Kultura
13/11/2019 Jaroslav Baďura

​Netvor na scénu! Frankenstein ožije na jevišti u Bezručů

Když před dvěma sty lety napsala Mary Shelleyová román o vědci Viktoru Frankensteinovi a jeho umělém člověku, nemohla tušit, jakému fenoménu dává vzniknout.

Nyní vtrhne slavné monstrum také do ostravského Divadla Petra Bezruče. V hlavních rolích děsivého příběhu o povaze dobra a zla i zodpovědnosti vědy se představí Lukáš Melník a Vojtěch Johaník.

Slavnostní premiéra inscenace v režii nového uměleckého šéfa souboru Jana Holce se uskuteční v pátek 15. listopadu.

Příběh šíleného vědce Frankensteina je považován za vůbec první dílo světové sci-fi literatury a nesporně patří mezi klasiku hororového žánru. Notoricky známý příběh o mladém vědci, který si nebezpečně zahrál s přírodními zákony a stvořil netvora, u Bezručů ožije v režii Jana Holce.

Slibuje přitom hravé a žánrově překvapivé prozkoumání tématu lidské touhy vyrovnat se Bohu.

„Tato látka mě lákala už delší dobu. Postava Viktora Frankensteina je v mnoha aspektech velmi dráždivá. Téma osobní ambice, které dokáže člověka zcela pohltit a dokonce zničit, bude věčné. Frankenstein pro mě není pouze horor, ale především psychologické drama,“ říká Jan Holec, pro kterého je tato inscenace prvním setkáním se souborem své nové domovské scény.

Jan Holec vytvořil pro inscenování v Divadle Petra Bezruče vlastní dramatizaci slavného románu britské spisovatelky Mary Shelleyové.

„Nejdůležitější bylo rozhodnutí, o čem samotný příběh vlastně je. V předloze se mísí několik tematických rovin a při dramatizaci si musí člověk určit, kterou z nich chce akcentovat. U adaptace jsem se navíc od románu značně odchýlil, což mě nutilo fabulovat nový příběh a postavy,“ popisuje Holec.

„Samotná dějová linka pak bude překvapením, které uvidí až návštěvníci inscenace.“

„Dramatizace Frankensteina dává hercům ohromný prostor ze sebe vydat ty nejniternější stavy. Nic na světě není černobílé, a to je devízou tohoto titulu. Divák stane před otázkami života a smrti. Jakou cenu má vlastně život sám a kam až jsme ochotni zajít,“ říká Lukáš Melník, který v inscenaci ztvární roli legendárního vědce Viktora Frankensteina.

V roli netvora s nadlidskou silou diváci uvidí Vojtu Johaníka. „Fascinuje mě, jak se téměř čistá bytost dostane do světa plného násilí, přetvářky, lží a strachu, což z ní udělá ono monstrum,“ popisuje Johaník.

Prozrazuje, proč by si diváci novou inscenaci na repertoáru divadla neměli nechat ujít: „Je tam vše, co má divák rád. Jsou tam bojové scény, láska, lehká erotika, humor, tanec, zpěv a něco jako happy end.“

V dalších rolích se objeví Magdaléna Tkačíková, Markéta Matulová, Dušan Urban, Ondřej Brett a Jakub Burýšek.

Autorkou výpravy je výtvarnice Pavla Kamanová. Vizuální zážitek podpoří light design Lukáše Dřevjaného. Na pohybovou složku inscenace dohlížel Daniel Bodlák.

Do letošní divadelní sezóny vstoupil jakoumělecký šéf Divadla Petra Bezruče – na této scéně jej nyní čeká jeho první premiéra.

Frankenstein

autorka Mary Shelleyová, režie a dramatizace Jan Holec, výprava Pavla Kamanová, výběr hudby Jan Holec, light design Lukáš Dřevjaný, pohybová spolupráce Daniel Bodlák

Viktor Frankenstein: Lukáš Melník, Syn: Vojtěch Johaník, Alžběta: Magdaléna Tkačíková, Kristína: Markéta Matulová, Otec Kristíny: Dušan Urban, Jindřich: Ondřej Brett, Mrtvé dítě: Jakub Burýšek

Sdílejte článek