Nejnovější zprávy: Muž se ženou a čtyřletým dítětem havarovali, když prchali před policisty Blázinec: Na hokej s rouškou a v mezerách ob řadu i sedadlo

Byznys

OKD dluží přes 17 miliard korun, má nejméně 650 věřitelů

Těžební společnost OKD dluží více než 17 miliard korun. Má nejméně 650 věřitelů.

Majetek OKD nedosahuje ani sedm miliard, uvádí se v insolvenčním návrhu, který na sebe firma dnes podala u Krajského soudu v Ostravě.

Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark dnes řekl, že 13 miliard korun jsou závazky v rámci skupiny.

Mezi největší věřitele OKD, kteří mají u firmy pohledávky z běžných obchodních závazků, patří podle insolvenčního návrhu dopravní společnost Advanced World Transport (AWT), které OKD dluží přes 110 milionů korun, z toho téměř 31 milionů po lhůtě splatnosti.

Mezi věřiteli jsou polské dodavatelské firmy Kopex Machinery, Famur a Eickhoff Polonia, které mají pohledávky celkem za více než 130 milionů korun, z toho asi třetinu po splatnosti, nebo místní firmy TRANSL, Minova Bohemia či OKD, HBZS (Hlavní báňská záchranná stanice).

OKD v insolvenčním návrhu spojeném s návrhem na reorganizaci uvádí, že podle interních propočtů by výše závazků týkajících se útlumu hornické činnosti dosáhla dalších přibližně 5,75 miliardy korun.

Z toho by přibližně 3,77 miliardy korun činily sociální náklady a 1,98 miliardy náklady na technickou likvidaci dolů.