Nejnovější zprávy: ​Štěrkovna Open Music nabídne trvale udržitelnou zábavu Velký železniční veletrh se vrací, Rail Business Days míří do Ostravy

Kultura

​Ostrava chystá plán rozvoje kultury na příštích deset let

Ostravská univerzita s městem a zástupci kultury připravuje koncepci rozvoje #kultura2030.

Ilustrační foto: Boris Renner

Na podzim má být hotový plán rozvoje ostravské kultury s názvem #kultura2030. Ve spolupráci s ostravským magistrátem, jednotlivými městskými obvody a padesáti zástupci kulturní sféry ho zpracovává Ostravská univerzita.

Vznikající koncepce zkoumá současnou kulturní nabídku a poptávku a mapuje celé odvětví. Zástupci kultury určili pět priorit nového plánu, kterými se zabývají pracovní skupiny.

„Z debat vzešla například potřeba posílení koordinace a komunikace napříč kulturní scénou, dále zjednodušení a digitalizace grantových schémat a také podpory a lepší dostupnosti prostorů pro mladé umělce,“ vysvětluje garant nové koncepce Ondřej Slach z Ostravské univerzity.

Další podněty přinesl průzkum mezi studenty středních a vysokých škol. Téměř tisícovka z nich v online dotazníku popsala své postoje k ostravské kultuře.

Tým, který má koncepci na starosti, se z ostravských obyvatel zaměřil především na lidi do třiceti let. „Jde o skupinu obyvatel, která bude zásadně ovlivňovat rozvoj města,“ říká členka řešitelského týmu Blanka Marková.

Kromě mladých lidí univerzitní odborníci zpovídali formou hloubkových rozhovorů také přední zástupce ostravské kulturní sféry.

Koncepce #kultura2030 vychází ze strategického plánu rozvoje města. Její výsledná podoba bude představena na podzim, odkdy má také začít platit.