Komentáře
02/06/2024 Tomáš Buchwaldek

Networking Tomáše Buchwaldka. Mocná zbraň EGO?! Dobrý sluha, zlý pán

Grafika: Magazín PATRIOT

O nás Češích se všeobecně říká, že si moc nevěříme, že jsme sice šikovní, ale neumíme se prodat. Asi každý zná řadu takových příkladů ze svého okolí.

Narážím však i na zcela opačný extrém – na ty, kteří svým egem doslova stříkají všude kolem. V těchto situacích si vybavím hlavně personu: Muž, sebevědomý, arogantní, extrovert, možná trochu ve stylu „Horsta Fukse“, někdy i tzv. devadesátkový podnikatel s fialovým sakem.

Můžete si ovšem představit i ženu, příjemnou, maká o sto šest, snaží se, chce být dobrou mámou a zároveň i úspěšnou v práci. 100% spolehlivá a nic není problém. Ta však pak ze dne na den vyhoří a za celou tu dobu nepřijde pro pomoc, i když je ji nabízena. Zvládnu to přece sama, až do chvíle, kdy se sama odepíše.

Ego vyhrává, člověk prohrává. Častý scénář, který ničí spoustu talentů, partnerství, dohod a spoluprací.

Jak to tedy vyvažovat mezi dvěma extrémy? Jak si zdravě věřit, nebát se jít do akce, vykročit ze své komfortní zóny na straně jedné, ale nestát se nafoukaným arogantem nebo sólistou na straně druhé?

Nejtěžší je umět porazit sám sebe, své přesvědčení, uznat jinou pravdu, názory, nestát si za každou cenu na svém. Kdo tohle dokáže, potlačit své ego, ten vyhraje.

Nejsem erudovaný psycholog a sám se svým egem často bojuju. Co mi pomáhá?

Uvědomit si situaci, alespoň zpětně, a ptát se sám sebe, jestli jsem zastával v dané chvíli své ego nebo opravdu to nejlepší řešení.

Omluva, nebo říct: „Vlastně ano, máš pravdu, teď jsi mě přesvědčil“. Neskutečně osvobozující věta, která dělá zázraky. Je však na ní potřeba sehnat obrovský ranec odvahy. Jednou zkuste a uvidíte, že z vás tato věta neudělá slabocha, ale naopak posílí vás + vztahy s ostatními. Proč jsou tak stupidně jednoduché věci tak složité?

Nechte pro protistranu vždy pootevřené dveře ke spolupráci. Nechtějte vyhrát na 100 %. Totální vítězství není nikdy dlouhodobým vítězstvím. Soupeři nechte vždy důstojnost a respekt, nechte mu možnost vyjít ze situace se vztyčenou hlavou, i kdybyste měli třeba všechny trumfy v rukávu. Nezazdíte tím vzájemný vztah a další potenciální spolupráci.

V jakékoliv situaci se mi vždy vyplatila naprostá otevřenost a snaha o win-win spolupráci.

Říct si o pomoc není slabost, slabost je si o pomoc neříct a nechat porazit své ego.

Pracujme se svým nízkým či vysokým egem opravdu zodpovědně, je to nástroj, zbraň, která mění životy – hlavně ty naše.

Autor je zakladatelem Patriotů MSK

Sdílejte článek