Nejnovější zprávy: Hasiči zachraňovali z cisterny dva dělníky, kteří se uvnitř přiotrávili Před 87 lety začala stavba letiště v Hrabůvce. Fungovalo do roku 1959

Byznys

Nekonečná sága pokračuje: Ostrava vyhodila firmy, které opravují Dům kultury Poklad

Rada města Ostravy se rozhodla vypovědět smlouvu sdružení firem Stamont - Pozemní Stavitelství a Vítkovice Revmont Engineering, které mají na starosti dostavbu Domu kultury Poklad v městské části Poruba.

Město už v dubnu avizovalo, že není spokojeno nejen s kvalitou některých prací, ale vadí mu i zpoždění stavby či spory kolem ocenění víceprací. Předpokládalo ale, že se mu podaří dohodnout na vzájemném ukončení spolupráce, což se zatím nestalo, řekl dnes novinářům náměstek primátora Břetislav Riger (Ostravak). Sdružení firem stále věří ve smírné řešení.

Přestavba kulturního domu je od počátku problematická. Jeho původní opravy v minulosti zkomplikovaly nejen spory s jedním z bývalých nájemců prostor v objektu, ale také problémy spojené s požadavky na uhrazení nákladů na takzvané vícepráce, které chtěl někdejší zhotovitel přestavby. Objekt nakonec musel být v roce 2014 zakonzervován a město hledalo nového dodavatele.

Zakázku nakonec vyhrálo sdružení firem Stamont – Pozemní Stavitelství a Vítkovice Revmont Engineering. Nabídlo cenu zhruba 180 milionů korun, projekt počítal s náklady okolo 240 milionů. Sdružení společností pracujících na renovaci už v dubnu poukazovalo na to, že řada prací nutných pro dokončení rekonstrukce nebyla v zadání výběrového řízení.

Podle Rigera se i navzdory výpovědi smlouvy stále jedná a obě strany se tak ještě mohou dohodnout, v což doufá i sdružení společností. „Stále usilujeme o smírné řešení a věříme, že město zohlední, že situace s rekonstrukcí Domu kultury Poklad v žádném případě nevznikla vinou dodavatelského sdružení. To tedy nyní nemůže postupovat na svůj vlastní úkor,“ řekla za společnosti Eva Kijonková.

Podle Rigera se ale obě strany nemohou shodnout na některých podmínkách ukončení spolupráce, jednou z nich je například výše takzvaného zádržného, tedy finanční částky, kterou si město nechá jako pojistku v případě, že by v budoucnu chtělo uplatnit reklamaci na firmami provedené práce. Riger uvedl, že zhotovitel stavby si představuje částku zhruba půl milionu korun, zatímco město trvá na dvou milionech korun.

Náměstek dodal, že vyloučit zcela nelze ani to, že spor nakonec skončí u soudu. Město by přitom chtělo stavbu znovu zakonzervovat a už na podzim hledat nového dodavatele. Modernizace Domu kultury Poklad si dosud vyžádala zhruba 40 milionů korun.