Nejnovější zprávy: Pamatujete? Před 60 lety byl otevřen dům kultury Akord Albrechtice u Karviné: Když mrtví vstávali z hrobů a vyděsili zloděje na hřbitově

Sport

Opavský fotbal v ohrožení? Město se bude zabývat hospodařením klubu

Mzdy a výdaje v minulých letech rostly, ale odpovídající financování chybělo. Zhruba tak nahlíží spučasné vedení Statutárního města Opava na hospodaření fotbalistů tamního klubu SFC, který se loni po třinácti letech vrátil do první ligy.

Fotbalový klub SFC Opava vykazuje nedostatky v hospodaření (Foto: Vladimír Pryček)

Jak město Opava v pátek informovalo prostřednictvím tiskové zprávy, na základě usnesení radních uzavřelo již v prosinci loňského roku smlouvu s externí advokátní kanceláří, která byla pověřena provést komplexní ekonomickou a právní kontrolu Slezského fotbalového clubu Opava.

Kontrola je výsledkem déle trvajících pochybností o hospodaření a fungování akciové společnosti, jejímž majoritním vlastníkem je město Opava. To znamená, že klub je dotován z veřejných prostředků. Jen v letošním roce má dotační částka činit 15,5 milionu korun.

Podle vyjádření v tiskové zprávě byly kontrolou zjištěny zásadní nedostatky v právní oblasti, ale zejména v hospodářském směřování fotbalového klubu.

"Razantní neracionální zvyšování výdajů v minulých letech vůbec neodpovídá reálným příjmům, které společnost dosahuje. Kladný výsledek hospodaření v období 2017/2018 byl dosažen pouze formálně, a to díky vytvořené neuhrazené pohledávce vůči společnosti, řízené v té době bývalým předsedou představenstva fotbalového klubu," konstatoval Miroslav Cák, právník advokátní kanceláře AGM Partners, která audit prováděla.

Podle právníka minulé vedení fotbalového klubu, jehož předsedou byl do konce roku 2018 Marek Hájek, trvale zvyšovalo mzdy, náklady na hráče a trenéry bez toho, aby bylo zajištěno jejich financování.

"Dozorčí rada složená ze zástupců města selhala, tyto nesrovnalosti včas neodhalila a upozornila na ně až ke konci volebního období," uvedl právník s odkazem na práci předchozího vedení města.

Současný ekonomický stav fotbalového klubu, který chtělo město Opava pod vedením bývalého primátora Radima Křupaly (ČSSD) prodat za 50 milionů korun investorovi z Dubaje, údajně vyžaduje okamžitý zásah ze strany města jako většinového vlastníka.

"Město bude mít za úkol v co nejkratší době stabilizovat právní a ekonomický stav tak, aby nebylo ohroženo působení v první fotbalové lize a zároveň zabezpečen trvale udržitelný rozvoj fotbalového klubu," řekl současný primátor města a zároveň místopředseda představenstva SFC Tomáš Navrátil (ANO 2011).

Na základě uvedených zjištění svolal na pátek 22. února mimořádné zasedání zastupitelstva, které se bude zabývat výhradně opavským fotbalovým klubem.