Nejnovější zprávy: ​Ostravský primátor: V kraji by mělo být druhé krematorium Tatra jako dárek - černého krasavce dostal řidič k narozeninám

Společnost

Ostrava pomůže seniorům s registrací očkování. Přidá se i kraj a obvody

​Seniorům nad 80 let město Ostrava pomůže s registrací na očkování.

Grafika: Pavel Krmášek

Město Ostrava podává opět pomocnou ruku seniorům. Od pátku 15. ledna se lidé starší 80 let mohou přednostně registrovat k očkování vakcínou proti nemoci covid-19.

Protože ale řada z nich nemá přístup k internetu nebo počítači, nabízí jim město Ostrava a městská policie pomoc s registrací.

„V Ostravě žije přes 12 tisíc seniorů starších osmdesáti let. Věřím, že většina z nich zvládne registraci na očkování sama nebo s pomocí svých blízkých. Uvědomujeme si ale, že ne všichni tuto možnost budou mít. V tom případě mohou využít bezplatnou linku Městské policie Ostrava, kde jim bude při registraci poskytnuta asistence. Tam, kde to bude potřebné, se domluví osobní návštěva doma. Seniorům pak s vyplňováním pomohou přímo v místě bydliště strážníci nebo dobrovolníci z Adry,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Zájemci o registraci, kteří si ji nemohou zajistit sami, se mohou od 15. ledna obracet na bezplatnou telefonní linku městské policie 800 199 922.

Pomoc s registrací seniorů nad 80 let je dalším krokem města, které pomáhá lidem v době koronavirové pandemie. V loňském roce zřídila Městská policie Ostrava speciální covidovou linku, na níž občané dostali informace o platných vládních nařízeních, kontakty na odběrová místa a na další potřebná pracoviště.

Občany, kteří si nemohli sami nebo za pomoci příbuzných zajistit nákup základních potřeb, propojili s organizacemi, které jim vše potřebné zajistily. Mezi požadovanými službami bylo také např. nainstalování e-roušky do mobilního telefonu.

Město rovněž zřídilo na svých webových stránkách krizový kontakt pro neslyšící občany, aby při kontaktu s úřadem mohli využívat psanou formu projevu.

Občané nad 80 let se budou moci kvůli objednání na očkování obrátit také na Krajský úřad.

Moravskoslezský kraj zřídil bezplatnou linku, na které budou k dispozici úředníci, kteří seniorům pomohou s registrací do systému nebo je přímo po telefonu objednají. Linka 800 720 210 bude od pátku 15. ledna aktivní denně od 8 do 18 hodin, včetně sobot a nedělí.

Očkovat by se mělo už od 16. ledna.

Kromě města Ostravy i kraje budou zajišťovat pomoc seniorům s registrací k očkování vakcínou proti covid-19 pracovníci úřadu Slezská Ostrava.

Senioři ze Slezské, kteří budou s registrací potřebovat pomoc se mohou obrátit ve všední dny od 8 do 16 hodin na vedoucího odboru sociálních věcí pana Matýska na tel. č. 724676254 a vedoucí oddělení sociální práce paní Adamcovou na tel.č. 724676290.

"Nadále rovněž pomáháme ve spolupráci s dobrovolnými hasiči s nákupy pro seniory," uvedla mluvčí obvodu Jana Pondělíčková.