Nejnovější zprávy: Punč bar na Masarykově náměstí baví Ostravu. Nabízí nápoje i luxusní výhled Ostrava má plán, jak posadit více lidí ve městě na bicykly

Politika

Ostrava má problém: Žaloba společnosti Amádeus Real na město je oprávněná

Žaloba developerské společnosti Amádeus Real na Ostravu, která souvisí se stavbou obchodního centra Ostravica v centru města, je oprávněná. Rozhodl tak před časem Okresní soud v Ostravě, ten nyní musí ještě určit výši škody, řekl mluvčí soudu Lukáš Delong.

Firma za zmařenou investici požaduje 1,5 miliardy korun. Ostravský magistrát ale nárok neuznává. Proti rozhodnutí soudu se chce odvolat.

„Soud vydal mezitimní rozhodnutí a konstatoval, že žaloba je oprávněná. V dalším jednání bude určovat výši škody. Rozhodnutí padlo 18. srpna, strany mají patnáctidenní lhůtu na odvolání,“ řekl Delong. Termín dalšího jednání ještě není znám. „Nyní se čeká, zda se strany na základě mezitimního rozhodnutí nedohodnou,“ řekl mluvčí.

S rozhodnutím představitelé města nesouhlasí. „S mezitimním rozsudkem nesouhlasíme a připravíme odvolání v dané věci, které v nejbližší době podáme,“ řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Žalobce se k podrobnostem vyjadřovat nechce. „Mohu tento rozsudek potvrdit, ale vzhledem k pokračování sporu zatím nebudeme uvádět další podrobnosti,“ řekl mediální zástupce Amádeus Real Karel Samec.

Ostravský soud spor řeší od května. Právník developera Tomáš Politzer u soudu řekl, že firmě neuskutečněním projektu v Ostravě vznikla škoda, za jejíž náhradu odpovídá žalovaná strana.

„Žalovaný je zároveň povinen vydat žalobci částku, kterou obdržel na úhradu kupní ceny pozemků,“ řekl advokát. Celková výše nároků podle něj činí více než 1,5 miliardy. Ještě před začátkem procesu byla částka o 220.000 korun vyšší. Developer část nároku stáhl a soudkyně to akceptovala.

Právní zástupce Ostravy Luboš Fojtík s nárokem nesouhlasí. „Částka není vypočítána správně. Jako důkaz navrhujeme revizní znalecký posudek,“ řekl. Řekl, že toto požaduje pouze z opatrnosti. Je totiž přesvědčen o tom, že žaloba nemůže být úspěšná. „Mám za to, že je potřeba žalobu zamítnout z celé řady důvodů,“ řekl Fojtík.

Společnost Amádeus Real v centru Ostravy chystala stavbu nákupního centra. V roce 2012 odstoupila od kupní smlouvy na pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše, kde měl obchodní komplex stát.

Stalo se tak poté, co centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz nedal souhlas s umístěním stavby, který společnosti udělil až později. Město ale odstoupení od smlouvy neuznalo. Naopak s developerem vede soudní spor o úhradu splátek kupní ceny za pozemky i smluvní pokuty.

Městu podle něj spor komplikuje i jakékoliv úpravy náměstí, protože se fakticky vede i o vlastnictví pozemků. Celková kupní cena za pozemek přesahovala 83 milionů korun. Developer ale zaplatil jen její část a od smlouvy posléze ustoupil.