Nejnovější zprávy: Pamatujete? Před 60 lety byl otevřen dům kultury Akord Albrechtice u Karviné: Když mrtví vstávali z hrobů a vyděsili zloděje na hřbitově

Sport

​Norský dlouhán potvrdil roli favorita. Zvítězil pod vysokými pecemi

Napínavé souboje sprinterů na lyžích, biatlonovou exhibici sportovních osobností i leteckou akrobatickou show Martina Šonky. To všechno viděli diváci, kteří v sobotu zavítali do Dolních Vítkovic na sedmý ročník City cross sprintu.

Foto: Jan Smekal

Na běžkařské trati mezi sebou nejprve měřily síly děti různých věkových kategorií. Pořadatele potěšilo, že navzdory velice chladnému počasí se dětských závodů nakonec zúčastnilo takřka 150 mladých sportovců. Některým to běhalo lépe, jiným o něco hůře, ale všichni se v cíli mohli radovat z medailí na památku.

Ještě, než začala kvalifikace, pozdravil Ostravu z nebe mistr světa Red Bull Air Race Martin Šonka, který přímo nad areálem Dolních Vítkovic předvedl jedinečnou leteckou akrobatickou show. Tu přímo komentoval ze své kabiny. Pilot upozornil, že kvůli obrovskému přetížení při některých figurách nezvládne hovořit bez přestávky, nicméně popisoval jednotlivé figury a návštěvníci areálu tak měli jedinečnou možnost vychutnat si jeho sestavu.

Diváky, stejně jako v předchozím roce, i tentokrát pobavila také biatlonová exhibice hvězd. Té se účastnily dva týmy po třech závodnících. Fotbalisté Petr Švancara s Luďkem Zelenkou měli v týmu Davida Svobodu.

Proti tomuto triu nim nastoupili zástupci zimních sportů, konkrétně bývalí skokani na lyžích Jan Mazoch a Jaroslav Sakala a lyžařská legenda Lukáš Bauer. Právě s ním se na druhém úseku potkal olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. „Bylo to super a já jsem moc rád, že na mě Lukáš na rovince počkal. Zatímco on párkrát píchnul do sněhu a elegantně klouzal po sněhu, já jsem se snažil hlavně nespadnout. Příští rok chci jet určitě zase,“ usmíval se v cíli David Svoboda.

Mezi ženami triumfovala Tereza Beranová z Dukly Liberec

V hlavních závodech pak diváci na zmrzlé trati viděli velice napínavé závody. V jednotlivých rozjížďkách si sprinteři nic nedarovali, takže na řadu přišlo i mnoho soubojů rameno na rameno. Některým se nevyhnuly ani pády. Ať už při otočkách na koncích trati či při prudkém výjezdu na most.

Mezi muži nakonec potvrdil roli hlavního favorita Nor Paal Troean Aune, který svým konkurentům nedal příliš šancí a při prvním startu v Ostravě se mohl radovat ze zaslouženého vítězství.

„Moc jsem si to užil. Na podobných akcích vás publikum žene kupředu a tady byli diváci výborní. Líbila se mi i trať a prostředí. Finále bylo fantastické, prakticky bez chyby a jsem rád, že se mi podařilo vyhrát. Nevím ještě, co bude příští rok, ale určitě bych se tady rád opět podíval,“ uvedl po závodě norský reprezentant.

Největším českým želízkem v ohni v hlavním závodě byl Jan Šrail, který se však specializuje na delší distance. Pátým nejrychlejším časem v kvalifikaci ale ukázal, že se s ním bude muset počítat. Nakonec vypadl v semifinále. Se svým výkonem byl spokojený.

„Abych byl upřímný, postup do semifinále jsem ani moc nečekal. Letos jsem byl na skatu snad jen dvakrát, víc se věnujeme dálkovým klasickým běhům. Ale pátý nejlepší čas v kvalifikaci mě moc potěšil a ve čtvrtfinále jsem si to zkusil tělo na tělo. Dopadlo to dobře a postup do semifinále je super,“ komentoval Šrail svůj výkon v Ostravě.

Ostravské publikum se však dočkalo i českého triumfu. Postaral se o něj Tereza Beranová z liberecké Dukly, když ovládla závod žen. Ta nenašla svou přemožitelku už v semifinále a po zajímavém průběhu se mohla z prvenství radovat také ve finále.

„Byla to dřina, hlavně v zatáčkách jsem si musela dávat velký pozor, abych na zmrzlé trati nechybovala,“ podotkla po finále česká reprezentantka. Právě v něm se na předposlední otočce zrodil její rozhodující náskok, když vedoucí Norka Marthe Klausenová chybovala. „Ona si nějak špatně najela a za obrátkou úplně vypadla z rytmu. To byla ve finále rozhodující chvíle. Pak už jsem se ze všech sil snažila udržet ten několikametrový náskok,“ dodala.

ČEZ City Cross Sprint tak nabídl mimořádnou sportovní podívanou a po celý následující týden až do neděle 3. března (vždy od 7:30 do 21:00 hodin) se s ohledem na vývoj počasí v areálu Dolní oblasti Vítkovice uskuteční Týden sportování se Skupinou ČEZ.

Veřejnost si zde bude moci vyzkoušet na vlastní kůži závodní trať, každý den se budou vyhlašovat i vítězové závodu na distanční stovku, což bude speciálně upravená část cílové rovinky.

Fotogalerie