Ostrava pomáhá podnikatelům, kteří museli v nouzovém stavu zavřít
Zastupitelé Ostravy schválili finanční dary podnikatelům v celkové výši téměř 43 milionů korun.
Podpoří tak 1 299 místních podnikatelů, kterým vláda v důsledku krizových opatření kvůli covid-19 zakázala obchodní činnost. Částky darů až do výše 100 tisíc korun jim město na účty odešle v co nejkratším čase.
„Program finančního daru až do jednoho sta tisíc korun je součástí celé série přímé finanční pomoci místním podnikatelům. Právě jejich podpora je pro město v rámci udržení ekonomické stability v tomto období důležitá,“ řekl primátor Tomáš Macura a upozornil, že město Ostrava takovou podporu podnikatelů připravilo jako první a zřejmě i nejradikálněji. „Chtěli jsme, aby pomoc v období krize byla přímá rychlá a jednoduchá.“
Pomoc podnikatelům by mohla v červnu dosáhnout až výše sto milionů
Částka, kterou město až doposud v rámci pomoci podnikatelskému sektoru uvolnilo, se blíží k 75 milionům korun. „Rada města v minulých týdnech postupně uvolnila bezmála 33 milionů korun na podporu podnikatelů a jsem rád, že tento směr ‘investice do podnikatelského sektoru‘ jednomyslně potvrdilo celé zastupitelstvo. Částka se nyní blíží hranici 75 milionů a po červnovém zastupitelstvu, kdy bude rozhodnuto o posledních žádostech, předpokládáme dosažení 100 milionů korun přímé podpory podnikatelského sektoru,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.
Maximální výše peněžité pomoci, o kterou mohli ostravští podnikatelé žádat, se odvíjela od jejich ročního příjmu a doložených materiálů. Podnikatelé tak mohli žádat o dar ve výši 40, 70 nebo 100 tisíc korun včetně podpory vyplacené v programu finančního daru do 20 tisíc korun.
Město pomůže známým restauracím, kadeřníkům a prodejnám
Celkový počet žádostí, které město ve stanoveném termínu přijalo, je 2014. Některé však nesplnily podmínky pro poskytnutí daru. Radní města však doporučili zastupitelům neschválit 325 žádostí a přes dalších 390 žádostí, v které nebyly kompletní a po dodání chybějících informací, budou úředníci dále hodnotit a rada jejich schvalování přesunula na červnové zasedání zastupitelstva.
Primátor Tomáš Macura řekl, že zastupitelé podpořili celou řadu Ostravanům známých restaurací a podniků, třeba restauraci U Helbicha nebo bistro Hogo Fogo, celou řadu kadeřnictví nebo majitelů prodejen, které musely v době nouzového stavu zavřít.
Náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová sdělila, že podat a vyhodnotit všechny žádosti za pouhých deset dnů pomohla podnikatelům a úředníkům města také on-line aplikace, prostřednictvím které podnikatelé o dary žádali. „Důležitým faktorem efektivity přímé pomoci podnikatelům je právě rychlost dodání finanční částky na jejich účet,“ uvedla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.
Kromě podpory místních podnikatelů se Ostrava věnuje také podpoře subjektů neziskového sektoru, pro které vyčlenila 20 milionů korun. Rada města v týdenních intervalech projednává nově přijaté žádosti - doposud jich bylo schváleno 42 v celkové výši 840 tisíc korun.
Některým podnikatelům odloží nájemné či místní poplatky
Podnikatelům, na které dopadly důsledky nouzového stavu, město pomůže i tím, že jim například promine nájemné, prodlouží splatnost nájmu, odloží o rok regulaci takzvaného reklamního smogu, či promine místní poplatek z ubytování osob do konce tohoto roku.
Podnikatelé mohou žádat také o prodloužení lhůty do 15. ledna 2021 pro odvod místního poplatku z ubytování osob za období od 1. ledna 2020 do 13. dubna 2020. Nebo o prominutí poplatku za zábor veřejného prostranství pro takzvané předzahrádky u provozoven od 9. července 2020 do 31. prosince 2020 na území celého města.