Nejnovější zprávy: Čech Neuman v první desítce druhé etapy Czech Tour z Prostějova do Uničova Kam dnes na oběd? Na ražniči do hotelu Imperial!

Sport

​Odchody z Vítkovic do Finska? Klukům to přeji, říká mistr světa Štěpánek

Letošní hokejové léto je i ve znamení odchodů předních českých a slovenských hokejistů z české extraligy do Finska, případně Švédska.

Martin Štěpánek. Foto: slovanusti.cz

Tento trend docela hodně poznamenal i kádr HC Vítkovice Ridera, protože tým opustili někteří klíčoví hráči. Fanoušci jsou možná zklamaní, že neuvidí tyto kvalitní borce na tuzemských kluzištích, ale mnozí lidé z hokejového prostředí jim naopak odchod do ciziny přejí.

Například mistr světa z roku 2000, obránce Martin Štěpánek, má pro rozhodnutí hráčů poznat jinou ligu v Evropě pochopení. Sám působil mimo jiné ve Finsku, Švédsku, Rusku, Švýcarsku a Itálii a během dlouhé kariéry strávil krátký čas i v Havířově, kam přišel po první štaci v italské lize. V Česku předtím hrál například za Ústí nad Labem, Litvínov, Kladno, Plzeň.

„Kdybych mohl, tak jdu do Finska hrát znovu taky, tedy pokud bych byl mladší,“ usmál se Štěpánek, který za pár měsíců oslaví padesáté narozeniny. „A to Finsko? Pro mě tři nádherné roky. Jestliže to chtějí zkusit i kluci z Vítkovic, tak jim to jen přeji,“ prohlásil bývalý reprezentační bek.

Velký odliv hráčů

Z Vítkovic zamířili nyní do Finska útočníci Ondřej Roman, Šimon Stránský, angažmá tam prodloužil exvítkovický obránce Lukáš Klok. Do finské ligy nově odcházejí i brankář Dominik Hrachovina z Liberce, obránce Michal Moravčík z Litvínova, útočník Rudolf Červený z Komety Brno, Jiří Smejkal ze Sparty Praha, ale i slovenský reprezentant Pavol Skalický z Mladé Boleslavi. Do Švédska jdou další slovenský bek Adam Jánošík z Plzně a útočník Jan Ordoš z Liberce.

„To, že se mi ve Finsku líbilo a byl jsem spokojen s tamním hokejem a životem, neříkám jen proto, že jsem v roce 2004 vyhrál ligu s Kärpat Oulu. Byl jsem i v IFK Helsinky a Lukko Rauma. Hraje se tam špičková soutěž, což bylo obdobné i při mém působení ve švédském Malmö,“ přesvědčoval Štěpánek.

„Všem českým i slovenským klukům vzkazuji, ať si to tam užijí, ať se jim daří. A ať se jejich výkonnost posouvá dopředu i směrem k reprezentaci,“ nechal se slyšet někdejší obránce a nyní trenér mládeže.

S Adamským hrál v Plzni

Třebaže Štěpánek pochopitelně sleduje nejvíc extraligu, má přehled i o první lize. „Přicházejí do ní zkušení hráči z extraligy. Třeba Martin Adamský z Třince do Havířova. Do té situace moc nevidím, ale je to asi součást nějaké strategie tamních klubů. Jinak mě tenhle přestup zaujal i proto, že jsem s Martinem Adamským hrál v Plzni. Novým asistentem trenéra v Kladně je Jirka Burger, ikona a dlouholetý lídr Vítkovic. S ním jsem se jako hráč potkal na Kladně, když vlastně začínal s velkým hokejem,“ vybavil si Štěpánek.