Proměny kraje
09/02/2023 Petr Sobol

Okolí slavného šikmého kostela ožije. Z bývalého dolu vznikne „nové“ Trojhalí

Ostravské Trojhalí se stalo vyhledávaným místem společenských, gastronomických či kulturních akcí. A taky inspirací pro nový projekt, který má oživit Karvinsko.

Hornická krajina Karvinska se mění a v budoucnu chce lákat turisty. Jedním z magnetů se má stát obří „skleník“ nazvaný Eden Silesia. Velké věci slibuje taky POHO Park, který vznikne v těsné blízkosti šikmého kostela. Lidem nabídne zábavu i vzdělávání a stane se centrem pohornické krajiny.

POHO Park má vyrůst v okolí bývalého dolu Gabriela, z něhož se zachovala bývalá strojovna a dvě těžní věže včetně jámových budov. „Inspirovali jsme se ostravským Trojhalím, jeho modelem fungování i využitím prostoru, což bychom chtěli přenést i na Karvinsko. Bude to kombinace starého a nového,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro energetiku, průmysl a chytrý region Jakub Unucka.

Budovy, které v areálu stojí, odborníci dokážou zachránit. V podzemí bývalé strojovny má vzniknout audiovizuální expozice, která bude znázorňovat hornickou historii staré Karviné. „Podzemí je temné a syrové. Bude to hodně atraktivní,“ přiblížil architekt Vojtěch Lekeš z NEXT Studia, které zpracovalo architektonickou studii.

Jedna z věží by mohla sloužit jako dětské zábavní a pohybové centrum. „Obě věže navíc nabízí vyhlídky, zvenku by mohly fungovat jako ferraty. Věže najdou uplatnění uvnitř i venku,“ doplnil Lekeš.

V areálu má vzniknout taky biotop či písečná pláž. Další dominantou se stane nová budova, která bude fungovat jako turistické informační centrum a bude v ní celoroční zázemí pro návštěvníky. „Návštěvnické centrum nabídne zábavu, kulturu i prostor pro odpočinek. K dispozici budou výstavní a konferenční sály, ale také komerční prostory. Lidé se sem budou sjíždět na nejrůznější akce,“ prozradil krajský náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.


Foto: Nikola Birklenová

Celý areál bude splňovat náročná energetická kritéria. Nová přístavba bude dokonce jako jedna z prvních staveb v republice stoprocentně rozebratelná a recyklovatelná.

S rekonstrukcí bývalého dolu by se mělo začít v roce 2025, hotovo má být o dva roky později. Náklady na vybudování POHO Parku přesáhnout půl miliardy korun. „Hornickou historii nám nikdo neodpáře, díky uhlí město vyrostlo. Jsem rád, že se to všechno děje v území, které prošlo velkou turbulencí. Pomalu se tady vrací život a já doufám, že se toto místo stane centrem kulturního i společenského dění,“ prohlásil náměstek karvinského primátora Lukáš Raszyk.

V těsné blízkosti hojně vyhledávaného šikmého kostela tak vznikne další areál s velkým turistickým potenciálem. „Lidé tady budou moct relaxovat, v budovách najdou třeba galerii, posedí v malém kinosále a k tomu si dají kávu nebo zákusek. Nesmíme zapomenout na historii Karviné, ale do určité míry budeme témata měnit tak, jak se to děje v ostravském Trojhalí. Takže může to dojít k tomu, že na jedné straně bude historie a na straně druhé to bude sport,“ uzavřel Krkoška.

Sdílejte článek