Společnost
14/10/2020 Petr Broulík

​Není to fatální sekera. Ale budeme muset příští rok šetřit, řekl primátor Ostravy

Koronavirová krize znamená pro Ostravu stejně jako pro ostatní města v republice citelný výpadek příjmů.

Poznamená však už jistě i hospodaření statutárního města i v příštím roce. Ostravský primátor Tomáš Macura řekl, že město se ocitne finančně po redukci chystaného rozpočtu na příští rok někde na úrovni mezi lety 2017 a 2018.

„Čili není to žádná fatální sekera, vývoj finančního hospodaření v minulých dvou letech byl díky růstu ekonomiky tak dynamický, že se nám zdálo, že už bude všechno růžové. Ale život takový není,“ řekl primátor.

Příští rok bude jen o chlup lepší?

Ostrava však už nyní počítá s tím, že méně dostanou na dotacích všechny městské obvody, méně dotčena by měla zůstat sociální oblast.

„Počítáme s výpadkem takzvaných sdílených daní oproti normálu ve výši dvanáct a půl procenta, což činí mínus 1,4 miliardy korun, na příští rok už v rozpočtu předpokládáme předběžně výpadek ve výši až ve výši 1,2 miliardy. Jinými slovy předpokládáme, že ten příští rok bude jen o chlup lepší než ten letošní,“ řekl primátor Ostravy dnes poté, co ostravští zastupitelé schválili metodiku pro sestavování návrhu rozpočtu města na rok 2021.

Co to znamená? Ostrava omezí některé výdaje, které ještě letos kvůli dobrému přebytku hospodaření v roce 2019 mohla nechat beze změny.

„Tento polštář už příští rok nebudeme mít. Proto se chystáme nižší daňové příjmy v příštím roce vyrovnat a budeme muset městské obvody krátit na dotacích,“ řekl Tomáš Macura.

Mnozí budou asi skřípat zuby

Dodal, že krácení bude u všech obvodů stejné a to ve výši 12,5 procenta, tedy o 200 milionů korun.

„Skřípat zuby budou různé organizace i zastupitelé kvůli tomu, že zkrátíme veškeré dotační programy města o 20 procent oproti letošnímu rozpočtu. S výjimkou programů v sociální oblasti, tam bude činit krácení jen 10 procent. Tímto ušetříme v rozpočtu města dalších asi 100 milion korun,“ řekl primátor.

Dnes schválená metodika pro sestavování rozpočtu města na příští rok počítá s tím, že by byly z poloviny naplněny i fondy pro investice do výstavby koncertní haly u Domu kultury Ostravy a pro investice v Městské nemocnici.

„Místo 300 milionů bychom do nich vložili jen 150 milionů. Tím bychom v rozpočtu ušetřili řekněme dalších 150 milionů,“ vysvětlil primátor Tomáš Macura.

Dodal, že dalších 100 milionů, možná i více, chce ušetřit město na provozních výdajích magistrátu.

„A to jako v letošním roce výrazným omezováním mzdových prostředků, respektive výplat odměn. Budeme omezovat i příspěvky našim příspěvkovým organizacím. Omezíme také prostředky na investice z vlastních zdrojů, ty budou nižší celkem o asi 340 milionů korun,“ řekl Tomáš Macura.

U významných investic pomůže úvěr 1,8 miliardy

U významných investic však městu pomůžou půjčené peníze a to ty, které bude moci čerpat z investičního úvěru ve výši 1,8 miliardy korun, na který Ostrava nedávno podepsala smlouvu s Českou spořitelnou.

„Pomohou při stavbě kanalizace, investicích v městské nemocnici či výstavby nové koncertní haly u Domu kultury města Ostravy,“ řekl primátor. Dodal, že například ve věci podpory výstavby ambiciózní koncertní síně komunikoval s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem.

„I dnes někteří zastupitelé navrhovali, ať město přestane naplňovat fond pro výstavbu koncertní haly. Já ale zastávám názor, že by to byla velká chyba. Dovedu si představit, že se nějaké investiční projekty zastaví, ale neměly by se zastavovat a v žádném případě rušit.“

Počítáme spíše s horšími parametry vývoje

Dodal, že radní města se snaží sestavování konečného rozpočtu na příští rok co nejvíce oddálit, aby mohli navrhovatelé pracovat s co nejaktuálnějšími daty a čísly. Finální verzi rozpočtu na příští rok tak budou zastupitelé schvalovat 11. prosince, termín projednávání dnes o dva dny posunuli.

Primátor města Tomáš Macura poznamenal: „V současné situaci bohužel bere za své naše optimistická vize, že příští rok bude lepší než ten letošní poznamenaný koronavirovou krizí. Či návratem do normálu. Počítáme proto při sestavování rozpočtu na příští rok spíš s horšími parametry,“ řekl primátor Ostravy.

Upozornil ale, že zastupitelé dnes ještě neschvalovali konkrétní rozpočet, jen způsob, jak se bude tvořit. „Finální produkt může nakonec vypadat trochu jinak, než výsledný produkt,“ řekl primátor statutárního města Ostrava Tomáš Macura.

Sdílejte článek