Kultura
04/09/2020 Petr Broulík

Opava uctila slavnou rodačku Joy Adamsonovou výstavou jejích maleb

Spisovatelka, která dojemným příběhem lvice Elsy dokázala obrátit pozornost milionů lidí k ochraně divoké africké přírody a podpoře zakládání národních parků pro ohrožená zvířata.

Tou ženou je Joy Adamsonová, o které ještě před třiceti lety mnoho obyvatel Opavy nevědělo, že se v jejich městě narodila.

Dnes se Opava naopak ke své rodačce jako světové osobnosti hrdě hlásí. Včera večer mohli první návštěvníci vidět v opavském Domě umění unikátní a dnes doslova jako národní poklad ceněné malby a kresby Joy Adamsonové.

Ochránkyně divokých afrických zvířat totiž od roku 1944 zachycovala těmito takzvanými „kmenovými“ kresbami tradiční oděvy i ozdoby původních kmenů v Africe. V Opavě jsou vidět jejich reprodukce.

Dnes už řada těchto kmenů vůbec neexistuje a africké státy si těchto „dokumentárních“ maleb opavské rodačky, která v mládí odešla do Vídně, cení jako neobyčejných dokladů své historie.

Výstava nazvaná Plátno a bolest byla jednou z prvních akcí letošního 63. ročníku velkého festivalu Bezručova Opava, který včera začal a potrvá až do 1. října. Výstava děl Joy Adamsonové však bude v Domě umění k vidění až do 25. října.

Obraz Joy od street artového umělce jako inspirace pro dnešní mladé

Návštěvníky podmanivých kreseb Joy také zve na tuto výstavu od včerejška rozměrné dílo street artového umělce Davida Strauzze. Je umístěno na přední stěně Domu umění a ztvárňuje tvář Joy Adamsonové, v níž se prolínají motivy jejího života a práce.

Sám autor včera dílo ještě před vernisáží výstavy posledními tahy spreje dokončil a pokřtil své dílo trochou piva. „Trochu nás zlobilo počasí, ale zvládli jsme to. Dostal jsem nápad vkomponovat do tváře Joy celý její život v období, kdy byla mladá. To mne také zajímá, ta žena měla už v mládí veliké sny, věděla, že život a svět je obrovský a že všechno je možné. Chtěl jsem obrazem říci dnešním a dalším generacím, aby uvažovali podobně a využívali svého potenciálu, který jim život dal,“ řekl vizuální umělec David Strauzz, který se narodil svým rodičům v Kanadě a má ateliér v pražské Pragovce.

Joy je můj život, říká autorka výstavy Zuzana Beranová

Pro kurátorku, bývalou konzulku v Keni a autorku výstavy Zuzanu Beranovou je moderní obraz street artového umělce dokladem, že Joy Adamsonová je pořád mezi námi, že to není jen historická osobnost.

„Je to slavná osobnost z Opavy, je prostě naše a je jednou z nejvýraznějších osobností, kterou naše země světu dala. Přitom tato žena ovlivňovala a stále ovlivňuje světové dění a to nejen na poli ochrany přírody, ale i na poli malířství, jak je na výstavě vidět,“ řekla včera Zuzana Beranová, která v posledních dvaceti letech dopodrobna zmapovala životní příběh Joy Adamsonové, nalezla její příbuzné ve Velké Británii a kontaktuje i její vzdálené příbuzné v České republice. „Joy je můj život a vím o ní vše do poslední minuty života,“ připomněla Zuzana Beranová.

Vedoucí odboru kancelář primátora Opavy Jana Foltysová řekla, že dílo Davida Strauzze zůstane v Opavě i po ukončení výstavy o Joy Adamsonové. „Aby bylo lidem pořád na očích, možná pro něj najdou místo architekti připravovaného Parku Joy Adamsonové. Joy se narodila v Ulici Na Rybníčku, takže i tam by se mohl najít prostor, kde by mohlo být dílo vystaveno,“ řekla Jana Foltysová.

Výstava současně přibližuje i mládí Joy strávené na rodném Opavsku. Mapuje rovněž její úspěchy jako světoznámé spisovatelky i ochránkyně přírody.

Sdílejte článek