Nejnovější zprávy: ​Hokus Pokus. Nejen Ostravané objevují krásu naturálních vín Pět strážníků z martinovské služebny má covid, 38 jich je v karanténě

Proměny kraje

​Nošovická automobilka oslavila deset let. Představila nový sportovní vůz

Příchod korejské automobilky Hyundai do Nošovic vzbuzoval před desíti lety mnoho rozruchu. Dnes je její závod významným zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji.

Foto: Jan Smekal

Za dobu své existence vyrobil takřka tři miliony aut. Při oslavách desetiletého výročí představil nejnovější model, sportovní vůz Hyundai i30 Fastback.

Téměř tři miliony aut vyrobila nošovická automobilka Hyundai za deset let, kdy působí v Moravskoslezském kraji. A sice modely Hyundai i30, SUV Hyundai ix35 a Tucson a MPV Hyundai ix20 a Kia Venga. Zatím posledním modelem je sportovní vůz Hyundai i30 Fastback N, jehož sériová výroba začala ve čtvrtek 1. listopadu.

Nejnovější model automobilka představila v pátek 2. listopadu, když slavila desetileté výročí od doby, kdy začala působit v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Oslav se zúčastnili nejen vrcholní představitelé Hyundaie, ale také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák či ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

„Byli jsme krajem orientovaným na těžký průmysl. Vstupem Hyundaie se obrátila ekonomika směrem k novým technologiím a mezi ně samozřejmě patří automotive. Domnívám se, že je to kvalitativní změna, která se projevila nejen v tom, že se tady auta vyrábí, ale také se to projevuje do vzdělávacích programů na základních a středních školách, ale také na školách vysokých,“ uvedl Ivo Vondrák.

„Toto považuji za velký efekt toho, že tady Hyundai máme a že se rozvíjí oblast nových disciplín jako mechatronika, informatika budovaná do strojních systémů a tak dále. To jsou všechno věci, které považuji za velmi zajímavé pro budoucnost. Souvisí to s tím, co nazýváme digitálním průmyslem, tedy průmyslem čtyři nula,“ pokračoval hejtman Moravskoslezského kraje.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková zdůraznila, že Česká republika je automobilovou velmocí. „Když se před dvanácti lety rozhodovalo o investicí Hyundaie v České republice, tak to bylo poměrně odvážné. Do dnešní doby to byla nejvyšší investiční pobídka, jakou kdy zahraniční investor v Česku získal. Je třeba říci, že se vyplatila,“ zdůraznila Nováková.

„Výrazně pomohla nejenom Moravskoslezskému kraji, ale také konkurenceschopnosti celého českého automobilového průmyslu. V Česku se po Slovensku vyrábí nejvíce aut na jednoho obyvatele na světě,“ dodala s tím, že se jedná o významný exportní artikl.

„Česká republika je významnou exportní zemí a je na exportu životně závislá, proto musí vyrábět výrobky, které jsou konkurenceschopné. A to nejen v nejbližším okolí, ale také v celé Evropě, potažmo v celém světě,“ podotkla. „Chtěla bych společnosti Hyundai popřát, aby se jí dařilo i nadále, aby i v budoucnu investovala do nových technologií a aby přinášela novou kvalitu života do regionu.“

Společnost Hyundai obdržela od státu investici odpovídající částce pět miliard korun. „Bylo to patnáct procent čisté investice. Za deset let působení v Nošovicích jsme do státní pokladny na daních a poplatcích odvedli 12,6 miliardy korun. A pokračujeme dále. Každým rokem posíláme státu 2,3 miliardy korun,“ přiblížil mluvčí společnosti Hyundayi Petr Vaněk.

Za deset let se v závodě Hyundai v Nošovicích vyrábělo devět modelů aut. Zamířily k zákazníkům v 66 zemích světa. Vzhledem k tomu, že nošovická automobilka je jediný výrobní závod Hyundai v Evropské unii, nejvíce jich bylo dodáno evropským zemím. Auta z Nošovic ale jezdí i v Austrálii, Mexiku, v Jihoafrické republice nebo v Saúdské Arábii.

Hyundai Motor Manufacturing Czech není jen významným výrobcem a exportérem aut, je to i významný regionální zaměstnavatel. Aktuálně je v závodě v Nošovicích zaměstnáno 3 190 lidí, z nichž 97 % tvoří obyvatelé České republiky, především občané Moravskoslezského kraje.

Automobilku Hyundai do ČR následovalo dalších 15 korejských firem, v nichž pracuje dalších 8 700 lidí.

Fotogalerie