Nejnovější zprávy: Mladý muž (23) zemřel při tragické srážce dvou aut ​Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit rikša

Společnost

Opevnění Darkovičky hostí v pátek a sobotu velkou vojenskou akci

​Divácky atraktivní vojenská akce Hlučín-Darkovičky 2018 se uskuteční v pátek 18. května večer a v sobotu 19. května v Areálu čs. opevnění v Darkovičkách.

Foto: Archiv

Návštěvníci budou mít mimořádně přístup i do samostatného pěchotního srubu MO-S 18 Obora, který jinak zůstává pro veřejnost uzavřen.

Na letošním, jubilejním 20. ročníku tradiční akce pořadatelé očekávají opět velkou účast veřejnosti. „Akce se koná vždy co dva roky. Naposledy v roce 2016 ji podle kvalifikovaného odhadu navštívilo 15 tisíc lidí, dosavadní rekord byl zhruba 20 tisíc diváků,“ informovala za pořadatele ředitelka Slezského muzea v Opavě Jana Horáková.

Hlučín-Darkovičky 2018 pořádá Krajské vojenské velitelství Ostrava, Slezské zemské muzeum Opava a město Hlučín ve spolupráci s kluby vojenské historie jako připomínku Květnové mobilizace 1938 a letos také dalších milníků naší historie v letech 1918 a 1945. Slouží též k prezentaci moderní podoby Armády České republiky.

Konat se bude v pátek od 20 do 22 hodin a v sobotu od 10 do 15 hodin. Historické vojenské ukázky by mělo letos předvádět na 200 lidí, součástí bude také prezentace moderní vojenské techniky včetně speciálních manévrů na zemi i ve vzduchu. Novinkou bude zvukový simulovaný noční nálet na Ostravu z roku 1944, který se uskuteční v pátek po 20 hodině.

Pěchotní srub Obora bude mimořádně otevřen v pátek večer a v sobotu po ukázkách, naopak tentokrát bude uzavřen jindy běžně přístupný pěchotní srub MO-S 19 Alej. V dynamických ukázkách a statických prezentacích se představí Pěší rota Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava, 7. mechanizovaná brigáda, 53. pluk průzkumu a elektronického boje, 13. dělostřelecký pluk, 15. ženijní pluk, 21. základna taktického letectva, 22. základna vrtulníkového letectva, Vojenský veterinární ústav Hlučín, Centrum vojenské kynologie, Centrum zabezpečení munice, Vojenská policie, Vojenská hudba a Vojenský historický ústav.

„Jednotky armády předvedou vojenskou techniku i bojové ukázky svých schopností. Novinkou v tomto roce je rozšiřující se ukázka Vzdušných sil opakovanými průlety letounů Jas 39 Gripen a vrtulníků Mi-171 Š a bojových vrtulníků Mi 24. První průlet letounů zahájí už v deset hodin sobotní program,“ prozradil plukovník Jaroslav Hrabec, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava.

„Město vnímá tradiční historicko-vojenskou prezentaci jako jednu z nejvýznamnějších akcí konajících se v Hlučíně. Není to jen atraktivní podívaná pro veřejnost a důstojné připomenutí důležitých historických okamžiků, které Hlučínsko prožívá vzhledem ke své historické rozervanosti o to citlivěji. Je to také mimořádná příležitost prezentovat daleko za hranice kraje samotné město Hlučín i zdejší historický skvost, kterým jsou bunkry bývalého československého opevnění v Darkovičkách,“ řekl Pavel Paschek, starosta města Hlučín, které se významně podílí na zajištění organizace.

„Akce se pokaždé setkává s obrovským zájmem veřejnosti. Pokud se jen trochu vydaří počasí, očekáváme opět účast mnoha tisíc lidí z celé České republiky, ze Slovenska i s Polska. Proto upozorňujeme návštěvníky, aby si dojezd naplánovali s dostatečným předstihem, parkovali na vyhrazených místech a dodržovali svou osobní bezpečnost,“ upozornila vedoucí odboru rozvoje Městského úřadu Hlučín Darina Krejzlová.

V pátek 18. a v sobotu 19. května musí řidiči počítat s dopravními omezeními v okolí areálu opevnění. V pátek bude už od 8 hodin uzavřena místní komunikace kolem areálu, od 19 hodin bude uzavřena silnice II/469 v úseku od křížení s místní komunikaci U hřiště po křižovatku se silnicí III/4696.

V sobotu budou po celý den uzavřeny silnice II/469 v úseku od statku Panský dvůr po konec lesa v Šilheřovicích, silnice II/4696 v Šilheřovicích – Štípkách od křižovatky se silnicí II/469 po křižovatku se silnicí III/4697 v Markvartovicích a místní komunikace kolem areálu opevnění.