Společnost
25/07/2020 Petr Broulík

Objev: tuto pohlednici poslal z Ostravy slavný Buffalo Bill!

Je to vlastně jedna ze starých fotek Moravské Ostravy, jakých je na sběratelských serverech plno.

Tato však je součástí rozsáhlé sbírky Buffalo Billa a je na ní obrázek šachty Karolina v Moravské Ostravě, která stála v centru města poblíž hotelu Palace.

A je na ní rukou majitele největší show z Divokého západu napsáno: „BBWW, 8. srpna 1906.“ Dnes je tato malá pohlednice s ostravským dolem Karolina součástí rozsáhlé dokumentační a digitalizované sbírky fotografií a dokumentů William F. Cody Collection.

Tedy sbírky, která dokumentuje život plukovníka Williama Codyho, čili Buffalo Billa. Slavného vojáka, „neslavného“ bijce bizonů a dlouholetého šéfa největší show na světě, v níž kromě spousty jezdců a kaskadérů účinkoval například i nejproslulejší siouxský náčelník Sedící Býk (Sitting Bull).

Ten, který v čele siouxských a šajenských kmenů v roce 1876 přiměl k ústupu armádu USA v bitvě u Rosebudu a následně vypráskal v roce 1876 sedmou kavalérii podplukovníka Custera ve slavné bitvě u Little Big Hornu.

Uchvátila průmyslová Ostrava nemilosrdného „rekordmana“ v zabíjení bizonů?

To už tehdy, při vystoupení v Ostravě, bylo docela dávno. Z Buffalo Billa byl už podnikatel v „šoubyznysu“ a přesně 8. srpna 1906 se na pouhý den zastavila jeho obrovská show Buffalo Bill Wild West v Ostravě.

Portréty Buffalo Billa

A právě v tomto o překot bouřlivě se rozvíjejícím průmyslovém městě si Buffalo Bill stihl koupit pohlednici, nalepit na ni známku a odehrát v tento jediný den dvě představení se stovkou „rudokožců“. Už druhý den totiž vystoupil se svým kovbojským a indiánským „cirkusem“ v Opavě.

Archiváři digitalizované fotosbírky z pozůstalosti Buffala Billa ji pečlivě popsali: Pohlednice představuje kolorovanou fotografii průmyslového areálu v Mahru. Ostravě, nyní Ostravě v České republice. Je na ní komplex továren a ostatních průmyslových objektů s komíny v pozadí a železničním mostem. Na pravé straně je pila, cihlová zeď v popředí je pokrytá plakáty. Informace na pohlednici je vytištěná německy, na pohlednici je ručně psaný popisek. Je tu také rozměr malé pohlednice: 5,5 x 3,625.

Pohlednici Buffalo Bill adresoval sestře ve Wyomingu

Na druhé straně pohlednice je Buffalo Billem ručně napsaná adresa: Paní HC Wetmore Cody, Wyo. USAmerica. Je to adresa sestry Buffalo Billa, paní Helen Jester Wetmore Cody, která tehdy bydlela ve Wyomingu a byla autorkou knihy Poslední z veřejných účtů, životního příběhu plk. Williama F. Codyho, který si ale nechával raději říkat Buffalo Bill.

Ač byla jeho sestra Helen Ella „Laura” Cody Wetmore Cody o dva roky mladší, zemřela o šest let dříve než Buffalo Bill a to 8. února 1911, tedy necelých pět let po obdržení této „německé“ pohlednice z Ostravy. Byla pohřbena v Pasadeně v Los Angeles. To vše se dá vyčíst u popisků v digitální knihovně McCracken Research Library, Buffalo Bill Center of the West.

A tak si s ostravskými archiváři připomeňme, jak velkolepou velkolepou show toho 8. srpna 1906 tisíce Ostravanů v rámci evropského turné revue Wild West show Buffalo Billa prožili.

Show viděli také lidé v Těšíně, Opavě, Přerově, Jihlavě a v Brně. Tam pobyla dva dny

Někdejší jezdec Pony Expressu, vlastním jménem William Frederic Cody, byl legendárním účastníkem války Severu proti Jihu. Ale také bojovníkem s Indiány, podnikatelem a hercem, který svou show z Divokého západu provozoval v letech 1887 až 1913. Procestoval s ní celé Spojené státy a v srpnu roku 1906 s ní přijel i na severní Moravu a Slezsko. Konkrétně 8. srpna toho roku.

Jeho zábavný podnik musel zvládnout bleskové přesuny. Sedmého srpna viděli show obyvatelé tehdy ještě sjednoceného Těšína a už den poté v Moravské Ostravě u Eislerovy vily mezi dnešními ulicemi Nádražní, Zborovskou a Jindřišskou.

Přičemž 9. srpna již obdivovali zinscenovaná střetnutí Indiánů a kovbojů a mnohá další „bezkonkurenční představení“ diváci v Opavě.

„Na českém území uspořádal Cody v tom „indiánském“ týdnu mezi 7. a 13. srpnem 1906 celkem třináct představení: v Těšíně, Moravské Ostravě, Opavě, Přerově, Jihlavě a v Brně, kde se zdržel celé dva dny, 11. a 12. srpna,“ připomíná kronikář města Ostravy Martin Juřica.

Nejdražší VIP vstupenky stály 48 korun. Bill se živě bavil v hotelu Severní dráha

„Nejdražší vstupenky do lóží stály až 48 korun! Přítomní však jistě nelitovali, neboť show obohatily exhibice jezdců z Kavkazu, ruských stepí, západní Afriky, Kordiller, And, a Skalistých hor v USA“, jak napsal list Ostrauer Tagblatt v pozvánce na show Buffalo Billa. Ostravské deníky také zaznamenaly, že Buffalo Bill se živě bavil s obyvateli Přívozu v hotelu Severní dráha.

Na webu Ostravaci.cz si také s pamětihodnou událostí „pohrál“ před pár lety bývalý místostarosta a ostravský badatel Jiří Jezerský. Ten na web pravidelně umísťoval fiktivní dopisy napsané Maryčce Magdonové jejím bratrem. A v jednom na základě dochovaných svědectví popisuje, jak celý americký podnik Buffalo Billa asi vypadal a jak ho mohl tehdejší člověk vidět a zažít.

Dopis Maryčce: Strašný rámus z winchestrovek a coltů

„Milá sestro, včera jsem utratil hříšný peníz. Svůj téměř celý denní výdělek jsem dal za podívanou, na kterou mne nalákali šachetní kamarádi, když prý mám tak rád koně. A opravdu, bylo jich moc (těch koní) a předváděli se za strašného rámusu výstřelů z winchestrovek a coltů. Do Moravské Ostravy přijel totiž cirkus, který předvádí, jak se žilo na Divokém západě. Řediteluje mu Buffalo Bill a má sebou na 800 okrojovaných kovbojů, vojáků a indiánů. Dokonce i jakési samuraje z Japonska. Jestli je přismykal sebou až z Ameriky, tak potěš pánbůh.

Potvrzení o dodávce vody pro ostravskou show

Už ráno jsem viděl od Svinova přijíždět vlak, který táhl mnoho velkých speciálních vagonů do Přívozu na nádraží. Říkali jsme si s chlapama na Ignátu, že to bude určitě kvůli tomu amerikánskému představení. A opravdu, stihli to. Práce jim musela jít od ruky, určitě jsou sehraná banda, protože každý den hrají v jiném městě, po celé Evropě a furt mají vyprodáno. Pro odpolední a večerní vystoupení stál za novou střelnicí stan pro více než 10 000 lidí a hned začali prodávat lístky, kdy nejlevnější stál zlatku, tedy 2 koruny. Mají dokonce i své vlastní dynamo, které jim vyrábí elektrickou energii pro osvětlení.

Masakr u Little Big Hornu prý přežil jen jeden kůň

Maryčko, ve stanu se jezdilo na koních a střílelo ostošest. Napodobovali totiž bitvu, kdy generál Custer v roce 1876 dostal u Little Big Horn na frak. Pořád však nevím, zda ta hodná byla sedmá kavalerie US armády a ti zlí byli Siuxové, nebo to bylo naopak. Tenkrát prý skalpovací masakr přežil jen jeden kůň a ten do konce svého života nemusel nic dělat, měl svou soukromou stáj v jakési vojenské pevnosti a denně dostával to nejšťavnatější seno a kyblík obroku.

Sedící Býk a Cody

Pak se divákům na krásném bělouši přijel uklonit sám plukovník Cody, alias Buffalo Bill, dnes už starý pán, určitě se jeho věk pohybuje kolem šedesátky. S bílým plnovousem a širokým kloboukem ve vyšňořené uniformě vojenského stopaře. Přitáhl opratě a koník se postavil na zadní. K tomu přidal pár kousků jezdecké drezury a za nadšeného hulákání publika odcválal do zákulisí. Kdybych o něm nevěděl, že má na svědomí nejmíň 5 000 buvolů, kterými zásoboval dělníky stavějící železnici přes americký kontinent, tak bych mu i zatleskal. Na druhou stranu je mi jasné, že něco museli jíst.

No, byl to zážitek, ale víckrát nemusím. Stačilo. Z Mariánských Hor vás zdraví bratr Josef, tesař na šachtě Ignát, alias Marie Anne,“ loučí se Maryččin bratr, smyšlená postava Jiřího Jezerského.

Před Moravou a Českem se stavil Buffalo Bill v Polsku

V roce 2017 vydali knihu nazvanou Když u nás byl Buffalo Bill historikové Miroslav a Jaroslav Čvančarovi. Výpravná publikace ukazuje, že Buffalo Billovi nešlo jen o zábavu, ale i poučení publika. Předváděl jim autentickou ukázku života na americké prérii: jak rozdělat oheň v divočině, chytit bizona do lasa nebo zkrotit divokého koně. Používal country kapelu, jezdil po Evropě třemi vlaky a v jeho show se mimo jízdy na koních také hodně střílelo, krotilo a udivovalo přítomné prací s lasem.

Rodeo Williama Codyho, naložené na tři vlakové soupravy o patnácti vagony, se kromě Moravské Ostravy zastavilo v tom roce na dalších dvanácti místech na českém, moravském a slezském území tehdejšího Rakouska-Uherska. Druhého srpna 1906 to byli obyvatelé Rzeszówa, poté Tarnówa, dva dny vystupovala shov Buffalo Billa v Krakově a 6. srpna v Bielsko-Białé.

Brněnští ochranáři žalovali Buffalo Billa za týrání zvířat a střílení do živých holubů

Zachoval se i dokument, ve kterém Moravský spolek na ochranu zvířat v Brně žádá podat na Buffalo Billa trestní oznámení za údajné týrání zvířat za to, že Buffalo Bill prý krotil divokého koně popruhem osázeným bodci a střílel do živých holubů.

A například představení v Přerově prý skončilo neslavně, když legendární zálesák oslovil vlastenecké moravské publikum německy a to ho za to vypískalo. Praví američtí cowboys se svou smrští dorazili poté i do Liberce, Pardubic a Hradce Králové.

Show Buffalo Billa však neuvěřitelně minula matičku Prahu, přestože se slavná fáma o jeho vystoupení stále traduje. Dezinformace se dopustil v roce 1949 Antonín Novotný, někdejší ředitel Muzea hlavního města Prahy, když tehdy napsal, že jako osmiletý kluk na vlastní oči viděl Buffalo Billa vystupovat na pražském ostrově Štvanice.

O legendárním Buffalo Billovi, který však také nechvalně proslul vybíjením tisíců bizonů, vznikly stovky románů, byl také hrdinou divadelních her a samozřejmě filmů. Několik let s ním v jeho show vystupoval také snad nejznámější opravdový indiánský siouxský náčelník Sedící býk, který se stal bojem proti americké armádě symbolem posledního odporu Indiánů z plání.

Dobrodružný život Buffalo Billa

Buffalo Bill, vlastním jménem William Frederick Cody se narodil 26. února 1846. Rodina se přestěhovala do Kansasu, když mu bylo osm. Když jeho otec v roce 1857 zemřel, mladý Bill začal jezdit na mezku jako posel pro nákladní společnost. Proto příští rok musel skončit ve škole a začal podnikat výlety na západ vagónovými vlaky, starat se o hospodářská zvířata.

V letech 1860 až 1861 jezdil krátce po poštovní trase pro společnost Pony Express Company, přepravující poštu ze San Francisca, Kalifornie, St. Joseph, Missouri a zpět. Během občanské války William Cody bojoval proti Konfederaci prostřednictvím nájezdů partyzánského stylu na jihu a později sloužil jako skaut Unie.

Byl i hoteliér, za rok a půl prý zastřelil čtyři tisíce bizonů

Po válce provozoval svůj hotel v Kansasu, ale brzy ho prodal, aby založil nákladní společnost. Po nějaké době, kdy se živil stavebními pracemi na železnici, se stal lovcem bizonů a dodával bizoní maso železničářům stavějícím transkontinentální železnici. Říká se, že za pouhých osmnáct měsíců zabil čtyři tisíce bizonů. Tato „dovednost „s puškou mu vynesla celoživotní přezdívku „Buffalo Bill“.

V letech 1868 až 1872 sloužil jako indický skaut pro armádu Spojených států během válek s Indiány. V roce 1872 byl vyznamenán Kongresovou medailí cti za statečnost v akci v bitvě s Indiány na řece Platte, ale později mu ji chtěli vzít, protože v době udělení ceny nebyl členem armády. Jeho rodina však medaili odmítla vrátit a Spojené státy v roce 1989 její platnost Buffalo Billovi potvrdily.

Jeho show, kterou založil v roce 1883, se stala jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších zábavních aktivit na konci 19. a na počátku 20. století. Po roce 1894 se Cody přestěhoval na ranč v severozápadním Wyomingu, při návštěvě Denveru 10. ledna 1917 zemřel na ledvinovou chorobu.

Ostrava viděla o několik let dříve i světový cirkus Barnum & Bailey

Buffalo Bill Wild Wild show nebyla největší show, kterou Ostrava na počátku minulého století zažila. V těch letech už byla Ostrava významným průmyslovým centrem a stávala se i významným centrem společenského života a zábavy. A tak si o pět let dříve než Buffalo Bill toto město šachet a železáren vybral jako jednu ze štací i jeden z nejslavnějších cirkusů všech dob Barnum & Bailey.

„Byla to v té době opravdu ta pravá velkolepá amerikánská podívaná, jak psal tehdejší tisk,“ říká kronikář statutárního města Ostrava Martin Juřica, který zpracoval historii cirkusů a podobných zábavních podniků od poloviny 19. století.

Na Barnum & Bailey v Ostravě přišlo pětadvacet tisíc lidí

Americký cirkus Barnum & Bailey založili jako společný podnik Phineas Taylor Barnum a James Anthony Bailey a už v roce 1881 a od té doby vystoupila tato show prakticky po celém světě. Do Moravské Ostravy zavítala v roce 1901 a předvedla 27. června dvě představení „největší podívané na světě“. Show si tehdy nenechalo ujít celkem na 25 tisíc diváků.

Tramvaje v Ostravě zaznamenaly v tento den rekord - dosud největší počet cestujících, kteří využili hromadné dopravy v jediný den – a bylo to osmnáct tisíc pasažérů. V té době přitom měla Moravská Ostrava zhruba třicet tisíc obyvatel.

Mnohé podniky poskytly na vystoupení slavného cirkusu zaměstnancům volno, školáci nemuseli v tento den do školy. „Diváci přijížděli ten den ze všech okolních měst a vesnic. Taková show byla pro obyvatele Ostravy úleva od každodenní dřiny. Bylo to tehdy něco extra, co nebylo možné v životě a speciálně v Ostravě k vidění,“ vžívá se do doby kronikář Martin Juřica.

Tisíc mužů a žen, 600 koní, trpaslíci, tetovaní, polykači mečů!

Technické vybavení představení trochu velikostí a efekty až připomíná bombastické lákaní na velké rockové koncerty. Celý ansábl Barnum & Bailey přivezly čtyři vlakové soupravy po sedmnácti vagonech. K vidění bylo při obou představeních „1000 mužů a žen, 600 koní, trpaslíci, tetovaní, polykači mečů, dáma s dlouhými vlasy a plnovousem, chlapec s psí hlavou, muži bez rukou, žongléři. A téměř nekonečná řada nejnovějších produkcí, výkonů neohroženosti a odvážlivosti“. Vstupné na show se pohybovalo od 1,20 korun do „VIPáckých“ šesti korun.

„Velkolepá podívaná cirkusu Barnum & Bailey se v Ostravě odehrála na prostranství za novou střelnicí, která se nacházela v místech dnešní části Nové radnice,“ říká Martin Juřica a dodává, že k nové střelnici patřil i výletní restaurace a park. Největší americkou show si nenechal ujít ani tehdejší moravskoostravský starosta Gustav Fiedler.

„Stojí za zmínku, že den předtím tento cirkus vystupoval v Opavě a den po ostravských představeních už jeho show viděli v polské Biale, což svědčí o neuvěřitelném logistickém zajištění celého podniku,“ pozastavuje se ve své práci o historii cirkusů kronikář Martin Juřica.

Nejlepším kouskem byla závratná vzduchoplavba a arabský tělocvik

Upozorňuje však, že tehdejší kulturní kritici přijali show se smíšenými pocity. „Cirkus Barnum & Bailey zmizel jako bublina z Ostravy. Cvičení koní je na úrovni Renzova, Henryho a jiných. Nejlepším kouskem byla závratná vzduchoplavba a arabský tělocvik. Důležitosti však cirkus postrádá. Pohled na abnormality, sebrané snad ze všech dílů světa, budí spíš útrpnost než obdiv, člověk odchází odtamtud rozrušen a jaksi nemile dojat,“ píše reportér listu Ostravský obzor.

Na stejném turné zavítal americký cirkus Barnum & Bailey i do Českých Budějovic, kde rovněž budil rozpaky a podle tisku nepředvedl více než cirkusy, které v českých zemích běžně vystupovaly.

Sdílejte článek