Společnost
11/11/2024 Petr Sobol

Onemocnění sítnice může vést k slepotě. Lidem v Olomouci ji vyšetří umělá inteligence

Ilustrační foto: Pixabay.com

Skvrny v zorném poli, zvlnění rovných čar nebo snížení sytosti barev – tak vypadají první příznaky onemocnění sítnice, které může vést až k praktické slepotě. Pokud se nemoc odhalí na začátku, je možné ztrátě zraku zabránit.

V Olomouci u OC Haná si v sobotu 16. listopadu od 10 hodin mohou příchozí nechat vyšetřit sítnici ve speciální ambulanci. Zde jim lékaři s pomocí přístroje, který využívá umělou inteligenci (AI), oči prohlédnou a okamžitě řeknou výsledek. Závažné onemocnění odhalí během několika minut. Díky AI ještě dříve, než člověk pocítí jakékoliv příznaky choroby.

Onemocněním sítnice trpí v Česku podle odhadů expertů statisíce lidí. Ke dvěma nejrozšířenějším patří věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) a diabetický makulární edém (DME). „Nemoc postihuje žlutou skvrnu neboli makulu, což je centrum sítnice, které zajišťuje ostré vidění. DME je jednou z komplikací cukrovky, oproti tomu VPMD vzniká zjednodušeně řečeno postupným stárnutím oka,“ vysvětluje Michal Hrevuš, primář Oční kliniky a zástupce přednosty pro léčebnou péči FN Olomouc.

Nejohroženější skupinou jsou lidé starší 65 let. Podle aktuálních dat postihne VPMD každého šestého seniora. Objevit se ale může i u mladších lidí po čtyřicítce. Vznik choroby podporuje například kouření nebo špatná životospráva, k rizikovým faktorům patří i vyšší věk nebo pohlaví (více se objevuje u žen). Věkem podmíněná makulární degenerace se vyskytuje ve dvou formách – v suché a vlhké. U vlhké hrozí i úplná ztráta zraku kvůli prorůstání cév pod sítnici, které propouští tekutinu do zadní části oka. „Hromaděním této tekutiny vzniká na sítnici otok, který způsobuje postupné zhoršování zraku, rozmazaný obraz a v pokročilém stadiu i ztrátu schopnosti číst, řídit nebo rozeznávat obličeje,“ říká Hrevuš. Proto je důležité včas odhalit nemoc a zahájit léčbu, díky které se zrak přestane zhoršovat.

Onemocnění ale bývá zprvu nenápadné, a proto jej lidé často zaznamenají až ve chvíli, kdy je už část zrakových funkcí nevratně poškozena. „Běžně se totiž člověk dívá oběma očima a nevnímá, že na jednom se obraz postupně zhoršuje. Až si třeba náhodně zakryje oko a zjistí, že na to druhé vidí špatně. Anebo to zjistí lékař na preventivní prohlídce,“ přibližuje Hrevuš.

Významným problémem jsou i dlouhé čekací doby u očních lékařů. Na vyšetření u oftalmologa se pacient dostane zhruba až tři měsíce od objednání, v některých regionech dokonce až za půl roku. Důvodem je nedostatek odborníků. „Specializovaná oční pracoviště jsou přehlcena pacienty, a proto vítáme aktivity, které umožní vyšetření blíže k pacientům,“ říká Klára Marešová, předsedkyně České oftalmologické společnosti a přednostka oční kliniky FN Olomouc.

Zachytit co nejvíc dosud nediagnostikovaných pacientů pomůže právě speciální mobilní ambulance. Lékaři zájemcům zkontrolují sítnici pomocí přístroje Aireen. Přístroj nasnímá oční pozadí a během několika minut sám identifikuje příznaky VPMD. Umělá inteligence, kterou využívá, je „trénována“ na tisících snímků sítnice, což z ní činí spolehlivý nástroj pro včasné odhalení případné nemoci. „Měření je vhodné nejen pro ty, kteří na sobě pozorují zhoršení zraku, ale i pro seniory především vyššího věku. Celé měření je rychlé a bezbolestné a výsledky se dozvíme téměř okamžitě. Ty pak s pacienty rovnou probereme, a pokud systém nemoc odhalí, tak poradíme, jak postupovat dál,“ říká Daria Sazanovych, oční lékařka z FN Olomouc. Lékaři na místě odkážou pacienty na nejbližší oční centrum, kde co nejdříve podstoupí léčbu.

Podle Hrevuše by v budoucnu přístroje s umělou inteligencí mohli využívat i praktici nebo diabetologové. Díky tomu by tak změny na sítnici mohlo odhalit více odborníků. „Technologie sice nenahradí komplexní oční vyšetření, ale významně urychlí screening a stanovení diagnózy,“ doplňuje MUDr. Hrevuš. Poruchy vidění a ostrost zraku si lidé mohou otestovat i doma, a to pomocí takzvané Amslerovy mřížky, která vypadá jako černobílá síť. Ta dokáže odhalit defekty žluté skvrny a centrálního vidění i v počáteční fázi.

Sdílejte článek