Společnost
13/08/2022 Petr Broulík

Obrazem: Ve Starých Hamrech soutěžili dřevorubci i kuchtíci gulášů

​Vůně dřeva, různých druhů gulášů a řev motorových pil ovládli dnes hřiště na Samčance ve Starých Hamrech.

To vše přilákalo do této části obce spoustu obyvatel Starých Hamer, Bílé i dalších míst v tomto krásném koutě Beskyd nad přehradou šance.

Místní hasiči a představitelé obce Staré Hamry totiž uspořádali první ročník soutěží Starohamerský kotlík a Starohamerský drvař, které nabídly v tomto letním čase místním jak oddech, tak netradiční zábavu.

Při té první vařilo osm týmů, většinou ze Starých Hamer, od desíti dopoledne přes čtyřicet litrů kotlíkového guláše. Při té druhé soutěži změřilo šest dřevorubců z obce a okolí své síly v různých disciplínách dřevorubeckých sportů.

Řezali přesné dřevěné placky a zuřivě rozsekávali polena

Právě první ročník soutěže dřevorubců Starohamerský drvař přitáhla řadu příznivců tvrdého lesního řemesla. Šest mužů, kteří pracují v beskydských lesích či mají oprávnění pro práci s motorovou pilou, se střetlo v několika disciplínách.

Nejprve museli nasadit nový řetěz do motorové pily, poté šikovně motorovou pilou uřezat z připravené široké kulatiny přesné dřevěné kulaté placky nebo "koláče". V další disciplíně museli uřezat podobnou dřevěnou placku z další široké kulatiny ležící na zemi tak, aby neprořízli zamaskovanou podložku v zemi, na které kulatina stála. A nakonec museli tito muži vlastními sekerami co nejrychleji přesekat připravená silná polena.

A kdo z těchto silných chlapíků pilami a sekerami vyhrál za těch pár hodin, než se v kotlích dovařilo těch téměř padesát litrů guláše? Jako první skončil Filip Dušek, na druhém Filip Kourek a na třetím Honza Kubačák.

Po vyhlášení nejlepších soutěžících dřevorubců se návštěvníci vrhli na kotlíkové guláše, které byly všelijakých chutí. Hasiči ze Starých Hamer uvařili možná nejvíce, tedy deset litrů klasického vepřového guláše. „Hlavně, ať lidem chutná,“ říkal při míchání základu hasič Jaromír Pindur.

Guláš s portským či škvarkovými kostkami

Sousední Foxovic team ze Starých Hamer vsadil na klasiku – hovězí guláš. „Soutěže se účastníme poprvé, ale guláš ve velkém občas uděláme doma, když jsou třeba nějaké narozeniny s kamarády. Prý umím guláš lépe než manželka,“ smál se šéf družstva Josef Liška.

Jména družstev byly originální, své kotlíkové guláše tu připravily také týmy Kraťas Team, Sousedi z roha, Pupíci, Silver Team, Vesely tým a Kluci v akci.

Další tým prozrazuje, že dělá guláš na portském víně. „Hovězí na něj máme z farmy z Klokočova a toho portského vína jsme tam jen na chuť a vůni dali tak čtyři deci,“ prozrazuje šéf družstva.

„My děláme guláš z kližky, ten umíme a snad se podaří. Včera jsme do něho dvanáct hodin připravovali vývar, vše jsme koupili u řezníka ve Frýdlantu a ráno jsem ještě nakoupil škvarkové kostky, které ke guláši budeme podávat. Tak snad bude lidem chutnat. A když ne, tak se příští rok polepšíme,“ říká Martin Bulla, jeden z gulášového týmu.

Jelení guláš na maďarský způsob i tajná ingredience

Jeden z týmů navařil zvěřinový jelení guláš s paprikou, guláš na maďarský způsob. „Maso na guláš nám dali známí myslivci,“ říká Jaroslav Janošec.

Jedno z družstev nazvané Veselý tým vedla žena, alespoň u kotlíku byla chvíli sama s dětmi. „Vaříme úplně obyčejný hovězí guláš. Masíčko, cibule, koření, sádlo. To je všechno. Doma ho nevaříme tak často, protože máme tři malé děti. Až budou větší, budeme ho vařit častěji. Ale po dnešku možná častěji i v létě. Protože ten guláš vypadá zatím dobře,“ smála se vedoucí Veselého týmu.

Poslední, osmý tým byl složený, jeden člen ze Starých Hamer, zbytek týmu z Hukvald. „Chtěli jsme, ať je tady více týmů, tak jsme se přihlásili. Máme i tajnou ingredienci, ale ta se před koncem vaření neprozrazuje. Jinak doma rádi běžně vaříme guláše, a to i ty kotlíkové,“ smějí se chlapi z týmu Lukáše Blažka, který se pro akci nazval Kluci v akci.

Sdílejte článek