Odboráři pily Mayr-Melnhof Holz Paskov mají stávkovou pohotovost
Odboráři pily Mayr-Melnhof Holz Paskov ve Staříči na Frýdecko-Místecku vyhlásili stávkovou pohotovost.
Důvodem je neshoda se zaměstnavatelem na tom, o kolik by letos měly zaměstnancům vzrůst mzdy, řekla místopředsedkyně Odborové organizace Pila Paskov Xenie Kaduchová. Vyjádření firmy ČTK shání.
„Zaměstnavatel sice nabízí jakýsi růst mezd, ale ten je podle nás naprosto neadekvátní a pro zaměstnance téměř urážející, protože firma, která se chlubí tím, že v loňském roce dosáhla maximálních výkonů a maximálních výnosů, tak chce přidat zaměstnancům pouhá tři procenta jejich platu, což považujeme za naprosto, ale naprosto neodpovídající. My požadujeme, aby každý zaměstnanec dostal přidáno nejméně 1500 korun,“ řekla Kaduchová.
Tříprocentní růst mezd by podle výše mzdy představoval zhruba 400 až 600 korun.
V pile Mayr-Melnhof Holz Paskov pracuje okolo 300 zaměstnanců, z toho zhruba 200 jsou dělníci. Před rokem tam průměrná mzda v dělnických profesích činila 26.355 korun. V roce 2016 měla společnost podle výroční zprávy obrat 4,44 miliardy korun a vytvořila čistý zisk 451,3 milionu korun.
K jednání o navýšení mezd vyzvali odboráři zaměstnavatele v listopadu, podle Kaduchové se k tomu ale vedení firmy postavilo tak, že k žádnému setkání a jednání nedošlo.
„Zaměstnavatel přišel se svým návrhem, s těmi třemi procenty, o kterých se bavíme do dneška, který my jsme neakceptovali, nicméně k jednání nedošlo. Takže jsme vypověděli kolektivní smlouvu, abychom si rozvázali ruce a abychom mohli jednat opět s čistým stolem,“ řekla odborářka. Ve společnosti tak v této chvíli není sjednaná kolektivní smlouva, výpovědní lhůta je půl roku.
Stávkovou pohotovost vyhlásili odboráři na neomezenou dobu s tím, že zaměstnavatele vyzvali k urychlenému jednání a řešení situace. „My jsme zaměstnavateli oznámili svůj požadavek a to, že nesouhlasíme, aby zaměstnancům byla přidána pouhá tři procenta, ve čtvrtek, s tím, že jsme ho informovali, že vstupujeme do stávkové pohotovosti. Zatím žádnou reakci nemáme,“ řekla Kaduchová.
Odborová organizace vznikla ve firmě v roce 2015, do té doby podle Kaduchové firma snahu o založení odborů potlačovala. První kolektivní smlouva byla ve firmě podepsána v březnu 2017. Odboráři se s vedením podniku nedokázali dohodnout, a tak musel uzavření kolektivní smlouvy řešit zprostředkovatel, kterého na žádost odborů přidělilo ministerstvo práce.