Společnost
04/03/2025 Petr Sobol

Ostrava má 28 rodin pěstounů na přechodnou dobu, pečují o 23 dětí

Ilustrační foto: Pixabay.com

Legislativní změny přinesly po Novém roce i zákaz umisťování dětí mladších čtyř let do ústavů. V Ostravě se o ty nejzranitelnější starají pěstouni na přechodnou dobu, tato péče může trvat maximálně jeden rok.

Město Ostrava má v současné době 28 rodin pěstounů na přechodnou dobu, ti aktuálně pečují o 23 dětí. Pouze pět rodin je tak v tuto chvíli schopné přijmout do péče dítě.

„Již koncem roku 2024 a v prvních týdnech letošního roku je viditelný nárust počtu dětí, kterým je potřeba zajistit pěstounskou péči na přechodnou dobu. V evidenci Moravskoslezského kraje je v tuto chvíli cca 160 pěstounů na přechodnou dobu, kteří aktuálně pečují o 170 dětí,“ vysvětluje Lenka Honusová Russová, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí ostravského magistrátu.

V Ostravě je celkem 1031 osob pečujících, kteří pečují o 1186 dětí svěřených do náhradní rodinné péče. Oddělení sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Ostravy eviduje v loňském roce 262 případů dětí, které byly svěřeny do náhradní rodinné péče. Existuje více forem náhradní rodinné péče, které se liší především mírou přijetí dítěte do vlastní rodiny, právy a povinnostmi pečovatelů. Jednou z dalších forem péče o děti, které se nemohou vrátit do svých biologických rodin, je dlouhodobá pěstounská péče. Pěstoun při výchově dítěte rozhoduje o běžných záležitostech dítěte, zároveň má povinnost udržovat sounáležitost dítěte s jeho původní rodinou a osobami, které jsou dítěti blízké. Pěstouni dětem zajišťují péči a výchovu namísto rodičů, ale nejsou zákonnými zástupci dítěte. O dítě pečují po dobu, kdy je to potřeba, někdy až do jejich dospělosti.

Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu k předmětnému dodává: „Co se týče dlouhodobé pěstounské péče, jsou v rámci kraje k dispozici asi čtyři desítky rodin, které jsou připraveny přijmout dítě do své péče. Nepoměr zmíněného počtu 170 dětí v přechodné pěstounské péči a 40 rodin pro péči dlouhodobou, logicky vyvolávají obavy, jakým způsobem bude pro všechny děti mladší čtyř let zajištěn nový domov. Starší děti, které svůj domov hledají, jsou také dosud umístěny v dětských domovech.“

Pěstouni jsou pro město nezastupitelní, Ostrava dlouhodobě uskutečňuje aktivity na podporu náhradní rodinné péče a vyhledávání nových zájemců o pěstounskou péči, připomenout lze kampaň Dejme dětem rodinu. Zájemci o náhradní rodinnou péči v Ostravě se mohou obrátit na oddělení sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Ostravy, kde jim sociální pracovnice vysvětlí celý proces a jeho podmínky. V případě pěstounské péče zůstává rodičům rodičovská odpovědnost a vyživovací povinnost k dítěti. Pěstoun může uzavřít dohodu o výkonu pěstounské péče a na jejím základě získá podporu a pomoc při péči o svěřené dítě.

Sdílejte článek