Společnost
17/01/2018 Tomáš Svoboda

O podobě pietního místa pro oběti tábora Hanke rozhodne výtvarná soutěž

231 obětí internačního tábora Hanke, který vznikl v květnu 1945 v objektu speditérské firmy na dnešní Nádražní ulici v Ostravě, bude uctěno pietním místem. Jeho podoba vzejde z již vyhlášené výtvarné soutěže.

Rada města na svém úterním jednání schválila vyhlášení výtvarné soutěže na vytvoření pietního místa, které bude umístěno v úseku mezi ulicemi 30. dubna a Bieblova, podél ulice Nádražní.

Soutěžní návrhy magistrát Ostravy přijímá do 16. února. „V tuto chvíli existuje návrh textu, který by měl být na místě zveřejněn. Jinak ovšem neříkáme dopředu, zda to má být pamětní deska, skulptura či něco jiného,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura s tím, že o vítězném díle bude rozhodovat odborná porota na konci února.

Jak dále uvedl, nové výtvarné dílo má být realizováno ještě letos. Mělo by to svou symboliku, protože právě v letošním roce si připomínáme 100 let od založení Československa.

Temná kapitola ostravských dějin

Zatím je jisté, že na pietním místě obětem tábora Hanke bude umístěn text: „V těchto místech stál internační tábor pro německé obyvatelstvo HANKE. V květnu až červnu 1945 zde byli lidé mučeni a popravováni bez soudu a práva. Statutární město Ostrava, 2018.“

hanke_tabule

Součástí celého díla má být i QR kód, který bude odkazovat na podrobnější informace o tématu poválečných hrůz, které otřásly tehdejší Ostravou a které měly být za minulého režimu navždy zapomenuty. Po roce 1989 se o nich však začalo znovu mluvit a temnou kapitolu ostravských dějin připomínat.

Internačním táborem Hanke celkem prošlo 600 mužů a 100 žen. Zadržení byli umístěni v konírnách, stájích a ve volně stojících stěhovacích vozech. Hygienické i vyživovací poměry v táboře byly velmi špatné. Lidé, z nichž většina byla německé národnosti, tam byli vystavováni násilnostem, brutálnímu mučení a 231 jich bylo bez soudu popraveno.

Ostrava má v současné době v plánu také realizaci dalšího pietního místa, které by mělo připomínat civilní oběti válek. Umístěno bude v sadu Milady Horákové, jehož komplexní revitalizaci připravuje městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.

Sdílejte článek