Nejnovější zprávy: Petr Korbel: Prohra? Nevadí, přijde další set! To je arzenál! Stavbaři našli v Bolaticích 65 minometných nábojů

Politika

Neklidná noc v ostravské ČSSD: odvolán předseda Palyza a vlivní členové výboru

Ostravští sociální demokraté odvolali v noci na dnešek na okresní konferenci z funkcí předsedu okresního výboru strany Lumíra Palyzu a některé členy okresního výkonného výboru a okresní kontrolní komise.

Konference se protáhla do časných ranních hodin. Palyza řekl, že předpokládá, že novou předsedkyní byla zvolena Jana Vajdíková. Výsledky ale zatím nemá potvrzené, protože v době, kdy dnes před 04:00 z konference odjížděl, ještě nebyly spočítané.

Hlasování o odvolání Palyzy bylo těsné: pro hlasovalo 102 ze 197 účastníků, tedy 51,8 procenta. „Následně bylo odvoláno 11 členů okresního výkonného výboru, bez jakéhokoliv důvodu,“ řekl Palyza.

Šlo podle něj hlavně o starosty a místostarosty velkých obvodů, jako jsou Poruba nebo Slezská Ostrava. Zástupci ze stejných obvodů byli odvoláni i z kontrolní komise.

Okresní konference se v Ostravě podruhé opakovala. Nejprve loni v listopadu její účastníci odvolali z funkcí předsedu Palyzu a některé členy výboru. Proti tomu podal kvůli porušení stanov stížnost krajský předseda ČSSD a bývalý hejtman Miroslav Novák a celostátní vedení strany mu vyhovělo.

Všechna usnesení listopadové konference byla zrušena, a předsedou tak měl být nadále Palyza. Jenže na následné lednové konferenci, jejíž konání ale ústřední kontrolní komise ČSSD zakázala, zvolili ostravští sociální demokraté předsedkyní Vajdíkovou.

Ostravská ČSSD tak měla předsedy dva. Palyza proto okresní konferenci na dnešek svolal znovu. Kvůli sporům v ostravské ČSSD byla odsunuta i krajská konference strany.

Palyza je dlouholetým komunálním politikem a byl lídrem ČSSD v komunálních volbách v roce 2014. Právě neúspěch strany v těchto volbách mu spolustraníci jako volebnímu manažerovi vytýkali a přičítali mu i loňský rozpad koalice na ostravském magistrátu. Sociální demokraté tehdy ztratili poprvé od roku 1990 místo ve vedení Ostravy a jsou v opozici.