Společnost
12/01/2024 Petr Broulík

Ostrava rozjíždí velkou přeměnu nemocnice na Fifejdách, bude stát přes pět miliard

Vizualizace: se souhlasem MNO

​Už deset let Ostrava hovoří o nutnosti rozsáhlé revitalizace městské nemocnice na Fifejdách, která slouží obyvatelům Ostravy více než 175 let.

Zastupitelé města v prosinci schválili takzvanou studii proveditelnosti revitalizace MNO. Ta počítá s tím, že se řada nynějších odborných pracovišť nemocnice přestěhuje do nových budov a prostorů, které v nemocnici vzniknou.

„Vznikne tak výkladní skříň naší městské nemocnice, ve které se lidé, ať už pacienti, tak lékaři a sestry, budou cítit dobře,“ řekl primář oddělení anesteziologicko-resuscitačního oddělení fifejdské nemocnice Tomáš Málek, který v pátek s ředitelem nemocnice Petrem Uhligem a ostravským radním pro zdravotnictví Michalem Mariánkem představili novou studii médiím.

Přeměna nemocnice potrvá deset let, bude stát 5,2 miliardy

Primář Tomáš Málek připomněl, že dnes už je městská nemocnice zastaralá a že na novou nemocnici čekají její zaměstnanci několik desítek let. „Studie představuje novou moderní koncepci organizace urgentní medicíny, ambulancí, operačních sálů a intenzivní medicíny. Vše na jednom místě. Nová budova bude výkladní skříní nemocnice ve vztahu k veřejnosti. Pro klienty bude přehledná a uživatelsky vlídná, zaměstnancům umožní pracovat efektivněji a v příjemném pracovním prostředí,“ dodal primář ARO Málek.

Město i lékaři předpokládají, že přeměna nemocnice podle schválené studie potrvá dalších deset let. Tři roky má trvat příprava rozsáhlé stavby, samotná postupná stavba bude trvat sedm let a osm měsíců. Náklady v současnosti představují 5,2 miliardy korun bez DPH.

Ostrava bude usilovat o peníze od státu a evropských institucí

Ostravský radní pro zdravotnictví Michal Mariánek předpokládá, že se na financování městské nemocnice bude kromě Ostravy podílet také kraj a stát. Zároveň chce město usilovat o grant Evropské komise či úvěr Evropské investiční banky.

Město Ostrava zřídilo v roce 2017 takzvaný Fond pro rozvoj MNO. Od založení fondu do něj bylo z rozpočtu města vloženo téměř dvě miliardy. Z této částky bylo na různé účely, například na výstavbu parkovacích domu či jiná zdravotnická zařízení, vyčerpáno nebo je účelově vázáno téměř 1,5 miliardy. Zůstatek činí téměř půl miliardy.


Vizualizace: se souhlasem MNO

„Do fondu každoročně přispíváme z rozpočtu 200 miliony korun. Budu usilovat o to, aby se tato částka v příštím roce zvýšila na 300 tisíc. Myslím, že ve fondu je v současnosti tolik peněz, že budou stačit na rozkreslení celého projektu a celou jeho přípravu,“ řekl radní Mariánek.

Heliport, nové pavilony a operační sály

„Nová“ nemocnice na Fifejdách bude mít po revitalizaci podobu akutního nemocničního bloku s heliportem. Vyrostou tady nové pavilony U1 a U2, které budou koncentrovat urgentní příjem, operační sály, diagnostiku a intenzivní péči.

Ve stávajících pavilonech H bude po úpravách umístěno Centrum pro matku a dítě, oddělení Geriatrie a lůžka LDN. V modernizovaných pavilonech klíčového objektu E budou mít zázemí chirurgická oddělení a interna. Nového zázemí se dočkají i specializované ambulantní provozy, například plicní ambulance, jejíž stávající objekt bude zdemolován. To vše na základě aktuálních trendů, čímž dojde k částečné redukci akutních lůžek a k posílení lůžek pro dlouhodobou ošetřovatelskou péči.

„Cílem dlouhodobé akce je centralizace zdravotnických provozů do funkčního celku, po které v nemocnici voláme už dlouhá léta. Nové uspořádání nám umožní práci zefektivnit, lépe hospodařit s finančními i personálními zdroji,“ řekl ředitel MNO Petr Uhlig a dodal, že modernizace nemocnice bude probíhat za plného provozu. „Jinak to nejde, ale zaměstnance čeká modernější pracovní prostředí a pacienty dostupnější péče díky koncentraci akutních provozů do jednoho pavilonu.“

Nové „účko“ bude mít sedm pater

Nová budova U je koncipována jako sedmipodlažní blok s vnitřním atriem, na střeše pavilonu bude heliport letecké záchranné služby. V přízemí vznikne zázemí pro urgentní příjem společně s centrálním příjmem, pracovištěm zobrazovacích metod a diagnostiky.

Druhé nadzemní podlaží je určeno pro ambulantní provozy, třetí patří jednodenní chirurgii, nové centrální sterilizaci, krevní a biochemické laboratoři. Ve čtvrtém bude umístěno pracoviště Centrálních operačních sálů, kde jich bude jedenáct, včetně plánovaného robotického sálu, oddělení katetrizace s trojicí angiolinek a zázemím, v pátém podlaží budou sídlit centrální jednotky intenzivní péče pro chirurgické obory včetně jednotky ARO.

Šesté a sedmé nadzemní podlaží pojme vždy čtyři lůžkové stanice o celkové kapacitě 100 lůžek na patro, celkem tedy osm stanic s kapacitou 200 lůžek. Každá stanice bude zahrnovat také zázemí příslušného oddělení. Nad nimi budou umístěny technické místnosti a heliport. Suterénní prostory jsou určeny pro provozní zázemí budovy či šatny personálu.

Část U1 bude hotova do pěti let, část U2 do deseti

Revitalizace bude mít několik fází. V únoru město vyhlásí veřejnou zakázky na správce stavby, nejpozději v září by mělo dojít k podpisu smlouvy a zahájení přípravy zakázky na výběr projektanta. V první polovině roku 2025 bude vyhlášena zakázka na projektovou dokumentaci všech etap.

Část U1 bude hotova do pěti let, část U2 do deseti let. Nové prostory pro příslušná oddělení v nich vzniknou postupně. Uvolněné části se poté přestaví, čímž se areál nemocnice přemění do finální funkční podoby. „Jsme si vědomi, že stavební činnost budou provázet hluk a prach, což ovlivní běžný život v nemocnici a jejím okolí. Ale věříme, že máme trpělivý zdravotnický personál, který i ve složitých podmínkách odvádí při péči o pacienty nadstandardní práci,“ uvedl radní Mariánek.

Modernizace začala protialkoholní stanicí, pavilonem E a parkovacím domem

Modernizace nemocnice vlastně už začala. V loňském roce se do nového přestěhovala Protialkoholní záchytná stanice, těsně před dokončením má nové zázemí pro Centrum hyperbarické medicíny. Na jaře také skončí druhá etapa přestavby pavilonu E2 a dokončen bude i Parkovací dům před areálem nemocnice.

Historie městské nemocnice na Fifejdách se píše od května 1848. Z malého špitálu s několika lůžky se stala velká moderní nemocnice v samotném srdci Ostravy, ve které v současné době pracuje 1932 zaměstnanců a která disponuje 890 lůžky. Nemocniční tým tvoří 244 lékařů, 17 farmaceutů, 667 všeobecných sester a porodních asistentek, 636 zaměstnanců na pozicích nelékařského zdravotnického personálu, 162 administrativních pracovníků a 206 dělnických pozic.

Sdílejte článek