Nejnovější zprávy: Jankulovski už nebude sportovním ředitelem Baníku. Pozice jej nenaplňovala Nákaza v novojičínském Varrocu. Testování ukázalo 23 nemocných

Byznys

Obchod roku: Zakladatelé prodali Walmark!

Jediným vlastníkem třinecké společnosti Walmark, jež vyrábí potravinové doplňky a vitaminy, se stal fond Mid Europa Partners. Dosud mu patřil poloviční podíl. Fond odkoupil zbývající akcie od zakladatelů firmy, rodiny Walachových.

O podpisu smlouvy informoval mluvčí Walmarku Petr Šopík. Obchod ještě musí schválit úřady pro ochranu hospodářské soutěže.

„Společnými silami jsme provedli transformaci Walmarku z nejvýznamnějšího dodavatele potravinových doplňků ve střední a východní Evropě na přední společnost zaměřenou na oblast consumer healthcare v regionu s širokým portfoliem inovativních produktů,“ uvedla Michelle Capiod, která je v Mid Europa zodpovědná za investici do Walmarku. Fond podle ní bude dál podporovat vedení společnosti v uskutečňování úspěšné strategie

„Jsme založením podnikatelé a jako takoví jsme vždy vítali nové výzvy a příležitosti. Po pětadvaceti letech budování Walmarku jsme se rozhodli zúročit nabyté zkušenosti v nových investičních projektech. Kromě toho se chceme aktivně zapojovat do společensky prospěšných a charitativních projektů,“ uvedl jménem zakladatelů firmy Adam Walach.

Walmark se zabývá výrobou a distribucí vitaminů, minerálů a doplňků stravy. Postavení jedničky si udržuje v ČR, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku, mezi třemi nejsilnějšími je v Polsku a pobaltských zemích. Walmark exportuje svoje produkty i do dalších 54 zemí po celém světě. Produktové portfolio zahrnuje například Proenzi, Idelyn, Urinal, Spektrum nebo Marťánky. Celkem společnost zaměstnává téměř 700 lidí.

Letos Walmark koupil majoritní podíl ve společnosti Valosun, která je v ČR jedničkou na trhu probiotik. Loni firma koupila od polské společnosti Novascon Pharmaceuticals řadu jejích přípravků Sinulan proti nachlazení a dýchacím potížím.

Mid Europa Partners je největší investor v oblasti soukromého kapitálu (private equity) zaměřený na region střední Evropy a Turecko. Své činnosti řídí z Londýna, Budapešti, Varšavy a Istanbulu. V uvedeném regionu investuje od roku 1999 a spravuje fondy v hodnotě aktiv přibližně 4,2 miliardy eur (přes 113 miliard korun).