Společnost
29/05/2017 ČTK

Nový Jičín opravuje unikátní chráněnou budovu úřadu z 19. století

Město Nový Jičín opravuje památkově chráněnou budovu v Divadelní ulici 1, v níž sídlí městský úřad.

Za 5,8 milionu korun opraví například fasádu a střechu. Provoz úřadu nebude omezen, avšak lidé by tam měli dbát zvýšené opatrnosti.

Rekonstrukce by měla skončit na podzim, sdělila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

„K obnově fasády a střechy nás donutil jejich špatný technický stav. Ve fasádě se objevily praskliny, opravu nebo výměnu potřebují i klempířské prvky, hromosvod, komíny, části střech a světlíků. Okapový systém bude doplněn o elektrické vyhřívání,“ uvedl vedoucí organizačního odboru novojičínské radnice Zdeněk Petroš.

Restaurátorská obnova čeká také sousoší s atikou a vstupní portál z Tyršovy ulice.

Poměrně rozložitá a členitá budova byla postavena na konci 19. století podle návrhu vídeňského architekta Otto Thienemanna. V minulosti tam sídlil krajský soud a okresní hejtmanství.

Z doby krajského soudu, který v budově sídlil v letech 1850 až 1950, pochází i před dvěma roky nalezená výdoba, jejímž autorem je novojičínský rodák Eduard Veith. Výzdoba byla více než 60 let ukryta pod sníženým stropem.

 

„Je to několikakřídlý komplex dvoupatrových novorenesančních budov. Při opravě fasády bude respektováno její členění a profilace štukových prvků,“ doplnil Václav Herold z novojičínského odboru školství.

Sdílejte článek