Nejnovější zprávy: Slavnostní otevření nového showroomu Lexus Ostrava mělo náboj Coufal trápil hvězdného Ronalda, z Frydrycha je kapitán polské Wisly

Společnost

Neuskutečněné projekty. Krásnou koncertní síň bratří Šlapetů v Ostravě zhatila válka

​Moravskoslezský deník zveřejnil 29. července 1938 podobu vítězného projektu na stavbu takzvaného Domu osvěty v Moravské Ostravě.

Projekt Domu osvěty. Foto: se souhlasem Archivu města Ostravy

"Projekt byl vyvrcholením dlouholetých snah ostravské kulturní veřejnosti o zbudování moderní koncertní síně, kterou město citelně postrádalo," připomněl Archiv města Ostravy.

Projekt architektů Čestmíra a Lubomíra Šlapetových měl několik částí. Na hlavní trakt s malým a velkým sálem navazovalo restaurační křídlo zakončené hotelovou věží s přilehlou restaurační zahradou a velkou podzemní garáží.

Malý sál pro 400 osob s amfiteatrálním hledištěm měl sloužit jako divadelní studio, kino plastického filmu nebo síň k pořádání menších koncertů a přednášek.

Ve velkém sále s 1300 místy pro diváky a koncertními varhanami se měly konat velké symfonické a vokální koncerty, ale také koncerty komorní hudby, sólové recitály, slavnosti, schůze, bankety a plesy.

Oba sály se daly pomocí zásuvných stěn spojit v jeden prostor. Náklady na stavbu, která měla stát poblíž národního divadla, se odhadovaly na 6 milionů Kč.

"Válečné události bohužel uskutečnění projektu znemožnily," uvedl archiv.