Gastronomie
03/03/2021 Petr Broulík

Ostrava prodala hospodu Spolek, koupil ji majitel Pizza Coloseum Chlebovský

​Prodej legendární stoleté hospody Spolek v centru města, dříve zvané například Na Společenstvu, schválili dnes zastupitelé města Ostravy.

Město na podzim zveřejnilo záměr jejího prodeje a pronájmu pozemku její lukrativní zahrady. O proslulou hospodu projevil zájem jako jediný podnikatel Lukáš Chlebovský König a nabídl za budovu proslulé hospody kupní cenu ve výši 9 a půl miliónu korun.

„Mám zájem o budovu č.p. 147 na poštovní adrese Nádražní 13. Prohlašuji, že ji hodlám rekonstruovat a zachovat s ohledem na její historickou minulost pro účely provozování značkové pivní restaurace a rovněž zachovat její restaurační provoz,“ uvedl v žádosti o koupi Spolku Lukáš Chlebovský König, majitel a provozovatel tří ostravských restaurací Pizza Coloseum.

Dodal, že této budově je potřeba navrátit její historický význam, kterému v současné době vzhledem k technickému stavu neodpovídá a neodpovídá ani svému umístění v centru Ostravy.

Restaurace Spolek na počátku století. Foto: Nezapomenutá Ostrava

Exteriér budovy by měl být podle něho upraven co nejpodobněji jejímu historickému vzhledu z počátku 19. století, zároveň citlivým způsobem řešit úpravy interiérů budovy.

"A to za použití moderních technologií, které zaručí špičkovou kvalitu podávaných nápojů i pokrmů a hlavně spokojenost a pohodu návštěvníků," slibuje budoucí majitel.

Budu při rekonstrukci spolupracovat s městem, slibuje zájemce

Lukáš Chlebovský König se zavázal, že v případě uzavření kupní smlouvy a po schválení rekonstrukce dle předložené studie statutárním městem Ostrava bude návrh rekonstrukce projednán s odbornými orgány města Ostravy, tedy odborem územního plánování a stavebního řádu a MAPPA.

Upozornil, že na rekonstrukci budovy vynaloží finanční prostředky v řádech desítek milionů korun.

Zároveň prohlásil, že v případě schválení prodeje budovy hospody Spolek má zájem pronajmout si na pětadvacet let pozemek oblíbené venkovní zahrady restaurace.

Jeden ze zastupitelů míní, že cena za prodej lukrativní restaurace uprostřed města je nízká. „Pronájem nám přinesl ročně necelý jeden milion a vadí mi, že prodáváme restauraci na základě jediné nabídky,“ řekl zastupitel.

Na Spolek chodili naši dědové. Doufám, že tam budou chodit i naši vnuci

Primátor města Tomáš Macura řekl, že z výše nabízené ceny také nemá žádnou radost, ale podle něho je třeba znát celý proces, jak se město do této situace dostalo.

„Spolek se snažíme prodat už po několikáté. Nyní o něj projevily zprvu zájem celkem čtyři subjekty a ve finále podal nabídku jen jeden. V minulých letech jsem se osobně snažil neúspěšně odpromovat prodej Spolku pro různé pivovarské holdingy a jiné velké provozovatele restaurací a myslím, že jsme ty podmínky nastavili tak tvrdě, že více zájemců prostě tady na trhu více není,“ vysvětlil primátor.

Dodal, že pro město není primární výše částky, za kterou hospodu prodá. „Ale zajistit budoucnost tohoto historicky skutečně hodnotného objektu. Ať se přihlásí, kdo z nás tam někdy neměl pivo. Do té hospody chodili naši dědové. A já doufám, že tam budou chodit i naši vnuci. Ale město prostě nedokáže tento cíl splnit,“ řekl primátor Tomáš Macura a myslel tím především městem před několika lety zpracovanou a velmi nákladnou rekonstrukci Spolku.

Náš návrh rekonstrukce stál na 54 milionů, nový majitel to udělá možná levněji a lépe

Primátor řekl, že Lukáš Chlebovský König je pro něho osobně velkou garancí budoucnosti Spolku.

„Bude investovat do rekonstrukce desítky milionů, náš projekt předpokládal rekonstrukci Spolku za šílených 54 milionů korun. Já doufám, že majitel to udělá stejně, levněji a navíc více kvalitně. Vím, že je nyní špatná doba, ale snažili jsme se Spolek prodat v časech fajnovějších, ba výborných. A nepodařilo se,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

„Buďme rádi, že se někdo našel, je to člověk s jasnou minulostí, jasnou vizí a jasnou představou. Všichni se na jeho realizace v tomto městě a jiných městech můžeme podívat a víme, že dělá svůj byznys dobře a kvalitně. A já z toho mám radost,“ řekl primátor a zastupitelé v dalších minutách záměr prodeje Spolku Lukáši Chlebovskému Königovi schválili.

Sdílejte článek