Kultura
11/04/2022 Jaroslav Baďura

Nohavica zahraje v Bílovci pro ukrajinské děti, koncert uspořádalo gymnázium

Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci se rozhodlo uspořádat benefiční koncert ve prospěch ukrajinských žen a dětí, jimž poskytlo zázemí ve svém domově mládeže.

V souvislosti s tím oslovilo písničkáře Jaromíra Nohavicu, jehož koncert, který bude provázet i dražba, se uskuteční ve čtvrtek 5. května v 18 hodin v kulturním domě v Bílovci.

„Jsem přesvědčen, že nestačí udělat jen první krok a nabídnout rodinám prchajícím z Ukrajiny střechu nad hlavou. Naši podporu by měly vnímat neustále. Proto hledáme nejrůznější cesty, jak pomoci nejen „našim“ uprchlíkům, ale jak upozornit i na osudy všech, kteří před válkou na Ukrajině utíkají. Proto jsme se rozhodli uspořádat benefiční koncert. Jsem rád, že Jaromír Nohavica, kterého jsme oslovili, neváhal a nabídl nám jeden z mála svých volných termínů,“ konstatuje ředitel gymnázia Pavel Mrva, jehož těší, že právě díky iniciativě školy se známý písničkář v Bílovci objeví po třech desítkách let.

„Ve prospěch ukrajinských rodin nepoputuje jen zisk z koncertu, ale také výtěžek z dražby obrazu, který se stal předlohou plakátu i designu vstupenek na zmíněný koncert. Autorem díla je akademický malíř Stanislav Lubojacký, jehož život i tvorba jsou úzce spojeny s naším městem. Olejomalbu o rozměrech přibližně 50 x 40 cm, jejíž podobu v průběhu prací konzultoval i s Jaromírem Nohavicou, Stanislav Lubojacký vytvořil na základě našeho oslovení a bez nároku na honorář,“ akcentuje Pavel Mrva s tím, že do aukce se bude možné přihlásit přímo v den koncertu na místě jeho konání. Dražba obrazu se uskuteční bezprostředně po ukončení vystoupení.

Ilustrace: Stanislav Lubojacký

Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci hradí pronájem kulturního domu, který je v majetku města, i veškeré další náklady spojené s organizací a zajištěním benefičního koncertu ze svých prostředků.

„Celý výtěžek benefičního koncertu bude použit na vybudování a vybavení místnosti pro neformální dětskou skupinu ukrajinských dětí v předškolním věku, aby jejich rodiče měli možnost nastoupit do zaměstnání a nemuseli být závislí na sociálních dávkách. To je to, co nejvíc potřebují,“ pokračuje ředitel gymnázia a upřesňuje, že nyní je v domově mládeže ubytováno 70 válečných uprchlíků, z toho je více než polovina dětí.

Vstupenky na koncert budou v prodeji ve vestibulu Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci ve dnech 21. a 28. dubna od 15 do 17 hodin.

Cena vstupenky je 700 korun. Během koncertu bude rovněž možné přispět do sbírky ve prospěch obyvatel Ukrajiny, kteří v areálu školy našli útočiště.

Sdílejte článek