Nejnovější zprávy: Reportáž: Podívejte se, jak vzniká moderní tramvajová trať v Ostravě Dlužíte peníze za černou jízdu? Dopravní podnik Ostrava nabízí řešení pro všechny neplatiče

Společnost

Obří dar, ruské kolo i kluziště v centru. Ostrava nachystala mimořádné Vánoce!

​Nejočekávanější akce závěru roku v Ostravě je konečně tady. Ostravské Vánoce letos proběhnou v termínu 26. listopadu 2021 až 2. ledna 2022.

Foto: Pavlína Merendová

Vzhledem k vážné epidemické situaci upravují svůj program a nabídnou tak celou řadu menších ale pestrých doprovodných akcí.

Živý strom na Masarykově náměstí se rozsvítí bez kulturního programu a bude ozdoben osvětlením s prvky nové vizuální podoby Ostravských Vánoc.

Současná doba přináší organizátorům vánočních trhů napříč celou republikou řadu dynamických změn a nařízení, se kterými se musí vypořádat. Nejinak tomu je také v Ostravě, kde tradiční aktivity a nabitý kulturní program připravuje většina městských obvodů.

„V uplynulých několika dnech jsme vedli jednání se zástupci některých velkých městských obvodů se snahou o koordinaci aktivit v rámci oslav Vánoc. Všichni si uvědomujeme závažnost epidemické situace a nechceme podporovat její zhoršení organizací akcí s velkou kumulací návštěvníků v jeden okamžik na jednom místě, zároveň však vnímáme důležitost vánočních oslav pro širokou veřejnost,“ vysvětluje náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Záměrem organizátorů jednotlivých aktivit je zachovat vánoční trhy s pestrou nabídkou, která by měla být dostupná všem návštěvníkům.

„Stáli jsme před rozhodnutím, zda jednotlivá místa konání oplotit a vytvořit z nich jakýsi areál, který by byl kontrolovatelný a kapacitně omezený. To by však z našeho pohledu zcela narušilo podstatu vánočních trhů,“ doplňuje Bajgarová.

Nakonec se tedy organizátor letošních Ostravských Vánoc rozhodl zrušit kulturní program na hlavní scéně, který při zachování prodejních stánků v rámci tradičních trhů nahradí bohatým doprovodným programem.

Ostravský vánoční strom

Nejviditelnějším symbolem Vánoc v Ostravě je bezesporu živý smrk ztepilý, který z Beskyd přivezli a instalovali pracovníci Ostravských městských lesů a zeleně.

Strom, který byl ohrožen kůrovcem a musel by k zemi, lesy Ostravě nabídly a slíbily za něj vysadit náhradu v podobě desítek sazenic buků lesních.

„Jedenáctimetrový smrk se letos s ohledem na koronavirová opatření rozsvítí bez kulturního programu o prvním adventním víkendu 26. – 28. listopadu a svítit bude po celou dobu vánočních trhů,“ doplňuje náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová. Nový strom získá také nové osvětlení, které bylo vytvořeno na míru a je inspirováno vizuální podobou Ostravských Vánoc. Od čtvrtečního rána jej budou na místě instalovat pracovníci specializované firmy.

„Nová vizuální podoba Ostravských Vánoc je natolik charakteristická, že jsme se ji rozhodli promítnout právě i do výzdoby vánočního stromu. V letošním roce jsme proto nechali na míru vytvořit 2D objekty, které mají základní grafické symboly zhmotnit,“ vysvětluje za realizátora Jan Šumbera, jednatel výstaviště Černá louka, s.r.o.

Program na čtyřech scénách

Hlavní scéna na Masarykově náměstí nabídne na čtyřicet stánků s punčem, občerstvením i drobným dárkovým zbožím s vánoční tématikou. Chybět zde nebude živý strom ani oblíbené vyhlídkové ruské kolo.

„V rámci podpory kultury a místních muzikantů předpokládáme drobná pouliční vystoupení, která by měla být rozprostřena do celého období vánočních trhů. Program by však měl volně plynout a odpovídat hygienickým nařízením ze strany vlády,“ objasňuje náměstkyně Bajgarová.

Pozadu nezůstane ani Dětská scéna, která tradičně oživí Jiráskovo náměstí. Kromě oblíbených živých zvířat zde budou herní prvky pro děti, stan s workshopy a několik stánků s občerstvením zaměřeným právě na dětské návštěvníky.

Nově si svou roli v rámci Ostravských Vánoc vyzkouší náměstí Dr. Edvarda Beneše, kam se letos poprvé přesunulo ledové kluziště. Ve spolupráci se společností Sareza, která jeho provoz tradičně zajišťuje je navíc letos rozšířeno o ledové chodníčky, jež se klikatí mezi okolními stromy.

„Přímo na ledovém kluzišti budou při příznivé epidemiologické situaci probíhat prezentace ostravských sportovních klubů a vznikne zde také klubová scéna, kde se v rámci jednotlivých adventních víkendů o program postarají oblíbené ostravské kluby Dock, Fabric nebo Barrák Music Club,“ láká za realizátora akce Miriam Lehocká, obchodní ředitelka výstaviště Černá louka.

Novinkou, kterou by návštěvníci rozhodně neměli minout je nově vznikající Umělecká scéna, v rámci které se v adventním čase výrazně promění podoba Prokešova náměstí. Už v těchto dnech zde totiž doslova vyrostla velkolepá umělecká instalace dle návrhu výtvarnice a sochařky Eriky Bornové.

Dílo, které nahradí část původní výzdoby v podobě umělého stromu nese název Velký dar – úhel pohledu a velké skutečně je. Na délku i šířku měří jedenáct a na výšku zhruba deset metrů. Uměleckou instalaci vyrobili v dílnách Národního divadla Moravskoslezského a supervizi nad jeho tvorbou převzal ředitel galerie Plato Marek Pokorný.

Co bylo inspirací pro jeho návrh vysvětluje sama autorka Erika Bornová: „Instalace by měla diváky vrátit zpátky do dětství, kdy se nám zdálo vše obrovské. Velký dar, ve kterém se něco skrývá a my jsme nedočkaví až ho rozbalíme, sáňky zase odkazují na Vánoce, které děti i my dospělí máme spojené se sněhem a jízdou na saních. Ty pak přivážejí Vánoční kouli - ozdobu, kterou rodiče zdobí stromky. Jsou to vlastně tři atributy, které spojují na Vánoce všechny generace.“ Dominantní centrální instalace v sobě tedy na měsíc uschová tradiční sochu Ikara, která se na Prokešově náměstí vyjímá po zbytek roku.

Doprovodné aktivity v centru města i dalších obvodech

Pozadu s programem v rámci Vánoc nezůstanou ani další městské instituce. Své aktivity připravilo Národní divadlo moravskoslezské, Galerie výtvarného umění Ostrava, Muzeum loutek nebo Stará aréna, kde proběhnou atraktivní workshopy.

Za vánočními tradicemi a na výstavu betlémů mohou návštěvníci zavítat i na Slezskoostravský hrad a nezapomenutelným zážitkem budou bezesporu jízdy historickou tramvají Barborka, které zajistí Dopravní podnik Ostrava. Tramvaj bude jezdit dle jízdního řádu každou adventní neděli.

Svůj program v těchto dnech upravují také jednotlivé městské obvody. Tradičně se pestrým kulturním programem pyšní Ostrava–Poruba. I letos budou na návštěvníky jarmarku čekat doprovodné akce, i když v omezené míře.

„Až do poslední chvíle jsme připravovali plnohodnotný program. Těšili jsme na slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které jsme měli připravené na 5. prosince. V plánu byly koncerty, vystoupení dětí, filmové projekce a další akce. Ale vzhledem k aktuální situaci jsme se rozhodli, že doprovodný program omezíme. Kdybychom ho chtěli zachovat, museli bychom oplotit Alšovo náměstí, a to by zcela zničilo vánoční atmosféru. Strom rozsvítíme někdy na přelomu prvního a druhého prosincového týdne. Trhy budou a doprovodí je vystoupení pouličních umělců, kteří se na jarmarku jednou za čas objeví bez předchozího oznámení. Pokud by se situace změnila, jsme připraveni uskutečnit aspoň některé z akcí,“ říká starostka Lucie Baránková.

Městský obvod Ostrava – Jih pak plánuje start vánočních trhů na první prosincový den. „Rádi bychom zachovali kulturní program v co největší míře. Umíme si představit i variantu regulace počtu návštěvníků a v krajním případě oplocení areálu,“ upřesňuje starosta obvodu Martin Bednář, který však zároveň dodává, že situaci pravidelně vyhodnocují a aktuální informace o případných změnách v programu rovněž uvedou na webových stránkách obvodu.

Rada města Ostravy na svém úterním zasedání doporučila všem městským obvodům a městským společnostem, s ohledem na vysoce rizikovou epidemickou situaci, omezení konání kulturních a společenských aktivit v rámci vánočních oslav a trhů, které by neúměrně zvyšovaly koncentraci osob v jednom místě a čase. Vedení statutárního města Ostravy dále apeluje na organizátory vánočních akcí i občany samotné, aby dodržovali hygienická opatření a nařízení ze strany vlády.

Koronavirová opatření

Realizátor Ostravských Vánoc zohlednil při přípravách vánočních trhů hygienické předpisy, které nařizují minimálně dvoumetrové rozestupy mezi jednotlivými stánky a umístění dezinfekce ke každému z prodejních míst.

„Tam, kde to lze budeme také regulovat kapacitu návštěvníků, zejména v rámci ledového kluziště, ruského kola, workshopů či komentovaných procházek Ostravou, na které je navíc nutné provést rezervaci předem,“ podotýká Jan Šumbera.

Realizační tým však doporučuje všem návštěvníkům, aby dodržovali aktuálně platná vládní nařízení a hygienické předpisy plynoucí ze současné situace.