Nejnovější zprávy: ​Baník by měli reprezentovat převážně hráči ze Slezska, říká František Komňacký ​Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí už se jezdí po novém mostě

Společnost

Obyvatelé Hrabůvky se dočkali, v novém podchodu už se nemusí bát

​Kompletní rekonstrukce podchodu pod ulicí Horní v Ostravě-Hrabůvce skončila.

Foto: Martin Grobař

Od pátku 13. května od 14 hodin mohou lidé podchodem projít na druhou stranu. Tramvajové zastávky zahájí provoz od půlnoci z pátku na sobotu 14. května.

Oproti původnímu stavu podchod nabízí čistý, atraktivní vzhled a plošiny pro osoby s omezenou schopností pohybu, na bezpečí dohlíží kamerový systém.

„Rekonstrukci jsme zahájili v červenci 2020. Za tu dobu byly v 45 metrů dlouhém a 6 metrů širokém podchodu zhotoveny nové podhledy s osvětlením, obklady i podlaha. Opraveny jsou všechny vstupy do podchodů od zastávek tramvají a autobusů, a to včetně nástupních ostrůvků u zastávek. Nově byly přidány plošiny pro imobilní osoby, ale i maminky malých dětí, a zavedená signalizace pro nevidomé občany. Na všech zastávkách a v podchodu je samozřejmě instalován bezpečnostní kamerový systém,“ uvádí místostarostka obvodu Ostrava-Jih Hana Tichánková.

Cílem rekonstrukce bylo zlepšit komfort občanů při cestování městskou hromadnou dopravou tramvají směr Ostrava centrum, Ostrava Poruba či do Výškovic a také směrem na konečnou zastávku Dubina.

Opraveny jsou střechy, odpady, elektrické rozvody. Vyměněny byly rovněž okenní výplně schodišťových koridorů a rekonstrukcí prošly i technické místnosti podchodu, včetně rozvodny a čerpací stanice. V případě vniknutí vody do podchodu je zde čerpací jímka, která vodu okamžitě odčerpá.

„Projekt řešil také celkovou rekonstrukci chodníku v blízkosti podchodu a celkově navázal na nedávno vybudované Náměstí Ostrava-Jih,“ doplnila místostarostka Tichánková s tím, že péči o čistotu podchodu zajistí technické služby Ostrava-Jih.

Za provedené práce obvod zaplatil 23 milionů korun, akci finančně podpořilo také Statutární město Ostravy.