Kultura
01/09/2021 Petr Broulík

Nohavica: Díky, mami a tati! Ostravského barda dojala Cena Jantar

​Spoustu hudby napříč žánry si včera večer vyslechli návštěvníci haly Gong, kde se odehrálo letošní udílení výročních uměleckých cen Jantar za rok 2020.

To pořádá společnost ProJantar pod záštitou Moravskoslezského kraje a akce je platformou pro profesní a společenské ocenění nejvýznamnějších umělců spojených s tímto regionem.

Jenu z hlavních cen za interpreta roku 2020 v závěru večera se odnesl za album Máma mi dala na krk klíč písničkář Jaromír Nohavica, kterému ji předal primátor města Frýdek-Místek Petr Korč.

Nohavica poděkoval svým rodičům, Ostravě a kraji

Jaromír Nohavica řekl, že je šťasten, že takový kout, takový sál jako Gong, Ostrava má. „A už navždy zůstane spojen s tím, že jsem cenu Jantar dostal tady. Říká se, že každé album, které natočíš, je obrazem tvé duše, ale také doby, kdy jsi ho natočil. Možná to bude pro někoho zvláštní, ale já jsem rád za ty nelehké časy, které jsem s vámi prošel. Říkal jsem si, že už jsem všechno zažil a že už se nemůže nic stát,“ řekl Jarek Nohavica s narážkou na koronavirovou pandemii.

Dodal, že možná díky ní dnes ví o světě zase více. Ví také, že ten pětiletý Jarek na fotografii jeho poslední desky drží v Opavě heligonku, kterou dodnes má a kterou koupil jeho táta v třicátých letech tady v Mariánských Horách.

„A chtěl bych v této chvíli poděkovat,“ řekl Jaromír Nohavica, rozpřáhl ruce a vzhlédl ke stropu haly Gong: „Díky, mami a tati, že jste mě přivedli na tento svět a tady do toho města a do tohoto kraje. Díky vám a tomuto kraji můžu žít svůj život plný písní,“ řekl oceněný zpěvák a sklidil dlouhý potlesk. Skutečným vrcholem udílení cen Jantar se pak stala jeho živě přednesená píseň Dobří holubi.

Zbojník Ondráš, Rusalka a Bouře

Jaromír Nohavica také řekl, že při letošním čtvrtém ročníku udílení cen Jantar měl několik mimořádných hudebních zážitků. Určitě se s ním shodli i diváci. Třeba skvěle přednesené francouzské šansony v podání Marty Fialové. Hned na začátku udílení cen Jantar strhl publikum v Gongu Tomáš Kočko svou písní Ej, Ondráš o legendárním beskydském zbojníkovi, zabitém ve sviadnovské hospodě, které vtiskl až velkolepou kulisu pěvecký sbor Permoník a orchestr.

Oko nejednoho ostravského chlapa pak možná dojetím zamrkalo například při živém vystoupení sopranistky Kateřiny Kněžíkové, která předvedla slavnou árii Měsíčku na nebi hlubokém z opery Rusalka Antonína Dvořáka. Operní pěvkyni komorně doprovodil na klavír Alexandr Starý.

A svůj hit Bouře předvedla v novém aranžmá s doprovodem orchestru opavská kapela Kofe-in, kterou stejně jako některé další interprety doplnil na pódiu soubor operety a muzikálu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Koncertní sbor Permoník z Karviné.

Štěpán Kozub pozdravil všechny z divadla Mír, i paní uklízečku

Štěpán Kozub zastupoval oceněné divadlo Mír za mimořádné on-line aktivity. „Moc děkujeme, jsem za divadlo jediný v tomhle sále. Bylo to komplikované a složité, my jsme v divadle trávili v době pandemie tolik času, kolik jsme možná ani nechtěli. Byly to stovky hodin a možná se to vyplatilo. Zdravím všechny a obzvlášť Alberta Čubu, který je mozkem, ale zdravím i paní uklízečku,“ řekl Štěpán Kozub, který na cenách Jantar spolu s Jiřím Kohutem a sborem Permoník zazpíval a zahrál titulní píseň Prásknu bičem, která získala letos ocenění Píseň roku, a možná někoho z publika tento komik překvapil svou lyrickou polohou.

Skupinou roku 2020 je jazzová kapela Behind the Door

Za celoživotní přínos byli oceněni legendární klavírista Rudolf Bernatík a také scénografka Marta Roszkopfová. Výročních cen bylo letos uděleno celkem deset.

Držiteli výročních cen za rok 2020 se na základě rozhodnutí odborných porot stala kromě Jaromíra Nohavici i frýdecko-místecká jazzová kapela Behind the Door za album s názvem Ra! A stala se kapelou roku. V oblasti vážné hudby byli za své nahrávky oceněni klarinetista Karel Dohnal a komorní soubor Trio barokní hudby.

Interpretkou roku v oblasti populární hudby se stala Pavla Gajdošíková díky albu Inverze, které nahrála s ostravskou kapelou Tamala.

Výtvarník Jiří Surůvka a básnířka Lenka Kuhar Daňhelová

Držitelem Ceny Jantar za výtvarné umění se stalJiří Surůvka za úspěšné zahraniční výstavy a v literární kategorii si sošku Šárky Mikeskové odnesla básnířka Lenka Kuhar Daňhelová za sbírku Jaká nesmrtelnost? vydanou v ostravském nakladatelství Protimluv

S ohledem na to, že kvůli pandemii koronaviru byl v roce 2020 uveden jen velmi malý počet divadelních premiér, rozhodli se pořadatelé v letošním ročníku nehodnotit jevištní výkony v činoherním, operním, muzikálovém ani baletním divadle.

Umělci ale o možnost ocenění nepřijdou, protože v příštím ročníku pořadatelé v divadelních kategoriích zhodnotí celé dvouleté pandemické období. Přesto pořadatelé letos nechtěli divadelní dění zcela pominout, a tak udělili dvě ceny za nejlepší divadelní online streamy v době pandemie.

Divadlo se letos kvůli pandemii nehodnotilo, přesto dvě scény získaly ocenění

Cenu získala Komorní scéna Aréna za mimořádnou uměleckou úroveň svých streamů a také Divadlo Mír za originalitu svých online projektů.

„Letošní ročník byl kvůli pandemii mimořádný, proto jsme přistoupili k tomu kroku a v oblasti divadla jsme letos neocenili jednotlivce, ale dvě instituce, které se podle názoru odborné poroty s pandemií v rámci svých možností popraly nejlépe,“ uvedl autor projektu Cen Jantar Aleš Honus.

Jména letošních laureátů Ceny Jantar za celoživotní přínos Rudolfa Bernatíka a Marty Roszkopfové budou ještě letos na podzim zvěčněna na ocelových hvězdách, které budou umístěny v Dolních Vítkovicích na Jantarovém schodišti slávy na vítkovické Bolt Tower. Doplní zde hvězdy dřívějších laureátů oceněných za celoživotní přínos, tedy Eduarda Ovčáčka, Milana Báchorka, Jindřicha Štreita a Marie Rottrové.

LAUREÁTI CENY JANTAR ZA ROK 2020

CENY ZA CELOŽIVOTNÍ PŘÍNOS

MARTA ROSZKOPFOVÁ
RUDOLF BERNATÍK

LITERATURA 2020
LENKA KUHAR DAŇHELOVÁ

VÝTVARNÉ UMĚNÍ 2020
JIŘÍ SURŮVKA

POPULÁRNÍ HUDBA 2020

INTERPRET ROKU: JAROMÍR NOHAVICA
INTERPRETKA ROKU: PAVLA GAJDOŠÍKOVÁ
KAPELA ROKU: BEHIND THE DOOR
PÍSEŇ ROKU: PRÁSKNU BIČEM (JIŘÍ KRHUT&ŠTĚPÁN KOZUB)

VÁŽNÁ HUDBA 2020

SÓLISTA ROKU: KAREL DOHNAL
HUDEBNÍ TĚLESO ROKU: TRIO BAROKNÍ HUDBY

DIVADLO ONLINE

KOMORNÍ SCÉNA ARÉNA
DIVADLO MÍR

Sdílejte článek