Novou sezonu na bíloveckém zámku otevřou spiritisté, divadelníci a obrazy
Komnaty a chodby zámku v Bílovci navštívilo loni sedm tisíc návštěvníků. A aby jich letos bylo ještě více, vstoupí zámek do nové sezony v sobotu 29. dubna opravdu velkolepě. Od 15 do 22 hodin nabídne vernisáž, divadelní představení i dvě speciální komentované prohlídky, které doplní krátkým vstupem ilumináti a spiritisté.
Celá akce nese název Spiritisté, astrologové, alchymisté, hermetici a jiní šarlatáni. „Inspirací k tématu otevření třinácté sezony bíloveckého zámku pro nás je Gerard Josef hrabě Rambaldi baron de Alcenago und Sagramoso, který se v Bílovci v srpnu roku 1758 ubytoval s celým bavorským plukem, s kterým se účastnil osvobozování Olomouce,“ prozrazuje kastelán bíloveckého zámku Eduard Valeš.
Baron byl svobodný zednář a zajímal se o spiritismus
Jak zaměstnanci zámku ve spolupráci s Bavorským státním archivem zjistili, byl hrabě a baron Gerard Josef svobodný zednář, iluminát i muž, který se aktivně zajímal o spiritismus. „Proto budou sobotní prohlídky probíhat v tajemném duchu,“ dodává kastelán Eduard Valeš.
Návštěvníci si budou moci zámek volně prohlédnout kdykoliv od 15 do 22 hodin. Divadelní vstup na téma ilumináti a spiritisté nebude jediné divadelní představení toho dne. Ochotnický divadelní soubor Odřivous si připravil jednoaktovku Malá čarodějnice, s níž vystoupí v 18 a ve 20:30 hodin na nádvoří zámku. A protože bílovecký zámek se v tu chvíli ocitne v moci čarodějnic, budou vítání všichni, kdo přijdou v odpovídajících kostýmech.
Malířka přenesla na plátno fotografie zámeckých pánů
Součástí slavnostního zahájení zámecké sezony v Bílovci bude také v 15 hodin vernisáž výstavy v galerii Moritz. Autory děl jsou Raya Čampulková a Marek Sebastian Coutierre. Nejde však o jediné obrazy, které budou v ten den mít na zámku svou premiéru.
„Zámek už dlouhodobě spolupracuje s českou malířkou Rosanou de Montfort, která je autorkou obrazu blahoslaveného Česlava Odřivouse, patrona rodu Sedlnitzkých. Této rodině bílovecký zámek patřil do roku 1945,“ vysvětluje Eduard Valeš. „Nyní však jde o mnohem větší projekt. Díky vynikající spolupráci s hraběcí rodinou Sedlnitzkých i s územním pracovištěm České Budějovice Národního památkového ústavu jsme získali kvalitní fotografie příbuzných zdejších zámeckých pánů a ty pak Rosana de Montfort přenesla na plátno. Její díla, která jsou věrnými kopiemi zmíněných originálů, oživí koridor směřující ke šlechtickým pokojům," dodává.
Děti si mohou vyzkoušet přilbici, železnou košili či potěžkat meč
Vstupné do bíloveckého zámku, který byl veřejnosti poprvé zpřístupněn v roce 2010, je dobrovolné. „Zámek zvelebujeme krok za krokem. Na podzim například začne rekonstrukce oken v prvním patře, ve spolupráci s archeology se chystáme prozkoumat zdejší černou kuchyň. Doufáme, že tento prostor bude mít podobný potenciál jako expozice Skrytý středověk,“ říká bílovecký kastelán.
Kulturní centrum Bílovec připravilo v rámci zatraktivnění expozice Skrytý středověk pro žáky školních tříd Moravskoslezského kraje nový program nazvaný Cesta do středověku. Děti z prvních až devátých tříd základních škol si při něm mohou na vlastní kůži vyzkoušet psaní husím brkem, složit model středověké klenby, obléct středověký kostým, potěžkat meč, kroužkovou košili či přilbici.
A co zámek chytá v nejbližší době? Na nádvoří zámku se 13. května od 8 do 12 hodin uskuteční Férová snídaně. Jde o celorepublikovou akci, která umožňuje ochutnat fairtradové dobroty či zakoupit místní gastronomické biovýrobky, nebo zkonzumovat vlastní donesené výtvory