Nejnovější zprávy: Helga Čočková. Velký talent z Ostravy měl smůlu kvůli komunistům ​Nemocnice Valašské Meziříčí se pyšní novým počítačovým tomografem či pohodlnějšími postelemi

Společnost

Opavské Stříbrné jezero čeká proměna, stát pomůže se stavbou lávky

Představitelé města Opavy se po intenzivních jednáních dohodli se státem na financování zásadní části projektu revitalizace lokality Stříbrného jezera.

Vizualizace lávky u Stříbrného jezera (Foto: opava-city.cz)

Ministerstvo financí v loňském roce odmítlo financovat vybudování lávky, která byla nedílnou součástí projektu od vzniku projektového záměru v roce 2006.

Lávka za více než 46 milionů korun má spojovat oblast Stříbrného jezera s městskými sady a město se nechtělo její výstavby vzdát.

"Po řadě intenzivních jednání jsme se dohodli na spolufinancování, kdy bude stavba objektu lávky hrazena z 60 % ze státního rozpočtu a ze 40 % z rozpočtu našeho města. Za tento kompromis jsme velice rádi," uvedl v tiskové zprávě Martin Dostál z odboru rozvoje města a strategického plánování.

Předpokládané náklady na celý projekt revitalizace Stříbrného jezera jsou vyčísleny na zhruba 122 milionů korun bez DPH. Jeho hlavní součástí je výstavba chybějící dopravní a technické infrastruktury, tedy lepší a bezpečnější dostupnosti lokality pro chodce a cyklisty.

Zajistit ji má právě lávka, pod ulicí Rolnickou by pak měl být vybudován podchod. U samotné vodní plochy má vzniknout například cyklostezka, brouzdaliště a atrakce pro děti. Počítá se s výstavbou chodníků a zavedením veřejného osvětlení.

Opavští zastupitelé schválili již v roce 2016 původní rozpočet a smlouvy k tomuto dlouho připravovanému projektu.

Vzhledem k tomu, že od té doby došlo ke změnám, musejí nyní odsouhlasit aktualizovaný rozpočet i nový soubor smluvních dokumentů. Zastupitelstvo města, které se bude i tímto programovým bodem zabývat, je svoláno na středu 31. července.

"Pokud vše půjde podle plánu, mohl by být tendr na zakázku vyhlášen ještě letos na podzim a s realizací by se mohlo začít v příštím roce," doplnila Lada Dobrovolná, tisková mluvčí opavského magistrátu.