Společnost
15/10/2024 Petr Broulík

Ostrava jako vzor. Ukázala cestu v řešení menstruační chudoby na školách

Foto: se souhlasem MMO

Je to asi sedm měsíců, co ostravský magistrát uvedl v život výjimečný projekt pro děvčata druhého, ale i některá z prvního stupně základních škol. Školačky, které začínají dospívat, si od února letošního roku mohou u vytipovaných učitelů vyzvednut menstruační vložky. A to zdarma.

Ostrava tímto projektem chce děvčatům pomoci řešit problém s menstruačním obdobím, kdy se může stát, že některé z dívek nemusí mít vždy na tyto hygienické potřeby finance. Poukazuje na to, že v některých státech Evropy a světa už je v současnosti běžné, že školačky dostávají menstruační vložky zdarma ve školách. Avšak v České republice ne.

S projektem přišel zhruba před rokem náměstek primátora pro sociální věci Zbyněk Pražák. Magistrát nejprve nakoupil zhruba 82 tisíc menstruačních vložek za 220 tisíc korun a distribuoval je do 34 základních škol, jejichž zřizovatelem je město, respektive ostravské městské obvody.

„Vůbec jsem nečekal takový zájem, který projekt vyvolal. Myslel jsem, že zareaguje tak deset škol, ale přihlásilo se jich rovných sedmatřicet. A další se stále hlásí,“ řekl náměstek primátora. „Proto chceme v projektu pokračovat a chceme od ledna tyto menstruační pomůcky poskytovat do všech základních škol,“ dodal Pražák.

Na tento projekt pro všech 55 škol, které město a městské obvody zřizují, by měl magistrát poskytnout zhruba milion korun. Pro všechny školy bude podle Pražáka zapotřebí asi 800 tisíc menstruačních vložek ročně.

Město nechá vyrobit speciální zásobníky na vložky

Tyto hygienické pomůcky už nebudou děvčatům v době menstruací distribuovat učitelé, ale menstruační vložky budou od příštího roku také volně k dispozici ve vytipovaných školách ve vkusných zásobnících na padesát kusů vložek, které budou umístěny na dívčích toaletách.

Zpočátku čtyři největší městské obvody vyberou na svém území vždy jednu škola, v níž jsou již všechny dívčí toalety vybaveny menstruačními vložkami. Na jaře příštího roku pak město spustí finální podobu projektu, kdy už na všech „městských“ základních školách, které o to projeví zájem, budou dívčí toalety standardně osazeny zásobníky na menstruační vložky k jejich volnému použití.

Problém, který chtějí řešit poskytováním hygienických vložek, nazývají sociální pracovníci magistrátu menstruační chudobou. „Ten problém skutečně existuje, analýzy ukazují, že zhruba jedna desetina žen má ekonomické problémy se zajištěním hygienických potřeb při menstruaci,“ řekl Pražák.

Děvčata jsou v lepší psychické pohodě, chodí i více do školy

Projekt si pochvalují i ostravští učitelé. „Ten projekt je prostě skvělý,“ řekla ředitelka základní a mateřské školy Košařova na Dubině Radka Palátová.

„Zlepšil u nás hygienické podmínky, protože jeden bidet celé škole není pro naše děvčata na celé škole dostačující. Pokud budou mít k hygienickým vložkám děvčata přístup kdykoliv, nebudou muset pořád chodit za učiteli nebo na nějaké určené místo. Máme poptávku na tyto potřeby u některých děvčat i na prvním stupni,“ uvedla ředitelka základní školy.

Dodala, že projekt snížil i absenci děvčat na její škole. „Děvčata jsou díky tomu i v lepší psychické pohodě a u některých se zlepšily i výsledky ve školním vzdělávání,“ řekla Radka Palátová.

Ředitel základní školy na Slezské Ostravě v Pěší ulici Kamil Tabášek potvrdil, že projekt je skvělý. „Vložky rozdávám já, chlap. Děvčata z důvodu menstruace zůstávala doma, absenci omlouvaly chřipkou. Když s tou dívčinou mluvíte, proč nechodí v některé dny do školy, tak se dozvíte, že proto, že má menstruaci a nemá doma dostatek vložek a že se jí může stát ve škole nepříjemná věc nebo trapas,“ vysvětlil ředitel základní školy.

Při hodnocení dopadu dostupnosti menstruačních vložek ve školách učitelé nejčastěji uváděli, že od letošního února se snížila absence žákyň. Dívky neodcházely z výuky domů, zvýšil se komfort a pocit bezpečí dívek v období jejich menses ve škole, ale zmiňovali také snížení studu dívek si o menstruační potřeby říci, neboť věděly, že vložky jsou ve škole k dispozici.

Projekt pomáhá odtabuizovat „tajemnou“ menstruaci

Náměstek primátora Pražák říká, že unikátní projekt přináší děvčatům na školách pocit bezpečí, jistoty a škola se pro ně stává přátelštější. „Od února, kdy jsme začali distribuovat potřeby na školách, sledujeme efekt projektu a ten se nám projevil i na snížení absence děvčat ve vyučování,“ prohlásil Pražák a dodal, že tento projekt pomůže i odtabuizovat menstruace jako takové. V našich podmínkách je totiž menstruace pořád něco tajemného, něco, o čem se nemluví. Některá děvčata jsou tím i stigmatizována. Přitom je to běžný fyziologický proces,“ říká náměstek primátora.

Pražák upozorňuje, že tento projekt pro ostravské školy je unikátní. „Vykopli jsme pomyslně ten míč. Jsme první v České republice a jsme jedním z pěti prvních pěti možná deseti míst v Evropě. Už máme velký ohlas, protože nás kontaktují zástupci jiných měst, že to chtějí zřídit také. Možná jednou bude běžné, že na školních toaletách nebude jen mýdlo a toaletní papír, ale také hygienické potřeby pro menstruaci,“ doplnil Pražák.

Nevyřešíme menstruační chudobu, ale cílíme na dívky v ostravských školách

„Nemíníme tímto problémem plošně vyřešit menstruační chudoby v Ostravě, ale zacílili jsme ho na pomoc dívkám, které navštěvují ostravské základní školy. Inspirací pro mne byly zkušenosti z některých západních zemí. Vhodnost menstruačních pomůcek jsem konzultoval s panem primářem gynekologie a porodnictví, který pro tuto cílovou skupinu dívek doporučil výhradně menstruační vložky. Dohodli jsme pravidla tak, aby byla zachována naprostá anonymita dívek, které o ně požádají,“ řekl Pražák.

Při hodnocení projektu učitelé uváděli, že o vložky rozhodně nežádají pouze děti ze sociálně slabších, ale i z dalších rodin, a to nejen v případě, kdy je menstruace ve škole zaskočila, a neměly hygienické potřeby s sebou. Zároveň uváděli, že nezaznamenali případy zneužívání nabídky menstruačních prostředků ze strany dívek, a také, že potřeba menstruačních pomůcek se už v nezanedbatelné míře týká také žákyň na prvním stupni základního vzdělávání.

Sdílejte článek