Byznys
01/09/2016 Jiří Kratochvíl

Neděkujte, hlavně choďte

Petr Hradil není zvyklý dávat rozhovory. Když zachránil rozpadlý zámeček v Zábřehu, řekl o tom pár slov do televize, a to bylo vše. Magazín PATRIOT tak přináší exkluzivní rozhovor s člověkem, který stojí za vznikem čtyř úspěšných ostravských restaurací, které po mnoha letech temna boří mýty o tom, že se u nás není kde dobře najíst...

Než jste otevřeli první, dnes velmi známé a úspěšné restaurace a hotely v Ostravě, musel jste někde peníze vydělat.

Za třicet let našeho podnikání se nám podařilo nashromáždit řadu nemovitostí s byty a nebytovými prostory v Moravské Ostravě, Opavě, a nově také v Beskydech. Ty jsme vždy rekonstruovali a úspěšně pronajímali velkým firmám i menším obchodníkům. Centrum Ostravy však poslední roky zažívá odliv nájemců, a tak jsem začal pro domy hledat nové využití. Shodou více okolností jsem se dostal do oblasti gastronomie, která mi zároveň není vůbec cizí.

Začalo to zámkem v Ostravě Zábřehu. To je první projekt tohoto typu?

Ano, zámek byla premiéra. Místo a čas, kde jsem mohl použít své znalosti o starožitnostech a zrealizovat svou vášeň pro staré věci a domy. A hlavně se o nich hodně naučit. Jako i o sobě. Koupil jsem Zábřeh jako ruinu, nechal ho zapsat zpět na seznam kulturních památek a pak tam trávil každý den po dlouhé dva roky.

Takže to nebylo tak, že byste někomu práci zadal a už se nestaral?

Ne, ne, nikdy to tak nedělám. Je to vždy velmi osobní. Chci se věcí účastnit, zažít je, jinak pro mě nemají smysl. Chci vědět, co dělám. Proto jsem se nebál dohledu památkářů, věděl jsem, že když budu ke stavbě poctivý, nemohou mě „nachytat“. Když nakonec rekonstrukci zámku uváděli jako příklad obnovy kulturní památky, měl jsem radost. A ještě větší, když mě už během dokončovacích prací oslovovali starousedlíci a děkovali, že jsem jejich zámek zachránil. Navenek jsem to přešel s odlehčeným: „Neděkujte, hlavně choďte“, ale uvnitř jsem byl rád. A lidé na zámek chodí. V září to bude deset let.

…celý článek si můžete přečíst v aktuálním vydání magazínu PATRIOT č. 3

Předplatné tištěného magazínu PATRIOT

Autor: Jaroslav Baďura, Foto: Adolf Horsinka a Daniel Šíra pro tištěný magazín PATRIOT

Sdílejte článek