Objevitel, mecenáš a průmyslník: Fascinující příběh hraběte Wilczka na Slezskoostravském hradě
Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech.
Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.
„Výstava představí málo známý, ale významný moment v historii, kdy uhlí z Ostravska pomohlo financovat první rakousko-uherskou polární výpravu na sever,“ říká kurátorka výstavy Krista Balcar. Výprava realizovaná v letech 1872–1874 objevila novou a do té doby neznámou zemi, kterou pojmenovali Země Františka Josefa a tento název nese doposud. Slavnostního otevření výstavy se dokonce zúčastnil přímý potomek rodu Wilczků, hrabě Hans-Heinrich Wilczek s manželkou Alexandrou. Byla to tak po dlouhých 70letech první návštěva tohoto hraběcího rodu na Slezskoostravském hradě.
Návštěvníci se seznámí nejen se samotnou polární výpravou, ale dozví se také o rozsáhlých statcích hraběcí rodiny Wilczků, jejíž osud je svázán právě i se Slezskoostravským hradem. Objeví velikost postavy samotného hraběte Johanna Nepomuka Wilczka, který byl skutečnou renesanční osobností. Tento aristokrat a podnikatel s vizí propojoval průmyslový rozmach na svých panstvích s objevováním neznámých krajin, a to nejen za polárním kruhem.
Výstava ve sklepení je rozdělena do dvou částí. První část představuje historické dokumenty, zatímco interaktivní prvky ve druhé části vtáhnou návštěvníky do příběhu, který překračuje hranice tehdejšího světa. Expozice přibližuje nejen význam hraběte Wilczka v evropské historii, ale také jeho zásadní vliv na rozvoj vědy, kultury a průmyslu. Výstava zaujme i svým designem, kterému dominuje výrazný model ledovce.
Výstava vznikla ve spolupráci s Ostravskou univerzitou. Je přístupná v rámci vstupného na hrad v jeho běžné otevírací době, tedy od úterý do neděle od 10 do 17 hodin.