Kultura
07/08/2018 Jaroslav Baďura

Ostrava hostí unikátní výstavu čínských vodotisků

Moravskoslezskému kraji se podařilo do regionu přivézt unikátní výstavu čínských vodotisků.

Díla zachycující nádhernou čínskou přírodu pod názvem Skvosty jezer a hor si návštěvníci mohou až do 15. září prohlédnout v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Připraven je také doprovodný program v podobě workshopů kaligrafie s umělcem Svenem Krausem.

Z iniciativy čínského velvyslanectví v Praze za podpory Odboru kultury province Če-ťiang Čínské lidové republiky a Moravskoslezského kraje výstavu připravilo Muzeum umění provincie Če-ťiang. Zaštítil ji náměstek moravskoslezského hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo.

Obyvatelé provincie Če-ťiang, pyšnící se poetickou krajinou obklopenou impozantním horstvem a spoustou jezer, považují za duši provincie Západní jezero, které je coby světové kulturní dědictví spojuje s dávnými dynastiemi.

Právě Západní jezero se stalo motivem a předlohou pro vystavené malby. Na první pohled jde o malou, tematicky pojatou výstavu. Při hlubším pohledu návštěvník zjistí, že nejde jen o oslavu tvůrců, dědictví tradic a kultury čínského národa.

Výstava odráží také způsob, jakým současní umělci vnímají a zkoumají moudrost Východu reprezentovanou ‚vodní kulturou‘. Voda je v čínské kultuře symbolem obklopení, klidu a tiché vytrvalosti.

„Ačkoliv je Česká republika od Číny vzdálena tisíce kilometrů, doufáme, že tato výstava bude v českém publiku evokovat harmonický půvab překračující hranice i kulturní rozdíly – podobně jako imaginární splynutí vod Západního jezera v provincii Če-ťiang a přehradních jezer Moravskoslezského kraje,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo.

„Moravskoslezský kraj se dále mění. Již dlouho není územím zastrčeným kdesi na východě republiky, o kterém se ví nanejvýš v souvislosti s těžkým průmyslem, ale je sebevědomým regionem s bohatým kulturním životem a četnými přátelskými vazbami s regiony celého světa. Svědčí o tom i tato unikátní výstava,“ míní náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška, který výstavu Skvosty jezer a hor v pondělí 6. srpna slavnostně zahájil.

Sdílejte článek