Politika
13/10/2016 Jaroslav Baďura

Noví moravskoslezští náměstci budou funkce kumulovat. Unucka už nebude místostarostou Klimkovic

Většina potenciálních náměstků vznikající koalice ANO, KDU-ČSL a ODS, kteří by v následujících čtyřech letech měli usednout v radě Moravskoslezského kraje, bude zřejmě spíš kumulovat své funkce.

Za ODS by se náměstky mohli stát lídr Jakub Unucka a místostarosta Českého Těšína na Karvinsku Stanislav Folwarczny, lidovce by pak na místech náměstků měli zastupovat lídr Lukáš Curylo a krajský tajemník lidovců Jiří Navrátil. Vítěz voleb, hnutí ANO, zatím o konkrétním personálním obsazení nechce hovořit. Z informací ČTK vyplývá, že pouze Unucka zatím počítá s tím, že by se vzdal funkce místostarosty Klimkovic.

Unucka by se role náměstka měl ujmout v případě, že bude oblast dopravy spojena i s oblastí rozvoje regionu, o čemž koaliční partneři budou diskutovat na svém pátečním jednání.

„Určitě bych skončil. Myslím si, že by to nebylo absolutně časově stíhatelné,“ podotkl Unucka. V případě, že by oblast dopravy byla samostatná, ujal by se řízení resortu dopravní expert ODS Vladimír Návrat. Občanským demokratům by měl připadnout i resort školství, za nějž by měl zodpovídat Folwarczny.

„V Českém Těšíně jsme udělali kus obrovské práce, což ocenili i lidé, kteří nám dali hlasy. Před námi je spousta zásadních projektů, a protože se neodchází od rozdělané práce, zůstávám i nadále místostarostou Českého Těšína. Rovněž v minulém období byli ve vedení kraje lidé, kteří současně nevzdali zodpovědnost za osud své obce,“ uvedl Folwarczny.

Lidovcům by měla podle dosavadní domluvy připadnout sociální oblast a pak rovněž resort kultury a památkové péče. Podle Curyla se zatím stále jedná o tom, jak si zástupci KDU-ČSL resorty rozdělí. Curylo je ředitelem Diecézní charity ostravsko-opavské a zároveň na částečný úvazek i ředitelem Charity ČR.

Řekl, že v případě, že dostane na starosti sociální oblast, působení v těchto funkcích by pozastavil. Pokud ale povede oblast kultury, v charitách by zřejmě dále působil na částečný úvazek. Navrátil, který je místostarostou Mořkova na Novojičínsku a krajským tajemníkem lidovců, je připraven se vzdát funkce tajemníka. Ve funkci místostarosty by ale rád zůstal.

„Takové dotazy mi kladli i občané Mořkova už před volbami a já jsem jim slíbil, že nebudu odcházet. Věřím, že ty věci jdou sloučit,“ řekl Navrátil. Připomněl, že funkci náměstka dosud zastával například Daniel Havlík (ČSSD), který je zároveň starostou Ludgeřovic na Opavsku.

V nově zvoleném zastupitelstvu bude mít ANO 22 mandátů, ČSSD obsadí 14 křesel, komunisté devět a lidovci osm. Po šesti zastupitelích bude mít pak Koalice SPD a SPO a také ODS. Bezprostředně po volbách se v kraji začala utvářet koalice ANO, KDU-ČSL a ODS. Subjekty se již domluvily na vzájemné spolupráci. Hejtmanem by měl být rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák (ANO), který už dříve uvedl, že funkci rektora opustí.

Sdílejte článek