Ostrava pomáhá Ukrajině. Dárci za pár hodin zaplnili sběrné středisko
Od prvního okamžiku, co dnes po sedmé hodině ráno otevřela Ostrava sběrné místo pro shromáždění materiální pomoci Ukrajině, nevěří jeho zaměstnanci vlastním očím.
Do dvora ve Wattově ulici v Ostravě-Přívozu kousek od hlavního ostravského nádraží vjíždí jedno auto za druhým.
Už dopoledne dárci přivezenými věcmi zaplnili zcela jednu garážovou místnost a druhou kolem půl třetí odpoledne. „Tady už to bude brzy taky plné, musíme otevřít další skladiště,“ domlouvali se spolu čtyři městští policisté, kteří sem přijeli pomáhat lidem z aut vykládat věci.
Foto: Petr Broulík
„S kamarádkou jsme přivezly sunar a hygienické potřeby pro děti, tedy plínky, vatové tyčinky, výživu pro děti a nějaké hračky a deky, hlavně pro ženy a děti, ale pro dospělé taky hygienické potřeby a nějaké trvanlivé potraviny. I nějaké hračky. Možná asi za tři tisíce,“ říkají kamarádky Kateřina Sturmová a Lenka Chrástková z Ostravy.
Lidé vozí jídlo, pití, ale přivezli i ledničku a mikrovlnku
„Lidé jezdí pořád. Fakt koukáme, kolik jich sem míří. Vozí všechno. Jídlo, plínky, drogerii. Jsme tu jedna hlídka, čtyři lidi a točíme se. Furt je co nosit,“ shodují se strážníci, kteří si téměř ani neodpočnou, protože auta pořád přijíždějí.
„Jsem sám překvapen, kolik toho lidi vozí a jak jsou solidární. Nosí hodně věcí pro děti. Kartáčky, mýdla, veškerou kosmetiku. Přivezli i nějaké kočárky a bílou elektroniku, tedy mikrovlnku a ledničku. Snažíme se hlavně dostat to dnes pod zámek, jak se říká,“ říká městský policista Roman Martinák.
Dvě ženy vyložily ve dvoře kojeneckou výživu, toaletní papír i nějaké Brumíky. „Hlavně pro děti. A co mě k tomu přimělo? Osmašedesátý rok u nás. Nezažila jsem ho sice, ale moji rodiče ano. A pak následovaly perzekuce, StB a podobně. Proto dnes pomáhám,“ řekla Renáta Brčáková.
Další dvojice v autě říká, že přivezla na sběrné místo deky, polštáře, dětskou výživu a hračky. „Věci na oblečení a trvanlivé jídlo. Hlavně pro děti, ty jsou pro mě prioritou,“ říká Irena Jochim, která je z Polska.
Mraky lidí, až nás z toho mrazí
U vjezdu do sběrného dvora dirigují dvě ženy v uniformách strážní služby stále přijíždějící auta. „Mraky lidí od rána, už od čtvrt na osm. Až mě z toho mrazí, že lidé tak pomáhají. Jsme tu od šesti rána, a my osobně tu budeme do šesti večera. Pak nás ale vystřídají další, pak se dvůr v osm večer zavírá a zítra ráno v osm se zase otevře. Jsme tu od začátku a než nám poslali chlapy od městské policie, tak jsme viděly, že lidé vozí opravdu jen potřebné věci. Hlavně pro děti. Vozí i oděvy, třeba bundy,“ říká strážná Věrka Kafková.
Foto: Petr Broulík
Ona sama si nedokáže představit, že by měla zažívat něco podobného jako lidé na Ukrajině. „Mám čtyři velké děti a šest vnoučat a nedovedu si představit, že bychom se my dostali do takové situace. Lidi, co to sem vozí, jsou skvělí. Pomáhají sami, nezištně a vlastně za to nic nechtějí. Asi nikdo nečekal, že pomoc dostane takový spád. Musejí chvilku počkat, ale zvládají to. Ani nemáme čas kouknout na hodinky, jak to odsýpá,“ říká s úsměvem matka čtyř dětí a kyne řidiči dalšího automobilu ve frontě, aby vjel do dvora.
Nenoste potraviny s krátkou spotřebou, léky ani zbraně
Sběrné místo pro humanitární pomoc pro Ukrajinu je v halách ve Watově ulici 797/17 v Ostravě-Přívoze, kontaktní telefon 601 297 496.
„Zločiny proti lidskosti tolerovat nelze. Válka dopadá nejvíce na ty nezranitelnější, civilní obyvatelstvo. Otevřením sběrného místa chceme shromáždit věci pro potřebné a zajistit jejich předání tam, kam je to zapotřebí,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.
Ty, kdož jsou ochotni pomoci, město žádá, aby přispěli věcmi, které mohou být ve válkou zasažených oblastech potřebné a efektivní. Pomoc bude cílena uprchlíkům, kteří zde budou určitou dobu pobývat. Bude směřovat k ženám s dětmi či seniorům, kteří se k nám uchýlí do bezpečí. Mnozí z nich utíkají se skromnými zavazadly, aby se mohli co nejrychleji přesunout."
Město prosí, aby lidé nenosili materiál, který má omezenou trvanlivost nebo vyžaduje speciální podmínky pro skladování a transport, třeba rychle se kazící potraviny, potraviny se záhy končící trvanlivostí, léky s končící trvanlivostí, nebo zbraně, munici či jiné nebezpečné látky, atd.
Pomoc bude použita po komunikaci s ukrajinskými orgány i charitativními, humanitárními a pomáhajícími organizacemi všude tam, kde jí bude potřeba.
Příklady věcí, které jistě uprchlíci v prvních dnech přivítají: komunikační prostředky – mobilní telefonní přístroje, sim karty, nabíječky, nabité power banky, prostředky osobní hygieny (plenky, vložky, vlhčené ubrousky, dezinfekce rukou…), balenou vodu, kojenecké potřeby, včetně trvanlivého jídla pro malé děti, hračky, trvanlivé potraviny, deky, přikrývky, atd.