiným dnům záchranáři zaznamenali mnohem více pacientů s nevolností, se zvracením a bolesti břicha. Za tři dny jich bylo okolo 50.

„Posádky záchranné služby ošetřovaly také množství kolapsových stavů, pacienty zraněné při pádech, ale také napadeních,“ řekl.

Sdílejte článek