Odboráři Liberty jednají s majitelem huti, přivítali ho troubením
Troubením, řehtačkami a transparenty dávajícími najevo nespokojenost přivítali dnes odboráři hutního podniku Liberty Ostrava majitele firmy Sanjeeva Guptu, který s nimi přišel jednat.
Odboráři hutního podniku Liberty Ostrava se dnes s majitelem firmy Sanjeevem Guptou domluvili, že spolu do budoucna budou o problémech komunikovat napřímo, bez prostředníků, řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty Česká republika Petr Slanina.
Mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková uvedla, že Gupta s vedením huti i odbory diskutoval o krizi na evropském ocelářském trhu, kdy se poptávka v důsledku pandemie koronaviru propadla o více než 50 procent.
"Domluvili jsme se, že budeme komunikovat napřímo s majitelem. To vnímám jako velké pozitivum, protože než to přejde přes několik manažerů, tak obzvlášť v takové krizové situaci je lepší mluvit přímo s ním," řekl Slanina.
Gupta uvedl, že je hrdý na to, jak huť zvládla provoz v době koronavirové krize. "Pandemie covid-19 vážně narušila trh s ocelí po celém světě a zejména v Evropě. I přes veškerá opatření, která jsme byli nuceni zavést, a přes oslabení trhu s ocelí zůstáváme ohledně budoucnosti Liberty Ostrava pozitivní," řekl Gupta. Doplnil, že firma připravuje výstavbu nových hybridních pecí, které zůstávají středobodem její investiční strategie a které plánuje uvést do provozu v roce 2022.
Odboráři dnes Guptu přivítali troubením, řehtačkami a transparenty dávajícími najevo nespokojenost. "Nelíbí se nám kroky, které tady jsou činěny posledních deset měsíců, kdy vlastní tuto továrnu," řekl Slanina.
Odboráři měli na transparentech hesla jako "Vítejte v huti, která nemá energii", "Nejdříve investice, potom veselice" nebo "Výmluvy na pandemii nezaplatí energii". Všechno bylo i v angličtině. Kvůli opatřením souvisejícím s pandemií neorganizovali velkou akci, sešlo se jich asi 30.
"Hlavně chceme vědět, jaké má záměry s touto hutí, protože se obáváme, že všechny kroky vedou k tomu, že tady je snaha odstavit prvovýrobu," řekl před jednáním s majitelem Slanina. Odboráři zvažují uspořádání protestního mítinku či vyhlášení stávkové pohotovosti.
Řekl, že v podniku je enormní tlak na prodej emisních povolenek. "Následně přišlo odstavení jedné vysoké pece a vyostřil se spor mezi firmou Liberty Ostrava a TAMEH, což by mohlo mít za následek odstavení celé hutě," řekl Slanina. Po jednání s Guptou uvedl, že odpovědi na své otázky sice dostali, ale dosti neurčité.
Dočasné odstavení jedné ze dvou vysokých pecí firma zdůvodnila úbytkem objednávek souvisejícím s pandemií nového typu koronaviru. Huť nechce propouštět, ale téměř 400 zaměstnanců se kvůli tomuto opatření střídá doma se sníženou mzdou.
Firmu TAMEH Czech huti dodává veškeré energie. Kvůli neshodám na cenách TAMEH počátkem května omezil dodávky páry, což mohlo Liberty způsobit komplikace při výrobě. Liberty Ostrava patří od loňska do skupiny Liberty Steel Group, která je součástí globálního uskupení GFG Alliance patřícího Guptově rodině. TAMEH ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal (bývalý vlastník huti) a polského holdingu Tauron.
Mluvčí TAMEH Patrik Schober uvedl, že firma se opírá o platnou smlouvu. "Postup společnosti TAMEH navíc podpořil i Úřad pro hospodářskou soutěž. TAMEH, pro něhož je Liberty jediným zákazníkem, sice prozatím v dodávkách pro ocelárnu pokračuje, ale tratí stovky milionů korun měsíčně, což ohrožuje jeho další provoz," uvedl Schober.
Majitelé Liberty uvedli, že o koupi TAMEH Czech jednají, dohody ale zatím nedosáhli. Slanina připomněl, že odbory už při prodeji huti upozorňovaly, že bez energetiky může mít nový majitel problémy.
Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. I s dceřinými společnostmi má 6000 zaměstnanců.