Auto
08/05/2023 Petr Broulík

​OBRAZEM: Nádhera na Ostré hůrce. Krásná stará auta i motorky na tradičním srazu

Otevírání šoupátek, tak se nazývá jedna z prvních akcí moravskoslezských veterán klubů, kterou majitelé historických vozidel a motocyklů začínají svou sezónu.

Také dnes dopoledne se sjely desítky nablýskaných, někdy i patinou poznamenaných, leč stále provozuschopných veteránů k velkému památníku odboje slezského lidu na kraji Chabičova v Háji ve Slezsku na Opavsku.

Památník vyrostl na Ostré hůrce v roce 1929 na paměť shromáždění lidu v dobách slezského obrození z let 1869, 1898 a 1918. Nacisté ho však v roce 1938 zničili, dnešní podobu má od roku 1969.

Každým rokem se dvakrát sjíždějí k tomuto památníku majitelé historických automobilů, kromě dne výroční konce 2. světové války sem přijíždějí i na výročí vzniku Československé republiky. A tak ani dnes nechyběly před památníkem historické škodovky a tatrovky, všechny možné letité jawy, čezety i jeden slovenský tatran. Kromě českých vozů tu byl i „hippie“ volkswagen či západní bouráky.

Otevírání šoupátek doplnili provozovatelé kavárny na kolech a mezi motorkáři se objevilo také několik nadšenců v kožených uniformách motorizované Veřejné bezpečnosti.

„Jezdí sem vždy pěkná auta, je to už tradice,“ pochvaloval si muž, který brzy po prohlídce veteránů zamířil do Hlučína-Darkoviček, kam se mnozí účastníci srazu také vydali na prohlídku bunkrů do areálu československého opevnění.

Někteří účastníci jízdy veteránů si dnes prohlédli také nově otevřenou expozici Památníku druhé světové války v hrabyňském památníku.

Sdílejte článek