Společnost
04/12/2022 Petr Broulík

OBRAZEM: Obrovská plantáž nad Baškou už spustila prodej vánočních stromků

Už to začalo! Po první adventní neděli a slavnostních rozsvíceních vánočních stromů na náměstích nastala doba, kdy je potřeba koupit vánoční stromek také domů do obyváku. Hlavně táto, nekup nějaký, který nevydrží do Vánoc nebo který budeme muset vyhodit hned mezi svátky.

Cesta řady lidí míří na živé plantáže vánočních stromků, kde dostanete do ruky půjčit pilu a můžete si stromek sami vybrat, uříznout a odvézt domů. Letos proto řada lidí vzala už první prodejní víkend doslova útokem asi největší plantáž vánočních stromků Stromečkárna v kraji, která leží nad přehradou a obcí Baška pod beskydskými horami.

Tady začali prodávat vánoční stromky v pátek 2. prosince a některé zaměstnance Stromečkárny hned druhý den překvapilo, kolik lidí si k nim svými auty přímo na plantáž přijelo stromek koupit a vlastnoručně předtím uříznout. „Řezat bude manžel, umí to lépe,“ směje se žena, která naopak zase dbá na to, aby vybrala rodině ten nejhezčí stromeček.

Takové krásné moc ve městě u hypermarketu nenajdete

Přitom mnozí lidé nešetří chválou, jak jsou stromky z plantáže nad Baškou pěkně rostlé a husté. Majitelé plantáže se totiž o stromky celý rok pečlivě starají a dbají, aby jejich stromky svým vzrůstem a kvalitou dosáhly jedné z jejich předepsaných jakostí. „Jsou fakt nádherné, je až těžké si vybrat ten nejhezčí. Takové moc ve městě u hypermarketech nenajdete. Tady máte i jistotu, že jsou čerstvé,“ svěřuje se svému muži s pilou v ruce jedna z žen.

Na výběr stromečku „dohlíží“ pochopitelně také spousta dětí, které rodiče nemohou z výletu na plantáž s tisícovkami nádherných stromků vynechat. „Jezdí k nám v posledních letech stále více lidí, na plantáži u nás roste kolem patnácti až dvaceti tisíc stromků. Každý rok však označíme štítkem kolem tří až čtyř tisíc pečlivě vybraných stromků, které jsou před Vánocemi určeny k prodeji,“ říká dcera majitelky Markéta Balašová, která obsluhuje kasu ve Stromečkárně nad Baškou.

Správný „vánoční“ stromeček roste na plantáži sedm až osm let

Zkušený pracovník Sromečkárny říká, že je až s podivem, že pro stromeček nad Bašku jezdí lidé až z daleka. „Z Orlové, Karviné, Havířova, ze Vsetína, dokonce někteří až ze Slovenska. Ti lidé si to asi řeknou a tak je tu fakt hlavně o víkendech plno. Proto je fajn, že o víkendech nám pomáhají balit tady kluci. Někdo se však těší, že si stromek sám uřízne, některým ho uříznout pomůžeme,“ říká muž a předvídá, že na plantáži vánočních stromků bude největší nával asi příští víkend. „Ale těsně před Vánoci čekáme ještě ty, kteří si jdou pořídit stromek až na poslední chvíli.“

Nejvíce se podle dcery majitelky Markéty Balašové prodávají stromky, které na plantáži vyrůstaly sedm až osm let. Tak dlouho trvá, než dorostou do „vánoční“ podoby. „Stromky se musí každý rok tvarovat, hlavně když jsou malé, chodí se kolem nich proto hodně i třeba hlavně v létě. Proto se musí prostříhat jejich nedokonalosti,“ vysvětluje Markéta Balašová.

Před čtvrtstoletím prodávali stromky z nákladního auta

Příběh této Stromečkárny začal před více než čtvrtstoletím, kdy její majitelé na poli za domem vysadili první borovice. Nejdříve stromky prodávali z korby malého nákladního auta. Neměli prodejní místa, zákazníci se museli spokojit pouze s borovicemi. Dnes už je vše jinak a své vánoční stromečky pěstují na plantážích. Kromě borovic i smrky pichlavé a jedle normandské, ostatně jedličky jsou dnes asi přímo na plantáži nad Baškou nejvíce prodávané a rostou tady v největším počtu.

„Věříme, že nejlepší stromeček je ten, který je čerstvě uřezaný a ihned dodaný na prodejní místo," zní ze Stromečkárny, Oněch prodejních míst je dnes deset. A to třeba ve Frýdku-Místku, Karviné, Orlové, Třinci, Havířově, Kopřivnici, Staré Vsi nad Ondřejnicí, ale také v Ostravě. V roce 2018 dokonce získali za pěstování vánočních stromečků v podhůří Beskyd označení „BESKYDY originální produkt“.

„U nás čerstvě uřezaný stromek vydrží spolehlivě do Vánoc, ale kdo chce, aby mu vydržel až do ledna, měl by ho doma postavit do kbelíku s vodou. To prodlouží jeho životnost,“ říká zkušený pracovník Stromečkárny, který přímo na plantáži ochotně se svými kolegy kupujícími stromky obrousí na míru do stojanu, ustřihne vespod přebytečné větve a ve třech kovových balicích strojích strom zabalí do dobře přenosné sítě.

Sdílejte článek