Společnost
05/06/2023 Petr Sobol

Nový parkovací dům u zoo nabízí téměř 200 parkovacích míst. Podívejte se

Návštěvníci, kteří míří do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, mohou již od června využít dalších parkovacích míst v prostorách nově vybudovaného parkovacího domu. Parkovací objekt nabízí 195 parkovacích míst.

Parkovací dům je dvoupodlažní, včetně možnosti parkování na střeše, vystavěn byl mezi stávajícím dolním a horním parkovištěm u zoo. Stavba probíhala od června 2022 do května letošního roku a vyžádala si náklady ve výši bezmála 140 milionů korun bez DPH. Zhotovitelem stavby byla společnost PSG Construction a. s.

„Ostravská zoologická zahrada a botanický park se těší významnému zájmu návštěvníků. Loňský rok byl pro naši zoo rokem rekordním, návštěvnost dosáhla 606 735 lidí. V létě byly otevřeny i dvě nové expozice, návštěvníkům nabízí možnost užít si volný čas vskutku zajímavě. Část návštěvníků k zoo přijíždí automobily, proto významnou přízeň návštěvníků bylo zapotřebí reflektovat i v oblasti parkování. Část návštěvníků do Ostravy cílí z jiných regionů či ze sousedního Polska a k dopravě, na rozdíl od Ostravanů, kteří k cestě často využívají prostředků MHD, volí automobily,“ vysvětlil Jan Dohnal, primátor města.

Parkovací dům nabízí také šest stání pro motocykly a kolárnu pro 20 kol. Dvě parkovací stání (z celkového počtu 195 míst) jsou vyhrazena pro nabíjení elektromobilů. Součástí stavby jsou toalety, včetně toalet bezbariérových. Vybudována byla též retenční nádrž k nakládání s dešťovou vodou, vznikly nové pěší komunikace v areálu zoo i nové osvětlení. Projekt obsáhl úpravu stávajících parkovišť, přičemž parkoviště P3 je pokryto novým asfaltovým povrchem a opatřeno vodorovným dopravním značením. Veřejné osvětlení na ulici Michálkovická bylo upraveno a doplněno.

„Jsem nesmírně rád, že se stavba podařila v plánovaném termínu, a že může sloužit našim návštěvníkům již od letošní letní sezony. Poděkovat musím realizační firmě PSG Construction a. s., se kterou byla vynikající spolupráce. Především pak musím poděkovat našemu zřizovateli statutárnímu městu Ostrava za podporu a přízeň, a to jak předchozímu vedení města, za kterého se parkovací dům stavět začal, tak i tomu stávajícímu, které na podporu jediné zoologické zahrady v Moravskoslezském kraji navázalo,“ dodal Jiří Novák, ředitel Zoo Ostrava.

V místě podél ulice Michálkovická taktéž pokračuje úprava chodníku, kterou zajišťuje úřad městského obvodu Slezská Ostrava. Správou silnic Moravskoslezského kraje je také připravována úprava komunikace ulice Michálkovická, kdy v místě parkovacího domu dojde k přesunu přechodu pro chodce a vybudování odbočovacího pruhu na parkoviště P3.

„Místním děkujeme za trpělivost k situacím, které přináší každá stavba. Nová možnost parkování ve vybudovaném objektu zlepší zázemí pro řidiče jednoho z nejvyhledávanějších turistických míst v našem regionu, ke kterým Zoologická zahrada a botanický park Ostrava náleží. Dobrou zprávu mám však také pro další řidiče. Pokračujeme ve výstavbě parkovacího domu u městské nemocnice, v různých fázích přípravy jsou také projekty parkovacího domu u krajského úřadu a parkovacího objektu za katedrálou nám. Msgre. Šrámka i druhý parkovací objekt u Domu kultury Poklad. Téma parkování město rozhodně neopomíjí,“ doplňuje Břetislav Riger, náměstek primátora pro investice a dopravu.

V letošním roce byly dokončeny též další parkovací projekty. Řidiči mohou využívat parkoviště pod budovou Ostravské univerzity na Černé louce, kde je k dispozici parkoviště s kapacitou 155 míst. Letos byla rovněž dokončena úprava a rozšíření P + R parkoviště v rámci terminálu Hranečník, které zájemcům nabízí také možnosti parkovat. Vloni rozšířil kapacity parkování i první parkovací objekt, umístěný za křídly Domu kultury Poklad v Ostravě-Porubě.

Sdílejte článek