Společnost
06/01/2016 ČTK

Nová socha lišky Bystroušky již brzy na Hukvaldech nahradí ukradený originál

Nová bronzová socha lišky Bystroušky, která byla loni ukradena z obory v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku, by mohla být hotova už na přelomu měsíce.

Kdy se věrná kopie vrátí na opuštěný kámen, není zatím jasné, vše totiž bude záležet na klimatických podmínkách. Zloděje známé sochy se stále nepodařilo vypátrat, řekl vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav Kotásek.

„Aktuálně to vypadá tak, že model je již schválený a je velmi věrný. V nejbližší době bychom měli mít schůzku se slévači,“ upřesnil Kotásek. Samotná socha by podle něj mohla být hotova rychle, ale kvůli jejímu ukotvení se bude muset čekat na lepší počasí, teplota pro usazení sochy totiž nemůže být nižší než pět stupňů Celsia.

Biskupství, které je majitele Hukvaldské obory, už nechalo upravit samotné okolí sochy. Úpravy za zhruba 215.000 korun hradilo z vlastních prostředků, byly dokončeny v prosinci. Samotná výroba kopie lišky Bystroušky a s ní spojené náklady by měly dosáhnout přibližně 200.000 korun a hrazeny budou z pojistky.

Nový model sochy pro biskupství v Kuřimi na Brněnsku vytváří sochař a specialista na 3D technologie Adam Krhánek, který pro tvorbu využil 3D tiskáren a model dotvořil s pomocí plastelíny.

Podle Kotáska návštěvníci obory oblíbenou sochu stále postrádají. „Když jsem tam byl a lidé procházeli kolem, tak tam postáli, myslím, že každého to znovu naštve, že sochu někdo ukradl,“ doplnil Kotásek.

Podle něj bude nová socha lépe zabezpečena. Detailně ale zabezpečení nechce biskupství prozrazovat. Kromě lišky by se měla na místo vrátit i pamětní deska, jejíž výroba ale byla díky zachovalému sádrovému odlitku jednodušší.

Socha i pamětní deska z obory zmizely loni v květnu. V oboře přitom socha stála od roku 1962. Iniciátory vzniku památníku Leoše Janáčka se známou sochou byli myslivci a lesníci. Socha lišky byla dva měsíce po její první instalaci v roce 1959 rovněž ukradena a o tři roky později byla nahrazena kopií. Liška Bystrouška je symbolem obory, u něhož se často fotili turisté.

Socha v životní velikosti byla umístěna na kameni u chodníku, kterým ročně procházejí statisíce návštěvníků Hukvaldské obory.

Sdílejte článek