Nejnovější zprávy: Z opuštěných břidlicových chodeb je unikátní turistická atrakce: Flascharův důl Kam dnes na oběd? Do Los Capolitos na burrito nebo quesadillu!

Společnost

Opava půjčí do Olomouce na výstavu vzácný obraz císaře Ferdinanda

Opava půjčí do Olomouce na dvě výstavy vzácný obraz zachycující okamžik, kdy císař Ferdinand Dobrotivý předává vládu svému synovci Františku Josefu I. v roce 1848 v Olomouci.

Vystaven bude v Arcibiskupském paláci a Vlastivědném muzeu u příležitosti 100. výročí úmrtí Františka Josefa I.

Nyní je dílo Antonína Čermáka z 19. století s hodnotou okolo 600.000 korun v pracovně opavského primátora. Stěhování se uskuteční v březnu, řekla mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.

Nejprve se dílo stane součástí výstavy, kterou Arcibiskupství olomoucké pořádá letos v Arcibiskupském paláci od konce března do konce října.

„Po ukončení této expozice bude obraz zapůjčen Vlastivědnému muzeu v Olomouci, které bude hned vzápětí navazovat další výstavou. Ta potrvá do března roku 2017. Poté se obraz vrátí k nám do Opavy,“ uvedla vedoucí odboru kanceláře primátora Jana Foltysová.

Olejomalba o rozměrech 300 na 186 centimetrů z roku 1876 je prací českého malíře Františka Čermáka. Autor, který štětcem zachycoval především výjevy z naší historie, působil mimo jiné jako profesor na pražské Akademii. V letech 1881 a 1882 byl jejím rektorem.

„Obraz připomíná období, kdy Opava byla hlavním městem rakouského Slezska. Je výjimečný nejen svými rozměry, ale především tím, že zachycuje jednu z klíčových událostí dějin rakouské monarchie, která se odehrála mimo Vídeň. Věrně zpodobňuje skutečně reálné postavy včetně interiéru Arcibiskupského paláce v Olomouci. Daný historický okamžik je ztvárněn pouze v několika málo uměleckých dílech,“ dodal tajemník magistrátu Tomáš Elis.

Obraz město koupilo v roce 2006 během dědického řízení. Magistrátu jej nabídli lidé, kteří jej našli na půdě rodinného domu v jedné z obcí na Opavsku.

„Dostali jsme tehdy tuto nabídku s velmi omezenou dobou pro rozhodnutí. Majitelé měli v úmyslu toto plátno s ohledem na téma, které zobrazuje, nabídnout přímo vídeňské aukční síni,“ doplnil Elis. Radnice nakonec dílo zakoupila za 550.000, a nechala jej zrestaurovat.

Dílo je součástí sbírek, které opavská radnice vlastní. Celkem se jedná o soubor několika desítek obrazů. Sbírka se vytváří několik desetiletí a díla většinou město dostalo darem od autorů či jiných institucí. Mnohé jsou velmi vzácné a cenné.

„Ve sbírce máme například tisky Maxe Švabinského,“ uvedl Elis. Mezi další cenná díla pak patří obraz akademického malíře a krajináře Bohumíra Dvorského, který má hodnotu kolem 300.000 korun.