Společnost
04/05/2020 Petr Broulík

Není vyhráno, i v Moravskoslezském kraji se objevily nové "shlukové" nákazy

​Celkem 1046 pozitivních případů od začátku nákazy, 554 lidí v léčení a 464 uzdravených. To je bilance nákazy Covid-19 v Moravskoslezském kraji k dnešnímu dni.

Hejtman kraje Ivo Vondrák řekl, že číslo uzdravených je nad republikovým průměrem, ale kraj má 29 zemřelých, v drtivé většině seniorů, ovšem s kombinovanou diagnózou.

Odborníci z ústavu pro zpracování informací a statistiky, kteří navštívili kraj minulý týden, však podle modelu vývoje situace v Moravskoslezském kraji předpokládají, že těchto úmrtí na Covid-19 může být na konci května padesát i více.

Členy krizového štábu těší, že do celkového počtu „odhalených“ pozitivních případů přispěla v posledních dvou týdnech takzvaná chytrá karanténa, v jejímž užití při dohledávání kontaktů nemocných je Moravskoslezský kraj zatím na prvním místě v zemi.

„Jsme často je za pomoci vzpomínkových map schopni objevit dokonce dříve, než u nich nemoc propukne,“ upozornil hejtman.

Někteří pozitivně testovaní odmítají dát souhlas pro vytvoření vzpomínkových map

Ředitelka Hlavní krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová upozornila, že někteří pozitivně testovaní odmítají dát souhlas s vytvořením vzpomínkové mapy na základě údajů pohybu jejich mobilů a platebních karet od operátorů a bank.

"Ale u těch co souhlasí, je používáme. Mapy nám chodí od operátorů zhruba do hodiny od žádosti, a my pak s těmi majiteli karet a mobilů procházíme místa, kde se pohybovali. Mapy nám pomáhají zejména u starších osob. Vzpomenou si třeba, že byli ještě v tu chvíli vyznačenou na mapě třeba na návštěvě u dcery,“ líčí hlavní hygienička kraje.

Dodává, že pomocí chytré karantény hygienici přišli třeba i na to, že v Ostravě byli nějací obchodní zástupci z Prahy, kteří se pohybovali tady na Ostravsku a pak zase na Zlínsku.

"Takže jsme s nimi na mapě procházeli, kde všude tady byli. V tomhle nám chytrá karanténa neskutečně pomáhá. Každý den díky ní nacházíme další a další kontakty nemocných. To je také její smysl, najít co nejvíce nakažených, kteří jsou třeba bez příznaků,“ říká hlavní hygienička kraje.

Plošné dobrovolné testování nabízí i mobilní testovací místa na náměstích

Hejtman Ivo Vondrák doplnil, že kraj vede celostátní statistiku v chytré karanténě s celkem 1081 trasovanými případy nákazy. Asi u 25 procent z nich využili hygienici vzpomínkové mapy vytvořené z údajů bank a operátorů.

Pracovníci chytré karantény v Moravskoslezském kraji tak už podle statistiky učinili k 4. květnu do 11.45 hodin celkem 1171 hovorů, při nichž podle této vzpomínkové mapy zatelefonují lidem, které mohl nemocný nakazit.

„Někteří operátoři nám ale nejsou schopni tuto vzpomínkovou mapu vygenerovat a ty už jsme připomínkovali u ústředního krizového štábu v Praze,“ sdělila hlavní hygienička kraje.

Moravskoslezský kraj spustil dnes v pravé poledne druhé kolo plošného dobrovolného testování pěti tisíc lidí v kraji. A zvýšil současnou, mimochodem nejpočetnější kapacitu odběrových míst o mobilní odběrová místa.

„Jedno bude v úterý v Ostravě na náměstí před Novou radnicí, poté se přesune na dva dny na náměstí do Frenštátu pod Radhoštěm, příští týden se přesune na dva dny pod náměstí do Rýmařova, poté k hasičárně do Frýdlantu nad Ostravicí a příští pátek bude v Hlučíně na náměstí,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Více než pět tisíc lidí při plošném testování zdravotníci neotestují

Dodal, že stálá místa pro plošné testování v krajských nemocnicích budou fungovat kromě pátečního svátku 8. května přes víkend do pondělí a lidé se to „své“ dozví při registraci do aplikace, již kraj unikátně kvůli plošnému testování spustil a ve spolupráci s ostravskými odborníky vyvinul.

Zvýšení počtu testovaných lidí kvůli velkému zájmu však kraj neplánuje. Případné další zájemce odkazuje na odběrové místo ve Vítkovicích, kde si lidé mohou nechat udělat „soukromě“ spolehlivější PCR testy za úplatu.

Hejtmanovi kraje v posledních dnech vadí, že se nákaza Covid-19 objevila v některých podnicích. „Vznikají tam jaksi shluky nakažených. Chtěl bych proto znova apelovat, aby zaměstnanci podniků dodržovali pravidla hygieny. Pracovní kolektiv je opravdu zdrojem případné nákazy. Po skončení nouzového stavu bude na každém z nás, abychom zásady hygieny dodržovali,“ upozornil hejtman Ivo Vondrák.

Dodržujte v práci hygienu. Myjte si ruce, noste roušky, buďte ke kolegům ohleduplní

Ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová k tomu upřesnila, že přes víkend se objevila "shluková“ nákaza ve dvou zpracovatelských firmách.

„Apeluji na to, aby se ve firmách, až se najede na plný provoz, zvýšeně desinfikovalo. Aby se lidé chovali hygienicky. Tedy myli si ruce, pokud budou v blízkém kontaktu s kolegou, aby stále používali roušky, alespoň ty látkové, případně jednorázové. A aby se opravdu jeden k druhému chovali ohleduplně. Budou totiž plnější autobusy, budou plnější obchody. Tam všude by lidé měli tato pravidla striktně dodržovat,“ apeluje hlavní hygienička kraje.

Asi největším shlukem nákazy je pořád Alzheimer centrum v Ostravě.

„Tam máme dnes už celkem sto nemocných, bohužel se nám objevila nákaza i v bílovecké nemocnici,“ řekl hejtman. Hlavní hygienička kraje Pavla Svrčinová upřesnila, že přímo v nemocnici v Bílovci, kterou kraj určil jako zařízení pro seniory nemocné Covid-19, se nakazilo celkem 14 osob.

„A další pozitivní kontakty jsou v rodinách zaměstnanců, kteří v bílovické nemocnici pracují. Takže se nám to dostalo i do okolí nemocnice. Ale jsem ráda, že to máme takhle pod kontrolou a že nám i tady pomohla chytrá karanténa,“ řekla hlavní hygienička kraje Pavla Svrčinová.

Objednávkový systém kraje s nouzovým stavem skončí

Hejtman Ivo Vondrák také informoval, že kraj otevře zítra, tedy 5. května, už sedmé kolo objednávkového systému ochranných pomůcek proti koronavirové nákaze. Upozornil však, že tento objednávkový systém ukončením nouzového stavu končí.

„A poté už se budou muset poskytovatelé zdravotní péče i sociálních služeb postarat o zásobování těchto ochranných prostředků a pomůcek pro další období sami. Přesto se budeme snažit v tomto dále pomáhat,“ vysvětlil hejtman.

Sdílejte článek