Gastronomie
07/10/2022 Jaroslav Baďura

​Nová Harenda válí. Nadchla i Radka Kašpárka!

Restaurace Harenda v areálu Landeku má nové provozovatele teprve necelý půlrok, ale po Ostravě už se šíří zvěsti o tom, že tady vzniká velmi kvalitní a zajímavá gastronomie, za kterou se vyplatí zajet si z centra Ostravy i ze vzdálenějších míst.

Provozovatelem je Jan Navrátil, kuchyni šéfuje Adam Cakl, který má za sebou například působení v Anglii, hotelu Endemit, stáž v pražském Výčepu, nebo práci v ostravském A Cafe.

“Vystudoval jsem ekonomiku a management, ale hned po škole jsem se dostal do kuchyně a od té doby se pohybuji v gastronomii. Harenda mě nadchla natolik, že když jsem na internetu viděl inzerát na pronájem této budovy, zamiloval jsem se do ní,” říká Jan Navrátil.

Jak dlouho jste v Harendě a jaké jsou vaše první dojmy?
Jsme tady od května. Z prostoru a místa máme dojmy výborné. Z klientely smíšené. Hodně k nám totiž chodí lidé, kteří navštíví hornické muzeum, chtějí se někde rychle a levně najíst a moc nechápou koncept, který tady tvoříme. Snažíme se jim vysvětlovat, že to děláme trošku jinak a že to stojí za vyzkoušení.

Foto: Veronika Anýžová

Jak jinak?
Doufám, že dobře, kvalitně a pro lidi zajímavě. Máme na to dokonce i takový krátký slogan na Instagramu, který říká: Hezky, česky, moderně. Vždy se snažíme o to, aby ta jídla vypadala na talíři hezky a aby to bylo postaveno hlavně na české kuchyni a místních surovinách. Všechna jídla jsou ale pojatá moderně.

Co tím konkrétně myslíte?
Hodně lidí k nám chodí, dají si třeba svíčkovou a potom moc nechápou, co to vlastně mají na talíři. Ohlasy máme ale vesměs pozitivní. Lidi to baví, poznávají díky tomu něco nového. Třeba právě svíčková u nás není klasická světlá omáčka s nakrájeným knedlíkem. Naše svíčková je tmavě hnědá, silná, masová omáčka se smetanou a hosté k ní dostanou knedlík vcelku.

Foto: Jan Navrátil

Už když jste o Harendě začali uvažovat, tak jste si asi dokázali spočítat, kolik tady bude lidí z Ostravy a kolik turistů. Jak nejlépe byste to potřebovali promíchat, aby to pro vás bylo zajímavé?
Snažíme se cílit na lidi, kteří k nám za jídlem přijedou. V létě a vlastně i teď přes víkendy tu máme větší koncentraci lidí díky zmíněnému muzeu. Je zde tedy poměrně dost turistů, ale také cyklistů. To jsou lidé, kteří k nám přijdou, dají si pivo a polívku a jsou spokojení. Nejsou to ale hosté, kteří přijíždějí primárně za gastronomií, což je naše hlavní klientela.

Na koho tedy cílíte?
Na lidi, kteří si za kvalitou rádi dojedou. Z centra jste u nás za deset minut, takže není problém odskočit si k nám třeba na oběd. Zároveň tady vždycky zaparkujete. Snažíme se k nám dostávat lidi, kteří jdou opravdu primárně za jídlem. Gastronomie, kterou děláme, je zážitková.

Co to znamená?
Myslím, že žádná jiná restaurace v Ostravě nenabízí každý den od pěti hodin odpoledne šestichodovou degustaci v pevné nabídce. Tohle je tedy naše hlavní lákadlo. Zároveň je tato degustace opravdu za příjemnou cenu. Obecně jsou lidé z našich degustací nadšení a reakce tomu odpovídají. Samozřejmě se pak najdou i takoví, kteří komentují ceny, ale ti, co si k nám přijdou jídlo užít, si ho užijí. Problém je v tom, že někteří turisté by sem rádi přišli a dali si smažák za sto dvacet.

Viděl jsem u vás nedávno Radka Kašpárka. Co tu dělal?
Přijel se na nás podívat.

A jak se to stalo?
Když jsme otevřeli, tak jsme mu psali, že máme novou restauraci, snažíme se to dělat tak, jak to děláme a kdyby měl náhodou cestu, tak ať se zastaví. Z ničeho nic nám pak volal, že by si rád rezervoval stůl na oběd, přišel s rodinou, moc se mu líbilo, jak to děláme a hned si udělal rezervaci na září během Baník festu. Dorazil k nám s týmem z Fieldu, měli jsme tu hezký společný večer, načež jsme se dohodli na spolupráci, takové neoficiální družbě. Teď v sobotu za ním vyrážím a v plánu je, že k němu budeme jezdit na stáže a pořádat u nás společné akce. První společnou degustaci chystáme v lednu.

Foto: Jan Navrátil

Byl u vás tedy spokojený?
Radek je velký patriot a myslím, že to, co děláme, ho baví. Byl rád, že je v Ostravě něco nového a zajímavého.

Dal vám nějaké rady, případně poradil ohledně něčeho, co byste měli třeba dělat jinak?
Ohledně spousty věcí. Komunikuji s ním poměrně intenzivně. Je to skvělá pomoc a moc si toho vážím. Za mě není v České republice nikdo víc. Nemáme tady nikoho, kdo by gastronomii uměl dělat lépe.

Ani Pohlreich?
Myslím si, že ne. Uznávám, že je to také kapacita, ale styl Radka a celého Fieldu je na světové úrovni, o čemž vypovídá i Michelinská hvězda.

Jak máte u vás otevřeno?
Jsme tu od středy do neděle. Pondělí a úterý zůstáváme zcela zavření. Od středy do soboty máme otevřeno od půl dvanácté do devíti či desíti do večera, hodně to pak záleží na lidech. Nikoho nevyhazujeme. Neděle je kratší a jsme tady od půl dvanácté do pěti hodin odpoledne. V neděli se zaměřujeme hlavně na takové prodloužené obědy.

Co to znamená?
Chceme rozjet rodinné obědy, kdy přijde větší skupina lidí, dostanou na stůl třeba celou kachnu či kuře, k tomu spoustu příloh a budou společně sdílet jídlo. V Ostravě nikdo nic podobného nedělá a nám to přijde jako super nápad. Myslím si, že česká kuchyně je tímto hodně specifická a obecně nás tady baví koncept sdílení jídel. Šéfkuchař Adam to má stejně. Rádi vyrazíme do restaurace, objednáme si čtyři různá jídla a společně je ochutnáváme a sdílíme. Řekl bych, že tohle sdílení může být pro lidi i zajímavější, než klasický koncept oběda, kdy si hosté sednou, každý si sní svoje jídlo, a odejdou. Za mě je sdílený přístup mnohem kulturnější a lidé u toho mohou spolu více komunikovat.

Degustace tedy bývají od středy do soboty?
Ano, přesně tak.

Jak moc vás nyní děsí ceny energií?
Děsí, ale bojujeme. Teď tady máme nově udělané komíny, budeme topit dřevem, protože máme v plánu dvoje krbová kamna, takže doufáme, že to bude jak ekonomičtější, tak také útulnější pro naše hosty.

Sdílejte článek